Pisarka oddająca głos modzie i historii
W jej dorobku znalazły się takie tytuły jak „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku” – pierwsze opracowanie fenomenu polskiej mody lat powojennych przez pryzmat codzienności, emocji i prywatnych zdjęć bohaterek. Kolejna publikacja, „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”, to niezwykła kolekcja 13 (lub 14 w zależności od wydania) historii kobiet, wspomnień o kolejce do Hofflandu, studniówkach i modowych poszukiwaniach w PRL-u. Książki te nie są wyłącznie albumami – to literackie wiwisekcje osobowości, marzeń i zmieniającej się rzeczywistości przez pryzmat ubrań.
Znaczące miejsce w jej bibliografii zajmuje też „Drzwi do stylu” – efekt współpracy z Dorotą Wróblewską. W wywiadach Agnieszka podkreśla, że moda to „tarcza ochronna, która dodaje pewności siebie” i że inspirują ją przede wszystkim ludzie i ich historie.
Podcast i blog jako platforma idei
Na Facebooku prowadzi swój autorski profil „Agnieszka o modzie”, gdzie promuje hasło przewodnie: „moda jak życie” – nieco ponad tysiąc osób śledzi jej wpisy, świadomych, że moda to nie powierzchowność, a droga do zrozumienia siebie i świata.
Podcast „Moda jak życie” stanowi przestrzeń, w której łączy się dziennikarstwo, styl i osobiste refleksje. To tu słuchacze poznają jej spojrzenie na modę jako wyraz tożsamości, sztuki i społecznej odpowiedzialności.
Wizerunek dziennikarki i stylistki
Kariera Agnieszki zaczęła się w 2001 roku od wywiadu… z Pierre’em Cardinem, co zapoczątkowało jej drogę w dziennikarstwie modowym. Później przez lata prowadziła kolumny w dodatku „Business Class” („Puls Biznesu”), „Businessman” czy w portalach takich jak „Press” i „Ego Inspiracje”. Współpracowała także z marką Vistula, tworząc treści dotyczące stylu i kultury.
Jej styl – łączący klasyczną elegancję z indywidualnością – często przyciąga uwagę. W wywiadzie z 2019 roku przyznała, że ceni ikony stylu, takie jak Rihanna, Małgorzata Ostrowska, Maja Ostaszewska czy polskie polityczki: Joanna Senyszyn i Katarzyna Piekarska. Ich styl to dla niej manifestacja tożsamości.
Moda odpowiedzialna i zrównoważona
Od dawna głosi tezę, że przyszłość mody to większa świadomość – etyczna, ekologiczna i społeczna. Podkreśla, że niezbędna jest zmiana w podejściu branży do produkcji i konsumpcji, a klient powinien wybierać ubrania z szacunkiem dla ludzi i planety. Przywiązanie do kultury vintage, swapów i lokalnych atelier – to nie modna alternatywa, ale wyraz odpowiedzialności.
Co dalej?
Agnieszka zapowiada kontynuację cyklu „moda jak życie”. Prace nad kolejną książką koncentrują się na „młodszych siostrach elegantek” – kobietach, które wyznaczały nowy kurs w modzie. W przygotowaniu jest także osobista biografia, oparta na życiu jej przyjaciółki – osoby, która wywarła znaczący wpływ na polską socjetę i kulturę.
Agnieszka L. Janas to zatem nie tylko kronikarka mody, ale przewodniczka po świecie, w którym ubranie to jeden z kluczowych sposobów opowiadania historii – osobistych, społecznych i kulturowych. Jej twórczość to połączenie rzetelnego dziennikarstwa, wrażliwości dokumentalistki i pasji stylistki.
Więcej o sylwetkach kobiet znajdziecie tutaj.
