Art as Freedom Foundation

Art as Freedom Foundation
Monika Wyszpolska, Usta - Pianka

Magda i Mateusz poznali się na studiach prawniczych, na których cały czas są, w kole naukowym i stwierdzili, że poza prawem, ich pasją jest również sztuka. Sami jednak nie malują, więc postanowili wspierać młodych artystów, dawać im szansę, by ci mogli zaistnieć.

Katarzyna Krauss: Jesteście jeszcze młodzi, studiujecie, a mimo wszystko znaleźliście czas na założenie fundacji. Skąd u tak młodych ludzi pasja do sztuki?

Magdalena: Sztuka była nieodłącznym elementem naszego życia. Już od najmłodszych lat chodziliśmy do teatru, filharmonii, czy na różne wystawy oraz wernisaże. To na pewno przełożyło się na nasze zamiłowanie do szeroko pojętej sztuki. Kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy z Mateuszem, od razu pojawił się temat związany ze sztuką. Obydwoje poczuliśmy, że fajnie byłoby stworzyć coś, co umożliwi nam wsparcie artystów, którzy borykają się na co dzień z wieloma przeciwnościami losu. Chcieliśmy też zrobić coś dobrego, co w naszym przekonaniu będzie niosło ze sobą tzw. “misję”.

Kira Muller, Tożsamość

Skąd pomysł na powołanie do życia fundacji wspierającej młode talenty, fundacji poświęconej kulturze, sztuce i modzie?

Mateusz: Tak jak wspomniała Magda, sztuka zawsze była nam bardzo bliska. Oboje z Magdą studiujemy prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – ja na piątym roku, Magda na trzecim. Połączyło nas Koło Naukowe Prawa Spółek. Już od pierwszego spotkania omówiliśmy wiele tematów – od zagadnień dotyczących prawa handlowego, po sztukę. Już po kilku tygodniach zaczęliśmy pisać statut Art as Freedom Foundation. Nie chcieliśmy ograniczać się tylko do malarstwa, ponieważ uważamy, że sztuka to nie tylko malarstwo, ale również inne dziedziny, takie jak: rzeźba czy projektowanie ubrań. Od maja 2021 roku Fundacja rozpoczęła działalność.

W jaki sposób wspieracie podopiecznych?

Magdalena: Przede wszystkim do każdego podopiecznego/podopiecznej podchodzimy indywidualnie. Wychodzimy z założenia, że każda jednostka jest inna, dlatego spersonalizowane podejście umożliwia nam lepsze poznanie siebie nawzajem, a co za tym idzie – potrzeb naszego podopiecznego/podopiecznej. Staramy się zapewnić im miejsce, w którym będą mogli zaprezentować swoje talenty szerszej publiczności. Docelowo chcemy dążyć do wypromowania każdego z nich. Chcemy przełamać stereotyp, że ze sztuki nie można wyżyć. Mamy nadzieję, że kiedy będziemy starsi, każdy z naszych będzie mógł zajmować się na co dzień sztuką oraz, że obecny trend zacznie ewoluować.

Róża Bartnicka, Organika

Ilu na tę chwilę macie podopiecznych?

Mateusz: Na tę chwilę mamy 10 podopiecznych. Spośród tych osób, większość to studenci oraz absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Możecie coś więcej o nich powiedzieć? Pokażcie ich prace.:)

Magdalena: Tak, do naszych podopiecznych należą: Monika Wyszpolska, Joanna Szymańska, Kira Muller, Róża Bartnicka, Yana Makukh, Zuzanna Będkowska, Anna Lewandowska, Kacper Kokoszka, Julia Brzózka oraz Kalina Zgiep. Chętnie pokażemy ich prace. :)

Yana Makukh, Różowe Marzenie

Czy udało wam się zorganizować już jakieś wydarzenia?

Mateusz: Tak, zorganizowaliśmy dwa wydarzenia. Pierwszym wydarzeniem było spotkanie pt. “Sztuka dobrych manier i etykiety” z ambasadorką naszej fundacji, panią Ireną Kamińską-Radomską. Drugim wydarzeniem był wernisaż pt. „Wernisaż prac malarskich studentów ASP w Warszawie”.

Czego potrzebujecie do zorganizowania takiego wydarzenia?

Magdalena: Oprócz osób, które będą wspierały nasze inicjatywy osobistą pomocą, potrzebujemy również wsparcia finansowego, aby móc kontynuować misję oraz cele fundacji. Na co dzień wraz z wolontariuszami fundacji poszukujemy partnerów, którzy kochają sztukę i tak jak my chcą pomóc artystom w ich rozwoju.

Trudno jest dziś promować sztukę?

Mateusz: Promowanie sztuki w dzisiejszych czasach jest złożonym procesem. Wymaga wiele zaangażowania zarówno ze strony fundacji, jak i artysty. Dlatego tak ważne jest systematyczne budowanie “marki” artysty, dzięki czemu w przyszłości będzie on mógł dotrzeć do grupy docelowej, czyli osób zainteresowanych sztuką.

Czy ludzi w ogóle ona interesuje?

Magdalena: Myślę, że każdy z nas w mniejszym bądź większym stopniu wykazuje zainteresowanie sztuką. Często sami nie zdajemy sobie sprawy, że nasze postępowanie bądź sposób bycia jest formą wyrażania artystycznych emocji. Uważam, że w każdym z nas istnieje element artyzmu, który przybliża nas do sztuki, ale nie zawsze pozwalamy sobie na jego uzewnętrznienie. Wiele osób przez sztywne ramy społeczeństwa postrzega sztukę, jako coś gorszego, a tym samym zamyka się wewnętrznie na całe piękno, które niesie ze sobą sztuka.

Zuzanna Będkowska, Bezpieczna Zabawa

Czy ludzie chcą się znać na sztuce?

Mateusz: Niestety w obecnych czasach możemy zaobserwować niepokojące zjawisko, którym jest “fałszywe” zainteresowanie sztuką. Wraz z Magdą zaobserwowaliśmy nurt, za którym stoją osoby, promujące siebie jako ekspertów “znających się” na sztuce, a tak naprawdę wykazują zainteresowanie sztuką tylko dlatego, że obecnie jest “moda na sztukę”. W dzisiejszych czasach bardzo potrzebujemy osób, które z prawdziwego zamiłowania oraz “oddania się” sztuce pomagają w jej rozwoju oraz zagłębiają się w jej meandry.

Jakie macie plany na dalszy rozwój fundacji?

Magdalena: Chcielibyśmy wprowadzić cykliczne wydarzenia, które staną się w przyszłości tradycją fundacji. Nie chcielibyśmy ograniczać się tylko do Polski, stąd anglojęzyczna nazwa naszej fundacji. Planujemy nawiązywać współpracę z różnymi muzeami, galeriami sztuki.

Mateusz: Dodatkowo po nowym roku, ruszamy z nowym projektem w obszarze sztuki. Będzie nim dom aukcyjny, który ma umożliwić naszym podopiecznym oraz artystom dotarcie do szerszego grona, na uczciwych warunkach.

Magdalena Milejska jest studentką prawa oraz zarządzania finansami i rachunkowością na Uniwersytecie Warszawskim. Mateusz Sus jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Obydwoje zaangażowani są w projekty z obszaru nieruchomości, sztuki oraz prawa. Magdalena jest Prezesem Fundacji Art as Freedom Foundation, a Mateusz jest Wiceprezesem Fundacji Art as Freedom Foundation. Magdalena i Mateusz są Partnerami Zarządzającymi Milejska & Sus Luxury Real Estate.