Damsfera Aneta (44 of 47) 732551cda52a9a148a8a4fc1

Spotkanie z Anetą Sieradzką, czyli odkrywamy Tajemnice transplantacji

Ciągle mało mówi się i pisze o tym niezwykle ważnym osiągnięciu medycyny, jakim jest transplantologia. Mity, którymi ona obrosła, ciągle trudno obalić, zaś niedouczenie środowiska medycznego oraz nieświadomość społeczeństwa o doniosłości transplantologii jest porażające. Aneta Sieradzka, specjalista w tej wąskiej dziedzinie prawa, dzięki temu, że poznała wielu wspaniałych lekarzy i pielęgniarki specjalizujących się w transplantacjach, odsłania blaski i cienie tej pracy, a także doniosłość tej dziedziny.

W dniu 7 grudnia 2017 roku odbyło się niezwykłe spotkanie z Anetą Sieradzką, autorką książki pt. Tajemnice transplantacji. Z zawodu prawnik, ale specjalizujący się w prawie medycznym, a przede wszystkim w prawie transplantologii, postanowiła zmierzyć się z niezwykle trudnym, ale jakże ważnym tematem, jakim jest transplantacja.

Udało jej się zebrać w jednej książce wywiady z lekarzami i pielęgniarkami, którzy na codzień ratują ludzkie życia, dokonując przeszczepów. Kilku bohaterów jej książki zawitało również do Salonu na spotkanie i była to prawdziwa przyjemność i zaszczyt poznać ich i móc z nimi porozmawiać.

Zarówno autorka książki, jak i lekarze, wskazywali pod czas arcyciekawej rozmowy, na znikomą znajomość tematu nie tylko w społeczeństwie, a co gorsze przez samych lekarzy.

Każdy z nas może być dawcą (oczywiście po przebadaniu się), każdy z nas może potrzebować kiedyś jakiegoś organu od kogoś innego. Skąd tylko mamy o tym wiedzieć, skoro kampanii społecznych brak, zaś lekarze pierwszego kontaktu nic na ten temat nie wiedzą?

Dlaczego rodzinny zmarłych uważają, że zmarły po śmierci jest ich własnością i decydują o niepobieraniu organów od niego, tym samym narażając kogoś na utratę życia, zaś lekarze nie walczą z tym, bo nie chcą mieć postępowań karnych (nieważne, że wygranych, ale zawsze to nerwy i czas)?

Książka może nie odpowie na te i inne pytania, ale pokaże, jak ważny jest to temat dla każdego z nas, że trzeba o tym rozmawiać zaczynając od nas samych, czyli wśród rodziny. Pokazuje również jak wiele sukcesów odnieśli nasi, polscy lekarze na polu transplantologii i jak wiele dobrego czynią.

Zdjęcia: Piotrek Wroniewicz z Camera Piotrka

Partnerzy