Salzkammergut – w krainie austriackich jezior

Salzkammergut – w krainie austriackich jezior

Wyprawa w austriacki region Salzkammergut to idealny pomysł na urlop. Oczaruje nas wspaniała przyroda: soczysta zieleń, przejrzyste jeziora otoczone dostojnymi górami, łagodne płaskowyże. Dodając do tego urocze miasteczka i smaczną, regionalną kuchnię, otrzymujemy przepis na doskonałe wakacje.

Salzkammergut rozpościera się na pograniczu trzech austriackich landów: Salzburga, Styrii i Górnej Austrii. Salzburg, czwarte co do wielkości miasto Austrii, od Bad Ischl, głównego kurortu regionu, dzieli zaledwie 50 km. Ze względu na górskie otoczenie jezior Salkammergut nazywany jest miniaturą Austrii, a w 1997 wpisany został pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut” na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Podobno nie można mieć wszystkiego, ale w kontekście wypoczynkowym ten region to niewątpliwy wyjątek. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy wędrówek, rowerów górskich, amatorzy wspinaczki, sportów wodnych, jak i spokojnego wypoczynku na plaży czy zainteresowani ofertą kulturalną. W miasteczkach nad brzegami gdzieniegdzie widać strzeliste wieże kościołów i urokliwe domy w austriackim stylu odbijające się od tafli wody. To miejsca jak z pocztówki.

Austrię kojarzymy z reguły z Alpami, jednak patrząc na mapę regionu Salzkammergut, łatwo może nam się nasunąć skojarzenie z polskimi pojezierzami. Różnej wielkości jezior jest tu ponad 70.

Najbardziej znane i największe jest Attersee, zajmujące powierzchnię 46 km kwadratowych. Z powodu turkusowej, krystalicznie czystej, przejrzystej wody nad jezioro ściągają amatorzy nurkowania, którzy mogą tu uprawiać ten sport także zimą. Chętnych do spacerowania ucieszy zaś fakt, że praktycznie z samego południowego brzegu jeziora można wybrać się na półtoragodzinną wędrówkę na szczyt Schoberstein o wysokości 1037 m n.p.m., który stanowi – dostępny praktycznie dla każdego – doskonały punkt widokowy na okolicę. Na wielbicieli dłuższej i ambitniejszej wspinaczki czeka całe pasmo Hollengebirge, z licznymi via ferratami.

Równie pięknym, lecz nieco mniejszym jeziorem jest Traunsee, uznawane za najgłębszy akwen w Austrii. W najniżej położonym punkcie jego głębokość sięga nawet 191 metrów. Jezioro otoczone jest górami, a najwyższy szczyt to Traunstein (1691 m n.p.m.), na którego wierzchołek prowadzi via ferrata.

Wymieniając jeziora regionu nie można zapomnieć o spokojnym i majestatycznym jeziorze Wolfgangsee, na którym 20 maja 1873r. miało miejsce uroczyste otwarcie żeglugi pasażerskiej. Ciekawostką jest, że pierwszy statek parowy z tamtego okresu, nazwany na cześć cesarza Franciszka Józefa jego imieniem, odbywa regularne rejsy po jeziorze do dziś. Oczywiście po regularnych przeglądach i remontach. Z leżącego nad jeziorem miasteczka St. Wolfgang im Salzkammergut wjechać można wąskotorową kolejką zębatą na szczyt Schafberg (1783 m.n.p.m.). Jest to najbardziej stroma, parowa kolej Austrii. Jazda nią to wielka frajda, a widoki rozpościerające się z góry zachwycają i zapierają dech w piersiach. Na szczycie znajduje się najstarszy hotel górski w Austrii,  zbudowany w 1862r., z restauracją oraz schronisko górskie Himmelspforte. Na Schafberg można także wejść jednym z kilku malowniczych szlaków.

Kolejka na Schafberg to nie jedyna górska atrakcja regionu. Na samym południu, na granicy ze Styrią leży masyw Dachstein o wysokości 2995m.n.p.m., często zaliczany do austriackich trzytysięczników. Wyprawa na szczyt to wycieczka zdecydowanie dla zaawansowanych górołazów, obytych z wysokością, ekspozycją i warunkami zimowymi. Jednak uroki masywu można spokojnie podziwiać ze spektakularnej, bezpłatnej platformy widokowej ,,5 Fingers” na szczycie Krippenstein. Platforma otwarta została w 2006 roku i ma kształt dłoni z pięcioma palcami. Każdy z "palców" ma około 4 metrów długości i zawieszony jest 400 metrów nad ziemią.

Bez wątpienia niekwestionowaną perełką regionu jest miasteczko Hallstatt położone nad jeziorem Hallstattersee, zaliczane do najpiękniejszych miasteczek w Europie. Swą urodą tak zachwyciło Chińczyków, że Ci w 2012 roku zbudowali w swoim kraju replikę tego miasta.

Nad każdym jeziorem zadbano o bogatą infrastrukturę: kąpieliska z plażami, rejsy statkami, wypożyczalnie łódek, szkółki żeglarskie i surfingowe, miejsca na łódki, campingi, restauracje, małe knajpki, hotele. Bardzo zaskakujący i miły jest fakt, że nad każdym jeziorem, wzdłuż brzegu, znajdują się bezpłatne parkingi z węzłem sanitarnym. W sezonie kierowcy kamperów i turystycznych samochodów wręcz polują na wolne miejsce na jednym z nich. I słusznie. Nocleg w odległości 3 metrów od jeziora, z widokiem na góry to nie lada atrakcja i przeżycie.

O tym, że Salzkammergut to niezwykle ciekawy i bogaty region świadczy fakt, że zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, Bad Ischl i Salzkammergut obok Tartu w Estonii i Bodo w Norwegii, otrzymały tytuł ,,Europejskiej Stolicy Kultury 2024”. Dzięki temu w ciągu jednego roku miasto i region może zaprezentować swoje życie kulturalne, rozwój sztuki, biznesu i turystyki.

Szukając miejsca na wakacje i zastanawiając się: góry czy jezioro, szczerze polecić można region Salzkammergut. To miejsce spełni oczekiwania osób, które lubią zarówno wyruszyć na wędrówkę, jak i korzystać z wodnych atrakcji.