Buchnąłem ojcu pieniądze na zakup instrumentu! Rozmowa ze Sławomirem Łosowskim - liderem zespołu „Kombi”

Buchnąłem ojcu pieniądze na zakup instrumentu! Rozmowa ze Sławomirem Łosowskim - liderem zespołu „Kombi”
Sławomir Łosowski, fot. Przemysław Krajewski

Lider zespołu KOMBI – Sławomir Łosowski opowiada o dzieciństwie w pracowni ojca i kulisach show businessu.

Przemysław Krajewski: Dorastał pan w środowisku artystycznej bohemy?

Sławomir Łosowski: Pracownia ojca…Mariacka 11/ 13. Miejsce kultowe, można tak powiedzieć. Wnętrza i ściany były załadowane rzeźbami aż po sufit. To była duża atrakcja dla turystów i prawie każda wycieczka na Starym Mieście przechodząc przez Mariacką zahaczała o pracownię ojca. Ale nie tylko turyści. Przede wszystkim wpadali koledzy artyści. Przychodzili do ojca na herbatę, a czasem ponoć też na coś mocniejszego. Tata był abstynentem, nigdy go nie widziałem „pod wpływem”, ale widocznie pozwalał na stosowanie przez gości elementów zwiotczenia organizmu  i ponoć czasem sam kupował dla nich wino w pobliskim sklepie. Pracownia była zawsze otwarta, to wszyscy wspominają. Duża część tych ludzi niestety już umarła, ale pamiętam takie osoby z mojego dzieciństwa jak na przykład poeci Mieczysław Czychowski i Kazimierz Skrzydliński. Rzeźbiarzy, malarzy i pisarzy była tam cała plejada. Wszyscy się znali. To tworzyło pewien klimat. Odwiedzali się wzajemnie w pracowniach i robili tak zwaną korektę. Koledzy mówili: A wiesz… tu może byś coś zmienił, może tam inaczej zrobił…

Jak Pan się czuł w tym wszystkim jako dziecko?

Bywałem tam bardzo często, kręciłem się między rzeźbami robiąc konkurencyjne mikro rzeźbki z kory czy gliny lub rysowałem coś kilka metrów nad posadzką na antresoli. Uwielbiałem schody na antresolę, bardzo strome, niemal pionowe. Takie jak na statku. Pewnie ktoś ze stoczni je skombinował… W każdym razie panie krępowały się tam wchodzić, bo z dołu trochę za dużo było widać… Ale tylko tam na górze podawano herbatę (…). Pamiętam, jak ojciec robił na zamówienie ogromną figurę świętego Antoniego do Bazyliki Mariackiej. Koniec głowy tego posągu wystawał właśnie na wysokości antresoli. Ojciec jak robił gipsowe formy czy projekty pomników, to na początkowym etapie sterczały z dołu pęki prętów, drutów, stalowe bezkształtne konstrukcje. Dopiero potem nabierały formy dzięki glinie, którą przywożono do pracowni furmankami. Ta glina też mnie fascynowała, robiłem z niej jakieś małe formy czy figurki.

Nie chciał Pan pójść w ślady ojca?

Chciałem, ale muzyka mnie ogarnęła. Już w liceum. Rodzice w czasach szkolnych dali mi pełną wolność, zupełnie nie wtrącali się w moje plany, nawet niczego nie sugerowali. W tym czasie byłem bardzo mocno zaangażowany w harcerskiej 12. drużynie imienia Żwirki i Wigury we Wrzeszczu. W moim zastępie pojawił się nowy kolega szkolny Andrzej, który przyjechał ze szkoły w Laskach. Był niedowidzący. Widział, ale miał bardzo dużą utratę wzroku. Ponieważ w Laskach uczyli dzieci różnych przydatnych w życiu umiejętności, on akurat miał zajęcia z muzyki i grał na perkusji. Zaprzyjaźniliśmy się. On mi cały czas powtarzał, że ja muszę założyć zespół… ale mi się nie chciało. W końcu dopiął swego. W klasie maturalnej zwrócił się do mnie: słuchaj, montuję zespół i w karnawale będziemy grać do tańca w młodzieżowym klubie (to był klub „Gzyms” budowlanej młodzieży komunistycznej, gdzie wódkę sprzedawano na szklanki). No i pograłem do tego tańca i to mi się tak spodobało, że podjąłem decyzję, żeby założyć własny zespół. Początki nie były łatwe. Na przykład Andrzej jako bębniarz był dobry, ale bardzo biedny i nie miał pieniędzy na perkusję. Grał na jakimś byle czym. Gdy nieoczekiwanie trafiła się okazja, że jest perkusja na sprzedaż i trzeba podjąć decyzję w kilka godzin, pomyśleliśmy wspólnie, że pożyczymy kasę od mojego ojca. Ojca jednak do wieczora nie było, sam więc podjąłem działanie. Ponieważ wiedziałem, gdzie trzyma oszczędności, a nie było to w materacu co wymagałoby prucia, tylko w bibliotece wśród albumów ze sztuką, to po prostu buchnąłem pieniądze zakładając, że oddamy z Andrzejem ten wymuszony kredyt z grania w klubach. Pojechaliśmy załatwić transakcję i we dwóch przytargaliśmy tramwajem linii nr 2 bębny marki Szpaderski w futerałach z harcerskiego zielonego płótna.

Co na to ojciec?

Gdy ojciec przyjechał z pracowni, od razu zameldowałem mu o zdarzeniu. Powiedział, że dobrze zrobiłem w tej sytuacji.

Sam jestem ojcem, ale nie wiem, czy bym tak powiedział…

Ojciec widział, że Andrzej to dobry chłopak i znał moją determinację organizowania zespołu, co ewidentnie wspierał kupując mi pierwsze organy elektronowe. Matka Andrzeja pracowała fizycznie w stoczni i miała bardzo niską pensję. Andrzej nie miał wtedy jakichkolwiek pieniędzy i była to po prostu okazja. Zresztą Andrzej wkrótce spłacił całość wynagrodzeniami z koncertów i sprawa była załatwiona. Oprócz Andrzeja zaprosiłem do zespołu jeszcze klubowego basistę, pozyskaliśmy gitarzystę, który stał się w przyszłości moim szwagrem oraz wokalistę. Przyjaciel zespołu Andrzej Gruszczyk wymyślił nazwę – „Akcenty”. Ta nazwa szybko mi się przestała podobać…

Dlaczego? Ładna nazwa. Na „A”, pierwsza w kolejności alfabetycznej.

Większość trójmiejskich zespołów nadawało sobie nazwy z terminologii muzycznej, czyli mieliśmy: Frazy, Takty, Akordy, Pięciolinie itd. Tym tropem idąc dalej była nazwa Akcenty. Kiedy pojechałem pierwszy raz na festiwal awangardy bitowej do Kalisza i zobaczyłem te wszystkie zespoły z takimi nazwami odjechanymi, pomyślałem: Boże! Co to za nazwa – „Akcenty”?! Chciałem ją zmienić, ale zaczęliśmy wygrywać festiwale, mieliśmy już pewną rozpoznawalność. Namówiłem kolegę Jarka Szeipuka i on porzucił pracę biurową, aby podjąć się załatwiania koncertów i zaczęło się nam dobrze kręcić. Zmiana marki w takiej sytuacji byłaby słabym pomysłem. Tę decyzję podjąłem dopiero w połowie lat 70. Pod szyldem „Akcenty” grałem na samym początku rocka i trochę bluesa, a od 1971 r. głównie muzykę elektroniczną z pogranicza jazzu i muzyki eksperymentalnej. Po tych eksperymentalnych działaniach muzycznych postanowiłem z kolei przejść do muzyki bardziej komunikatywnej i bardziej popularnej, takiej jak rock czy pop. Sprzyjała temu współpraca z agencją „Bart”, która dołączała nasz zespół do różnych swoich koncertów i graliśmy wtedy po prostu covery, więc nazwa nie miała większego znaczenia. Dlatego był to dobry czas na zmianę nazwy i stało się w trakcie koncertu na żywo w Radiu Gdańsk 4 lipca 1976 r. „Akcenty” zmieniły się w „Kombi”. Wkrótce po tym „Bart” włączył nas do swojego festiwalu „Pop Session” w Operze Leśnej i dołączał jako support podczas koncertów zespołów z tzw. demoludów. Redaktor muzyczny Radia Gdańsk Aleksander Szostak w latach 1976-1980 wysyłał nasze taśmy do Warszawy i coraz częściej byliśmy obecni w ogólnopolskich programach radiowych. Powoli, ale systematycznie pięliśmy się w górę na muzycznym rynku. Od 1981 r. rozpoczęliśmy także koncertowanie za granicą. Mimo monopolu „Pagartu”, dzięki osobistym kontaktom i zaangażowaniu ówczesnych managerów Jacka Sylwina i Wojciecha Korzeniewskiego mieliśmy koncerty zagraniczne. To oni łapali kontakty z klubami na Zachodzie i w demoludach. Potem dopiero trzeba było to przyklepać oficjalnie.

Jak to było tak naprawdę z piosenką „Słodkiego miłego życia”? Bo ja tu o jakiś strasznych imprezach słyszałem…

To było na trasie w Związku Sowieckim po śmierci Leonida Breżniewa. Nagle wszystko wstrzymano w związku z zarządzoną żałobą, oczywiście więc i koncerty. My utknęliśmy w hotelu prawie na końcu świata, w miejscowości Mineralnyje Wody. Siedziałem więc w swoim pokoju hotelowym i siłą rzeczy nie traciłem czasu, tylko komponowałem.

A koledzy w tym czasie balowali?

Myślę, że nie tak bardzo, może trochę z nudów. Generalnie tamten skład nie był zbyt rozrywkowy, może czasami poza jednym z muzyków. W historii zespołu nie było wiele osób z jakąś szczególną potrzebą uciekania od rzeczywistości. W każdym razie w okolicznościach dla mnie radosnych, w związku ze śmiercią czerwonego imperatora, skomponowałem „Słodkiego miłego życia” i jeszcze kilka utworów. Tekst napisał później Marek Dudkiewicz. Właśnie w tym roku mija równo 40 lat od skomponowania tej piosenki. Mamy więc jubileusz i z tej okazji gramy ją na koncertach w nieco zmienionej przeze mnie, bardziej soczystej aranżacji. Nie mogę się nadziwić, że wciąż ludzie na koncertach szaleją przy „Słodkiego...” i śpiewają z nami.

Widocznie jest jeszcze „tyle gór do zdobycia”…

Jest dużo nie tylko gór, ale i mórz do zdobycia. Refren jest przewrotny. Aby go właściwie odczytać trzeba posłuchać zwrotek.

Prawda. Wszyscy się zatrzymujemy na refrenie.

Dudek napisał tekst krytyczny wobec rzeczywistości Peerelu. Były jakieś zastrzeżenia cenzorskie do tekstu, uległ on więc pewnym zmianom, aby piosenka mogła się ukazać. Tego pilnowały Polskie Nagrania – wydawca płyty. Dzisiaj mamy dylemat, czy nie wrócić do pierwotnej wersji tekstu, ale miliony Polaków znają tylko ten z płyty „Nowy rozdział”, więc idąc za inż. Mamoniem, śpiewamy taki tekst, jaki znają. Dudek kilkakrotnie używał metafor i innych środków, aby pisać o komunie, oszukując cenzurę. Najbardziej udało mu się z piosenką „Inwazja śmierci z Plutona”. Jak mi wtedy powiedział, napisał o biciu demonstrantów przez pluton ZOMO, ale ubrał to w słowa, że niby kosmici z Plutona atakują ziemię. Mówimy cały czas o piosenkach, ale należy zaznaczyć, że „Kombi” to zespół instrumentalno-wokalny. Oznacza to, że gramy także utwory instrumentalne i przywiązujemy dużą wagę do warstwy instrumentalnej z naciskiem na brzmienia elektroniczne.

W którym pana rola jest pierwszoplanowa. Można tak powiedzieć?

Zgadza się. Realizuję całe życie swoje konkretne credo muzyczne. Przy współpracy oczywiście z muzykami w zespole i korzystaniu także z ich umiejętności. Ale to jest zawsze moja droga i ona nadaje ton całości. Oprócz muzyki zarządzam w zespole wszystkim, z finansami włącznie.

Czyli to, że trzymał pan kasę, to nie wynikało jakby z tego, że jest pan dobrym księgowym, tylko z tego, że jest pan po prostu liderem?

Termin „lider” w przypadku „Kombi” jest zbyt wąski, choć dotyczy kwestii najważniejszej, czyli artystycznej. Od początku gdy założyłem zespół zajmuję się całokształtem. Począwszy od lokalu na próby i angażowania muzyków, managerów, akustyków, techników i kierowców, poprzez rozmowy z agencjami, wydawcami, organizatorami, itd. Sporządzam oferty i podpisuję umowy. W latach 80. w moim domu odbywały się nawet odprawy celne przed wyjazdami za granicę, a zespół grał na moim sprzęcie nagłośnieniowym. Jestem producentem koncertów, czyli decyduję o sceno-technice, logistyce, finansach i wszystko od początku do końca jest na mojej głowie. W różnych okresach wspomagają mnie w niektórych obszarach menadżerowie, a nawet w przeszłości akustyk. W latach 80. szczególnie duża rola była menadżerów Jacka Sylwina i Wojciecha Korzeniewskiego oraz akustyka Mirosława Adamowicza, który świetnie miksował, ale i naprawiał sprzęt oraz pilnował strony technicznej. Jacek dużo pomagał mi w nagraniach, Wojtek znając niemiecki organizował koncerty w NRD I RFN oraz pomagał mi jako tłumacz w zakupach sprzętu w Hamburgu, Berlinie, itp. Na przykład przy zakupie bębnów, od których zaczęliśmy tę rozmowę. Historia powtórzyła się po latach w Berlinie Zachodnim, gdy kupowałem pierwsze elementy perkusji elektronicznej Simmons. Wtedy zabrakło mi nieco marek do pełnej sumy i uzyskałem tym razem dobrowolną pożyczkę od basisty Waldka Tkaczyka. Wojciech Korzeniewski, jak się z nim poznałem, był szefem reklamy w „Bart” i pomagał mi, a także innym zespołom i solistom. Pod koniec lat 70. należał do grona osób zaangażowanych w Muzykę Młodej Generacji. Przyjaźnimy się cały czas i współpracujemy. Wojtek jest do dzisiaj naszym menadżerem.

Oprócz muzyki realizuje się pan także jako rysownik.

Wykonuję czarno-białe rysunki i nazywam je Gra- Fikami. Miałem już wiele wystaw w galeriach i w innych przestrzeniach wystawowych. Moje rysuneczki zaczynają zdobić także odzież medyczną. Rysowanie ma swoje przełożenie na image sceniczny zespołu. Wszyscy mamy ubrania z moimi „fikami”. Od dzieciństwa moja wyobraźnia poszerzała się wskutek wszechobecności sztuki w domu. Chodziłem z ojcem do galerii, na wystawy i oglądałem dużo albumów ze sztuką dawną i współczesną. Lubię rysować.

Czyli wróciliśmy w tej rozmowie do pracowni ojca na Mariackiej, gdzie – jak to mawiają – wszystko się zaczęło. Chciałbym zauważyć, że tutaj u pana w studio, gdzie rozmawiamy, „patrzą na nas” wielkie figury wyrzeźbione w drewnie, a przed domem stoją kamienne, abstrakcyjne rzeźby – wszystkie autorstwa pana ojca – znanego rzeźbiarza Alfonsa Łosowskiego. Można więc powiedzieć, że podtrzymał pan tradycje z ulicy Mariackiej, zachowując entourage pracowni mistrza. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. Zapraszam na koncerty „Kombi” i do słuchania naszej najnowszej płyty „Minerał życia”, której piosenki oraz teledyski można obejrzeć i usłyszeć na naszej stronie www.kombi.pl.