Bogobojna czerń
W kulturze zachodniej czerń jest kolorem śmierci i pokuty. Od VI wieku czarne szaty noszą księża i zakonnice. Sutanny i habity w czarnym kolorze mają wyrażać skromność, pobożność i oddanie służbie Bogu osób duchownych. Natomiast w XVI i XVII wieku w Europie ustanowiono prawo, w którym czarne ubrania nakazano nosić osobom będącym w żałobie.
W Europie czerń do dziś uznawana jest za kolor żałoby. Osoby biorące udział w ceremoniach pogrzebowych zakładają czarne lub ciemne ubrania, które są wyrazem szacunku dla zmarłego i jego bliskich. Najbliższa rodzina, chcąc upamiętnić zmarłego, nosi czarne ubrania przez okres kilku miesięcy, do nawet roku po starcie bliskiej osoby. Czerń noszona w tych okolicznościach wyraża nie tylko pamięć, ale również ból, osamotnienie, smutek i żal.
Kolor śmierci
Obyczajem ludu Ndembu z Konga jest narysowanie na ciele zmarłej osoby, która nie doczekała się potomstwa, kreski w czarnym kolorze. Czarna linia malowana od pępka do miednicy oznaczała, że ta osoba odeszła na zawsze.
Sięgając do historii – starożytni Egipcjanie również łączyli kolor czarny ze śmiercią i grobem. W egipskiej mitologii znajduje się opis boga z czarną głową szakala. Anubis, bo tak ów bóg miał na imię, był łączony z obrzędami pogrzebowymi, mumifikacją i życiem pozagrobowym. Pomagał zmarłym w odbyciu podróży w zaświaty.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o dżumie określanej „czarną śmiercią”, a to z racji krwawych wybroczyn, które powodowała choroba. Wybroczyny, które pokrywały ciała chorych, wraz z postępem choroby czerniały, bo dochodziło do martwicy tkanek, przez to ciało w momencie śmierci chorego było sino-czarnej barwy.
Barwa wojowników
Dla niektórych z plemion indiańskich, które zamieszkiwały Amerykę Północną, czerń była symbolem siły, męskości, agresji i wojny. Dlatego też wojownicy malowali swoje twarze na czarno przed udziałem w walkach.
Czarny charakter
Czerń to ciemność. W ciemności nie można dostrzec zbyt wiele, kryje ona w sobie tajemnicę, dlatego działa na wyobraźnię. To co nieodkryte, budzi też lęk, toteż czerń kojarzona jest ze złem. W chrześcijaństwie to symbol szatana. W Afryce czerń łączona jest z czarami. W Szwecji i Norwegii barwa czarna jest kojarzona z zawiścią.
W kulturze Zachodu niektóre praktyki magii określa się „czarną magią”. Pecha przynosi czarny kot, kiedy przebiega nam drogę, a negatywne postacie w filmach noszą miano „czarnych charakterów”. Ich stroje najczęściej również są czarne lub w ciemnych barwach.
Mała czarna
Losy czerni w modzie odmieniła w latach dwudziestych XX wieku Coco Chanel. Projektantka postanowiła dodać lekkości czerni, która była dotychczas kojarzona z powagą i pobożnością, nie ujmując jej przy tym klasy, a dodając elegancji. Zaprojektowała sukienkę koktajlową, którą nazwała „małą czarną”. Długość „małej czarnej” zmieniała się na przestrzeni kolejnych dekad. Jedno pozostało natomiast niezmienne – „mała czarna” do dziś króluje w stylizacjach na mniejsze i większe wyjścia, i pozostaje symbolem elegancji.
Dlaczego zakładamy ubrania w kolorze czarnym?
Według Junga, kolor czarny reprezentuje naszą podświadomość, czyli to, co ukryte. Dlatego można przyjąć, że niektórzy ludzie traktują czerń jako swoistą zasłonę, za którą chcą schować swój ból i tęsknotę.
Po ubrania w kolorze czarnym chętnie sięgają też osoby chcące się odizolować i wyciszyć, potrzebujące spokoju. Czerń ma sprawić, że będą mniej widoczne, przez co łatwiej będą mogły się zregenerować i odzyskać energię.
Co ciekawe – czarny jest również jednym z ulubionych barw kobiet o artystycznej duszy, bo czerń pomaga w koncentracji nad sobą i budowaniu „ja” oraz w dotarciu do tego co piękne – do źródła inspiracji. Czarne stylizacje sprawiają też, że takie osoby są postrzegane przez swoje otoczenie jako tajemnicze, co dodaje im wyjątkowości. Ten kolor uwielbiała Coco Chanel. Warto przypomnieć, że na czarno ubierał się też Steve Jobs, słynny wizjoner i twórca nowych trendów w branży IT, założyciel i charyzmatyczny lider Apple Inc.
Dlaczego tak bardzo lubimy ubrania w czarnym kolorze? Bo są eleganckie i można założyć je niemal na każde wyjście. Czarna barwa jest idealną oprawą dla światła i błyszczącej biżuterii, podkreśla nasze oczy – uwypuklając ich blask. Dodaje też nam jednocześnie siły, powagi i tajemnicy. Stąd czerń niezmiennie od dekad króluje, szczególnie na wytwornych i wieczornych przyjęciach.
Tajnym odpowiednikiem barwy czarnej jest czerwień, zatem czarny podobnie jak czerwony mówi również o energii i emocjach oraz chęci zwrócenia na siebie uwagi, kiedy przebywamy w grupie ludzi.
Czarne stylizacje wybieramy też często na co dzień ze względu na to, że są po prostu praktyczne i uniwersalne. Czerń łatwo łączy się z innymi kolorami i wzorami. Dodatkowo czarna barwa chłonie światło, sprawiając tym samym, że wyglądamy smuklej.
Źródła:
Gavin Evans. Historia kolorów. Tajemniczy świat barw.
Bogusława M. Andrzejewska. Psychologia ubioru.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
https://pl.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anubis
Więcej o modzie znajdziecie tutaj.
