W jaki sposób zlikwidować cellulit? Zabiegi w domu i salonie kosmetycznym

W jaki sposób zlikwidować cellulit? Zabiegi w domu i salonie kosmetycznym
gpointstudio

Cellulit, zwany także skórką pomarańczową, to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Niełatwo się go pozbyć, dlatego należy działać na kilku płaszczyznach, łącząc terapie. Potrzebne będą także cierpliwość i konsekwencja!

Co powoduje cellulit?

Istnieje kilka czynników powodujących powstanie cellulitu. Jednym z nich jest niewłaściwy poziom hormonów, m.in. estrogenu, co powoduje zaburzenie krążenia, a to doprowadza do powstania obrzęków. Inne hormony, które także mają swój udział w powstawaniu skórki pomarańczowej, gdy ich poziom jest zaburzony, to insulina i hormony tarczycy.

Niezwykle ważna jest także dieta. Cellulit nie pojawia się z dnia na dzień. Nasz codzienny sposób odżywiania może mu sprzyjać bądź powodować jego redukcję. Chcąc pozbyć się cellulitu, należy wyeliminować z diety pokarmy wysoko przetworzone, słodycze i pokarmy zawierające cukry proste. Unikajmy też tłustych dań, zastępując je rybami i tłuszczami pochodzenia roślinnego. Naszymi sprzymierzeńcami w walce z cellulitem są także owoce i warzywa. Te ostatnie powinny jednak zdecydowanie przeważać w naszym codziennym menu. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie wody sprzyja naszej skórze, pozwalając usunąć toksyny, co przekłada się na jej lepszy ogólny wygląd.

Do powstawania skórki pomarańczowej przyczynia się niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Brak ruchu wpływa na osłabienie mięśni, gromadzenie się tkanki tłuszczowej, ale także powoduje zastoje w naczyniach i nacisk na nie, co z kolei prowadzi do obrzęków. Obrzękom mogą też sprzyjać bardzo obcisłe ubrania. Innymi czynnikami powodującymi powstawanie cellulitu są stres i palenie papierosów.

Zabiegi w domu

Dobrze, by walkę z cellulitem wspomagać codzienną, domową pielęgnacją. Możemy wykonać na przykład peeling kawowy, masując przy tym obszary objęte cellulitem. Następnie należy spłukać peeling zimną wodą bądź zastosować na przemian w kilku sekwencjach ciepły i zimny natrysk. Peeling usunie martwy naskórek, masaż poprawi ukrwienie i dotleni naszą skórę. Zimna woda obkurczy, a ciepła rozkurczy naczynia krwionośne, co wpłynie na poprawę krążenia, a skóra będzie lepiej odżywiona.

W ostatnim czasie popularne stało się szczotkowanie ciała na sucho. Można je wykonać przed lub po kąpieli. Ważne, by robić to systematycznie – minimum kilka razy w tygodniu. Ruchy szczotkowania powinny być wykonywane w górę, w stronę serca, tak jak w przypadku ruchów masażu. Szczotkowanie ciała, poza usunięciem martwego naskórka, mocno wygładza i napina skórę.

Bańka chińska to także znany i skuteczny sposób na redukcję cellulitu. Jednak samodzielny masaż w domu przy pomocy bańki chińskiej może wymagać kilku podejść w celu jego opanowania. Ważne, by wykonywać go siedząc bądź leżąc. Na początku masażu bańką chińską możemy odczuwać dyskomfort, ale po kilku zabiegach nasza skóra po postu się przyzwyczai. Efektem tej metody będzie znacząca poprawa jędrności i elastyczności skóry. Dodatkowo masaż zwiększy penetrację kosmetyków w głąb skóry.

Pomocne w redukcji cellulitu będą kosmetyki zawierające w swoim składzie związki roślinne, na przykład: bluszcz pospolity, mniszek lekarski, algi morskie, miłorząb japoński, zielona herbata, żeń-szeń. Składniki w kosmetykach antycellulitowych, podobnie jak same zabiegi, mają za zadanie redukować obrzęki, poprawiać krążenie, wpływać na jędrność skóry, pozostawiając ją przy tym elastyczną i gładką.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Kluczowymi elementami w walce z cellulitem powinny być zabiegi w salonie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Aktualnie na rynku istnieje wiele technologii droższych i tych bardziej przystępnych cenowo dla każdego. Jedną z najbardziej popularnych są zabiegi Endermologii LPG Alliance, które będą nieocenioną pomocą w zwalczaniu skórki pomarańczowej. Skuteczność tej technologii w walce z cellulitem została potwierdzona licznymi badaniami.

Endermologia LPG Alliance to technologia najnowszej generacji i „młodsza siostra” urządzenia Integral tej samej marki. Urządzenie oddziałuje na naszą skórę w 100% naturalnie. Stymuluje ją, tym samym pobudzając metabolizm komórek skóry, w efekcie czego ulega ona zagęszczeniu i ujędrnieniu. Co istotne, głowica zabiegowa urządzenia z automatycznymi rolkami chwytającymi skórę, została wyposażona w Alliance w specjalną zmotoryzowaną klapkę, dzięki czemu podczas masażu penetracja tkanek skóry jest głębsza i przebiega wielowymiarowo, a sam zabieg jest bardziej komfortowy w odczuciach. Alliance posiada także specjalny Sencor Identyfikacji Skóry Alliance (ASI), przez co zabieg zostaje dopasowany do potrzeb skóry.

Dzięki zabiegom Endermologii LPG Alliance, tkanka tłuszczowa w postaci widocznego cellulitu jest zredukowana, nasza skóra staje się bardziej jędrna i zyskuje młodszy wygląd. Zabiegi mają także działanie modelujące i wyszczuplające. Tryb drenażu limfatycznego pozwala pozbyć się obrzęków u osób, które mają do nich skłonności. Masaż wykonywany jest w kombinezonie ze specjalnej tkaniny.

Karolina Gromulska z salonu w Warszawie radzi, by ilość i czas zabiegów ustalać indywidualnie, w zależności od tego jak duży jest problem. Przy czym minimalna ich ilość to 5, a optymalna to 10-15 zabiegów, wykonywanych w sekwencji 2-3 w ciągu tygodnia. Pierwsze widoczne efekty są zauważalne już po 3 zabiegu! A po wykonanej serii zaleca się zabieg przypominający raz w miesiącu dla podtrzymania efektów.

Tańszym sposobem w walce z cellulitem jest Rollmasaż, dostępny w niektórych salonach kosmetycznych i salonach masażu. To duża drewniana rolka obracająca się niczym bęben pralki. Tu działamy same, delikatnie opierając się o rolkę. Masujemy partie, na których ujędrnieniu najbardziej nam zależy. Nierówna powierzchnia rolek wprawionych w ruch przyczynia się do rozbicia tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą, co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie widoczności cellulitu i poprawia jędrność skóry. W celu uzyskania zadowalających efektów tu również potrzebna jest seria zabiegów.

Salony kosmetyczne i salony masażu oferują także masaż antycellulitowy i masaż bańką chińską.

Droższymi zabiegami, ale także polecanymi w walce ze skórką pomarańczową są: fala ultradźwiękowa (słynne HIFU), zabieg Onda wykorzystujący mikrofale Coolwaves do redukcji tkanki tłuszczowej oraz fala akustyczna. Możemy zdecydować się także na trwałe wymrażanie tkanki tłuszczowej z pomocą Kriopolizy Cooltech, bądź skorzystać z lasera Icoone łączącego technologię światła LED i lasera diodowego.

Na cellulit możemy zadziałać także poprzez lipolizę iniekcyjną, polegającą na podaniu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej odpowiednio dobranych preparatów, które mają za zadanie jej usunięcie.

Możliwości na pozbycie się cellulitu jest wiele. Zatem każda z nas może zdecydować się na metodę odpowiednią dla siebie bądź dla jeszcze bardziej wymiernych efektów połączyć kilka opcji zabiegowych. Najważniejsza jest tu wytrwałość i konsekwencja w działaniu! Pamiętajmy, że jak w przypadku wszystkich zabiegów – istnieją także przeciwwskazania, z którymi należy wcześniej się zapoznać.