Walka Różową Rękawicą

Walka Różową Rękawicą

Z wykształcenia handlowiec, szczęśliwa żona, matka i babcia, mieszka z Kozach koło Bielska-Białej. Walczy z rakiem Różową Rękawicą. Promuje holistyczne podejście do zdrowia. Przed Państwem Sylwia Malarz.

Anna Krauss: Na swoim blogu piszesz, że od 2013 roku jesteś pacjentką onkologiczną. Kiedy się dowiedziałaś?

Sylwia Malarz: To był koniec sierpnia, podczas wieczornej kąpieli pod palcami wyczułam kulkę, zaniepokoiło mnie to. Na następny dzień byłam już u lekarza rodzinnego, który palpacyjnie zbadał moją pierś i stwierdził, że jest to guz i wypisał skierowanie do poradni leczenia chorób piersi.

Kilkanaście dni później, po badaniach (mammografia, USG i biopsja gruboigłowa) byłam już z wynikami u pani doktor (specjalista chorób piersi).

Jaką diagnozę usłyszałaś?

Niestety to jest rak i będziemy wdrażać leczenie. Propozycja była taka, że po pierwsze chemioterapia, po to, żeby zmniejszyć guza, następnie wycięcie płata piersiowego z guzem, ale pozostawienie piersi. Przeszłam 4 cykle chemii czerwonej, tzw. agresywnej, i według planu usunięto płat piersiowy wraz z guzem oraz węzły chłonne. Pobrano materiał do badań i niestety wynik był niepokojący. Kolejny zabieg, tym razem usunięto mi całą pierś. Od momentu diagnozy do operacji usunięcia piersi minęło 7 miesięcy.

Uważam, że kluczem do walki z chorobą jest prowokowanie sytuacji, w których odczuwamy szczęście.

Co wtedy czułaś?

To takie dziwne uczucie, niecodziennie się słyszy taką diagnozę.

Ale nie panikowałam. To było coś, co stanęło na mojej drodze, kolejne wyzwanie, kolejna przeszkoda.

Postanowiłam, że się nie poddam, że będę walczyć.

Nie myślałam o tym jak o śmiertelnym zagrożeniu. Miałam już doświadczenie z tą chorobą,  będąc przy tacie, który kilkanaście miesięcy wcześniej zachorował na raka jelita grubego.

On niestety zmarł, kiedy ja byłam miesiąc po operacji.

W kim miałaś wsparcie?

W mojej rodzinie. Mój mąż, córki, siostry, szwagrowie, kuzynostwo – każdy pomagał jak mógł i na swój sposób czułam, wiedziałam i wiem do dzisiaj, że mogę na nich liczyć.

Czy kobiety w takiej sytuacji jak Ty mają do kogo się zwrócić o pomoc?

Niestety, jeśli chodzi o pomoc od państwa to bardzo przykre, ale pomoc jest bardzo kulejąca. Większe profity z opieki społecznej mają np. osoby uzależnione niż chore, niepełnosprawne. Koszty związane z leczeniem i powrotem do zdrowia, mimo że większość pokrywa NFZ, są naprawdę duże.

Jeśli chodzi o pomoc psychologiczną jest potrzebna już od momentu samej diagnozy.

Uważam że najbliższa rodzina również powinna mieć wsparcie psychoonkologa, bo początki dla wszystkich są bardzo trudne.

Stąd pomysł na Twojego bloga i stronę na Facebooku „Różowa rękawica”?

Pomyślałam, że po coś ta choroba przyszła do mnie. Nie traktowałam tego jako karę, choć przyznam, że prowadziłam destrukcyjną politykę wobec swojego zdrowia, nie dbałam o nie (paliłam papierosy, stres, szybkie tempo życia). Potraktowałam to jako misję. Od dziecka uwielbiałam pomagać i poczułam, że chcę przekazywać swoje doświadczenie, być może kogoś zainspiruje, ktoś dzięki temu, co robię, że dzielę się tym, będzie miał nadzieje i wiarę że się da.

Fot. MOOi Studio Anna Szołucha / Gosia Lakowska

Fajny tytuł – skąd pomysł – dlaczego „różowa rękawica”?

Dziękuję.:-) Różowy kolor – symbol raka piersi – różowa wstążka, a rękawica (bokserska) to walka, choć wiele osób uważa, że nie jest to walka. Ja każdego ranka budzę się i jestem wdzięczna Bogu, że się obudziłam, że mogłam otworzyć oczy, poruszać rękami, nogami, choć nie zawsze jest kolorowo.

I mnie dopadła depresja, niestety po latach wzlotów i upadków, kiedy organizm odmawiał posłuszeństwa, były dni bez chęci i radości życia. Na szczęście był to początek choroby i szybka reakcja pani doktor.

Jak długo działasz?

W sumie już 8 lat. Nie ma takiej ciągłości, ale można powiedzieć że od początku choroby dzielę się swoim doświadczeniem.

Jakie masz cele związane z blogiem i ze stroną na Fb?

Dotrzeć do jak największej grupy osób. Dzielę się swoimi doświadczeniami, a każdy wyciągnie z tego to, co potrzebuje.

Cenisz holistyczne podejście do zdrowia – jak to wygląda w praktyce?

Tak naprawdę zaczynamy doceniać zdrowie wtedy, jak je tracimy. Czasami niestety jest za późno, żeby cokolwiek dało się uratować. Ale jeśli tylko jest taka szansa, to trzeba działać. Wiem, jak bardzo ważne jest dbanie o siebie. Jeśli masz rodzinę to tak naprawdę najważniejsza jesteś Ty Matko.

Często o tym zapominamy albo powielamy schemat rodziny przekazywany od pokoleń. Po pierwsze rodzina, mąż, dzieci, a potem My. Niestety to ogromny błąd. Musimy być świadome tego, że to My – dbając o siebie i swoje zdrowie – mamy wtedy siłę na to, żeby dbać o najbliższych. Przytoczę przykład z samolotu. Przed lotem stewardessa pokazuje, że po pierwsze to my sobie nakładamy maskę, a potem możemy spokojnie i bezpiecznie ratować innych.

To może dopaść każdą z nas, w każdym wieku, dlatego tak bardzo istotne są badania.

Przegląd samochodu robimy raz w roku, a ile razy w roku robimy profilaktyczne badania?

Zdrowy tryb życia, profilaktyka, wczesne wykrycie naprawę dają lepsze rokowania w walce z każdą chorobą.

I tak powinno być też w codziennym życiu, a niestety nie jest.

Promuję strategię 5S, tzw. 5 filarów zdrowia: 1. Świadome odżywianie, 2. Sprawność fizyczna, 3. Skuteczne oczyszczanie, 4. Stress Management, 5. Świadoma suplementacja. O tym można przeczytać również na moich stronach i blogu.

Sylwia Malarz – ma 48 lat i jest szczęśliwą żoną, matką i babcią. Od urodzenia mieszka w Kozach koło Bielska-Białej. Z wykształcenia handlowiec. Jej hobby to decuopage, szycie na maszynie, codzienny rozwój osobisty. Prowadzi bloga "Różowa Rękawica", jak również stronę na Facebooku o tej samej nazwie. Nominowana do tytułu Osobowość Roku w gminie Kozy.


Artykuł również dostępny na łamach Onetu tutaj w ramach współpracy Damosfery z onet.pl.