Historia Marty odczaruje „lysa glowe” zdjęcie główne 6e7bb91b0f60982e3092f6ac

Historia Marty odczaruje „łysą głowę”

Jestem alopecjanką, a to brzmi prawie jak „jestem kosmitką”. Kiedy tracisz włosy, rzęsy oraz brwi to dostajesz od tej choroby inną, nagą - dosłownie oraz w przenośni - twarz – mówi Marta Kawczyńska.

Alopecia areata, czyli łysienie plackowate, jest chorobą autoimmunologiczną, objawiającą się utratą włosów na głowie, a także innych miejscach na ciele. Bywa, że włosy odrastają, ale zdarza się, że nie wracają nigdy. Naukowcy  i lekarze nie znają przyczyny tej choroby. Nie ma na nią również jedynej skutecznej terapii. Według danych organizacji The American Hair Loss Association z 2017 roku dotyka ona 2 proc. światowej populacji. Z roku na rok osób z łysą głową, w tym w dużej mierze kobiet, jest coraz więcej.

Kasia Krauss: Jesteś już na tym etapie, że zaczynasz „olewać” ludzi na ulicy, którzy pytają czy masz raka, bo nie masz włosów?

Marta Kawczyńska: To są takie sytuacje, których chyba nigdy do końca nie jesteś w stanie „olać”. Czasem po prostu mniej zwracasz uwagę na to, że ktoś zapyta, zaczepi, a czasem, gdy masz gorszy dzień, może mocno zaboleć. Pamiętam jedną z takich sytuacji, gdy dopiero co zaczęłam nosić na głowie chustki i turbany, bo tydzień wcześniej ogoliłam głowę z resztek włosów. Byłam zmęczona, miałam dosyć i na przejściu dla pieszych jakaś kobieta bez pytania, czy chcę w ogóle na ten temat rozmawiać zaczęła mi udzielać porad, że powinnam smarować głowę moczem. „Pani sobie na głowę nasika i odrosną” – usłyszałam. Wtedy w środku się we mnie zagotowało, ale nic jej nie powiedziałam, bo może nie miałam na to siły, może odwagi. Z czasem stało się to jedno z moich „ulubionych” anegdotek dziwnych porad od przypadkowych ludzi. Zajmuje drugie miejsce w rankingu, pierwsze należy do koleżki, który zapytał mnie, czy jestem sprawna seksualnie, a trzecie do starszej pani, która pięć razy mi powtórzyła, że najlepsze na włosy są różowe, amerykańskie witaminy. „Pani pamięta, nie niebieskie, ale różowe”. Bywało, że czasem sama od razu tłumaczyła dalszym znajomym, którzy mnie długo nie widzieli, że to nie rak, tylko łysa głowa, bo mam łysienie plackowate. A po roku życia bez włosów zdecydowałam się na to, by nosić peruki. Trochę się pod nimi na początku ukrywałam, ale dziś się nimi bawię. Nie biegam z łysą głową po mieście, głównie ze względów higienicznych, ale wśród znajomych nie mam oporów, by ją zdjąć, gdy jest mi za gorąco albo niewygodnie. A wracając do twojego pytania, taki moment, kiedy przestałam się tak bardzo przejmować brakiem włosów i czuć się „wybrakowaną”, nastąpił, gdy skończyłam pracę nad książką i spotkałam swoje siostry Alopecjanki, bo tak nazywamy się my – kobiety chorujące na alopecję.

W swojej książkę „Alopecjanki. Historie łysych kobiet”, jedna z bohaterek mówi: zacznij żyć życiem, a nie włosami. Od dawna żyłaś sztuką, tak jak przypadłość jest z tobą prawie od zawsze. Sztuka jest/była formą terapii?

Zawsze powtarzam dziewczynom, które dopiero zaczynają swoje życie z tą przypadłością albo uważają, że bohaterki książki to fighterki i one by tak nie potrafiły, że im szybciej zaczniesz żyć pogodzona z tym, że nie masz włosów, ale poza tym jesteś zdrowa, im szybciej powiesz sobie: „Ok. Żyję dalej i cieszę się tym życiem”, tym szybciej ono będzie fajne, piękne, szalone a może nawet lepsze, niż to które miałaś wcześniej. Zarówno ja, jak i niektóre z moich bohaterek, właśnie tak to czują. A co do sztuki. Owszem ona zawsze była, jest obecna w moim życiu. Najpierw było to i do dziś jest pisanie, dziennikarstwo, literatura, potem pojawił się film, a od kilkunastu już lat jest to również taniec. Ten ostatni pozwala poczuć swoje ciało, emocje, wyrazić je, wykrzyczeć albo się w nich zanurzyć.

Czym jest dla ciebie sztuka?

Andre Malraux mówił, że „Sztuka jest niezbędna. Gdybym tylko wiedział do czego”. Zgadzam się z tym być może przewrotnym stwierdzeniem. Dla mnie sztuka to z jednej strony ta dziedzina, bez której nasz świat byłby bardzo ubogi, a z drugiej to, co może dostarczać nam rozrywki mniej lub bardziej wyrafinowanej. Ja zajmuję się sztuką i biorę od czasu do czasu udział w projektach artystycznych, bo lubię w ten sposób zaspokoić swoją artystyczną duszę. Chciałabym, by moja książka była początkiem kolejnych projektów – może film dokumentalnego, a może płyty, na której na przykład wykonawczynie hip-hopu rapują teksty zainspirowane moimi bohaterkami. Wiem szalony pomysł, ale czy nie po to są marzenia?

Jesteś psychoterapeutką tańcem i ruchem (DMT). Opowiesz coś o tej terapii? Na co pomaga?

W terapii tańcem i ruchem zwraca się uwagę, jak emocje wyrażają się w naszym ciele i na odwrót, jak ciało wyraża nasze emocje. Ciało to nasz pierwszy dom, w którym mieszkamy od pierwszego do ostatniego oddechu, więc warto mu się przyglądać, traktować z uważnością, atencją, serdecznością, wsłuchać, poczuć i nim poruszyć. Podczas sesji, czy warsztatów z wykorzystaniem DMT można przepracowywać różne rzeczy. Wyrzucić negatywne i złe emocje, napięcia, ale też poczuć radość, wdzięczność, spokój, a wszystko to można zrobić właśnie w ruchu i w bezpiecznym miejscu, wśród osób, które nas nie skrytykują, nie ocenią albo w sytuacji jeden na jeden z terapeutą. To metoda, którą podobnie jak psychoterapią werbalną pracuje się również z pacjentami z różnymi zaburzeniami. Ja wybrałam sobie jako swoją drogę pracę z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi fizycznie oraz intelektualnie, a także osobami wykluczonymi społecznie, czy po różnych trudnych i traumatycznych przejściach. DMT wychodzi z założenia, że każdy ruch jest dobry, bo jest nasz. To nie są układy choreograficzne, których mamy się nauczyć, tylko nasza własna choreografia czy interpretacja.

Ile czasu przeznaczasz na taniec, ruch każdego dnia?

Bywa z tym różnie i też różny ruch na różnych etapach mojego życia przyciąga moją uwagę. To, że zostałam terapeutką zaczęło się od tańca w zespole jazzowym, potem była kontakt z improwizacją, teraz już chyba nie miałabym ochoty na powtarzanie wyuczonych i dopracowanych co do szczegółu choreografii, wolę spontaniczną zabawę tańcem, jak chociażby zumba. Kiedy tylko jest okazja biorę udział w warsztatach 5 rytmów, czyli też improwizacji tanecznej opartej na pięciu zmiennych rytmach. Od pewnego czasu, zwłaszcza w dobie pandemii, staram się, aby codziennie ten ruch albo taniec się pojawił. Czasem mam ochotę wieczorami zapalić sobie świeczkę, włączyć ulubioną muzykę, wsłuchać się w swoje ciało i poruszać się tak, jak ono chce. Polecam taki mini eksperyment każdemu, bo to jest naprawdę niesamowite doświadczenie.

W swojej książce rozmawiasz z kobietami, które mają tą samą przypadłość co ty. Jak się czułaś w czasie tych spotkać? Brałaś też udział w akcji, w której zdejmujecie peruki pod Pałacem Kultury i Nauki.

Coming out'u dokonała Ola, czyli dziewczyna z okładki mojej książki. W sierpniu tego roku zorganizowała akcję, podczas której kilka dziewczyn przeszło się przez Starówkę bez peruki na głowie. Reakcje ludzi  były niesamowicie różne. Niektórzy bili brawo, inni odwracali zawstydzone spojrzenia, niektórzy się do nas uśmiechali. Wszystkim moim bohaterkom jestem niesamowicie wdzięczna za to, że podzieliły się ze mną swoimi historiami. To wcale nie było dla nich łatwe. Niektóre mówiły mi, że traktowały to jako spowiedź życia. Bały się tego, jak zareagują ich bliscy, znajomi, zwłaszcza, że dziewczyny pokazują w tej książce swoje twarze i w większości pozują bez peruk na głowie, a przede wszystkim opowiadają nie tylko o włosach, ale też o swoich życiowych traumach, utracie kobiecości. Bez nich nie byłoby tej książki.

W książce panuje przejmująca szczerość w Waszych rozmowach. Jesteś jak terapeutka. Nie było to obciążające?

Dziękuję za te słowa, ale myślę sobie, że te nasze rozmowy były terapeutyczne dla obu stron. A może to bardziej ja się od nich uczyłam i brałam dla siebie pewne słowa, czy myśli moich bohaterek. Zresztą otrzymuję sporo wiadomości zarówno od dziewczyn, które mają alopecję, jak i od tych, którzy tematu do tej pory nie znali, a dzięki książce poznali. Słyszę zarówno od jednych, jak i drugich, że ta książka jest potrzebna, że dobrze, że powstała, bo dziewczyny odnajdują w tych historiach swoje emocje, swoje przeżycia, a te osoby, które nie doświadczyły życia z alopecją uważają często, że to jest tak naprawdę książka nie o włosach, a wszelakich mankamentach, brakach, z którymi warto nauczyć się żyć. Czy to było dla mnie obciążające doświadczenie? Nie, ale gdy spisałam ostatnią historię i oddawałam książkę do pierwszego czytania to… musiałam włączyć muzykę, stanąć na środku pokoju, zacząć krzyczeć, płakać i tańczyć. Ta kumulacja emocji, ten koniec procesu pracy nad tą książką najwyraźniej takiego zakończenia i domknięcia potrzebował.

„Martw się tylko godzinę dziennie, a potem ciesz się życiem” – to motto zaczerpnięte od księdza Jana Kaczkowskiego, które stało się mottem jednej z  bohaterek książki. Jest ci też bliskie? Udaje się je wcielić w życie?

O alopecjanach często mówi się, że to są wrażliwcy i przejmowacze. Ja też taka jestem. Czasem coś zdarza mi się przeżywać i trawić bardzo długo, chociaż jestem na dobrej drodze, by rzeczywiście skumulować to do tej godziny księdza Kaczkowskiego.

Co lubisz robić, by się jesienią odprężyć i zapomnieć o całym świecie. Jakie lektury, filmy oglądasz?

W czasie pierwszego lockdownu przypomniałam sobie, jaką frajdę sprawia mi układanie puzzli, więc układam. Poza tym uwielbiam czytać biografie. Świetne są te napisane przez Magdalenę Grzebałkowską o Komedzie, czy Beksińskich oraz Doroty Karaś o Cybulskim. Śledzę też Netfliksowe nowości w miarę możliwości, a moją wielką miłością są coraz częściej pojawiające się m.in. w Audiotece czy Storytel – słuchowiska. Kiedyś obecne jedynie w radiu, trochę zapomniane, dziś dostają nowe życie i mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej. Polecam kilka z nich „Przeminęło”, „Lodowa Przełęcz”, „Czarny Romans” oraz „Osiedle RZNiW”. Mam takie małe marzenie, by usłyszeć kiedyś swoją książkę w wersji czytanej.

Czy jest coś, co chcesz, by czytelnicy Damosfery zapamiętali najbardziej z rozmowy z tobą o przypadłości?

Aby łysa głowa nie kojarzyła im się jedynie z chorobą nowotworową, by pytali, jeśli nie wiedzą, a nie obgadywali za plecami i uważali nas za „baby dziwo”. Chciałabym by każda kobieta odnalazła swoją kobiecość w takim wydaniu, na jakie ona sama ma ochotę, a nie jej otoczenie zarówno to bliższe, jak i dalsze. Jeśli ktoś chce żebyś zaczęła nosić perukę albo schudła, nie idź tą drogą. Nie daj sobie wejść na głowę i nie uszczęśliwiaj świata swoim kosztem.

I na koniec… czujesz się czasem, że jesteś z innej planety? Takie pozytywnej, bo robisz mnóstwo pięknych rzeczy na świecie dla innych.

Jestem alopecjanką, a to brzmi prawie jak „jestem kosmitką”. Kiedy tracisz włosy, rzęsy oraz brwi to dostajesz od tej choroby inną, nagą – dosłownie oraz w przenośni – twarz. Ja bardzo mocno czuję, że nie tylko dostałam nową twarz, ale też wiele się we mnie samej zmieniło. Mam swoją misję, którą po części wypełniłam napisaniem tej książki, ale też wypełniam tym, że opowiadam o życiu z alopecją, pokazuję się bez peruki i wraz z innymi dziewczynami działam w Polskim Stowarzyszeniu Alopecji. Po tym jak przeżyłam żałobę po stracie włosów, rzeczywiście doceniam wszystko to, co robię, co mnie spotyka nawet jeśli nie jest radosne czy pozytywne. Umiem samą siebie pochwalić za dobrze zrobioną robotę, mniejszy lub większy sukces i wybaczyć sobie swoje słabości. Po prostu robię swoje i jestem tylko, a może aż człowiekiem. Tego dogadania się z samym sobą życzę wszystkim.

Rozmawiała: Kasia Krauss

Foto: Olena Herasym

Partnerzy