Komedia
Jak ktoś nie pamięta może obejrzeć komedię Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański?”, w którym główna bohaterka cofa się w czasie do 1987 roku. I mamy tam jak na dłoni – wysyp neonowych kolorów, cekiny, koronki i bufki, nadmiar sztucznej biżuterii i burzę loków po trwałej ondulacji – to tylko kilka charakterystycznych dla mody lat 80 trendów.
No i te cudne okoliczności przyrody, czyli koronę dawnego stadionu dziesięciolecia, gdzie można było kupić to wszystko! Były to czasy, w których się nie kupowało, ale zdobywało ciuchy. Nie wszyscy mieli rodzinę za granicą, która przysyłała paczki ze spodniami typu marmurki. Dlatego pomysłowość Polek na polu mody była zaskakująca: przefarbowywały ubrania, szyły spódnice z pieluch.
W modzie tamtych lat namieszał też serial Dynastia (dla tych co nie pamiętają – saga bardzo bogatej rodziny Carringtonów). Sukienki i bluzki z asymetrycznymi ramionami, rzędy falbanek i warstwy tiulu na spódnicach, marynarki i płaszcze z mocno przeskalowanymi ramionami i wąską talią – to wszystko nosiły serialowe postacie: demoniczna Alexis (Joan Collins) i słodka Krystle (Linda Evans).
Na topie
Na topie były też wtedy kabaretki, które nosiła Madonna. Plus koronkowe rękawiczki, koronkowe gorsety, koronkowe legginsy, koronkowe sukienki i sportowe ubrania rodem z garderoby Jane Fondy. No i getry, które tak kochały wszystkie wielbicielki Aerobicu. Prawdziwy boom na nie rozpoczął się, kiedy na ekrany wszedł film muzyczny Flashdance.
Stylizowano się też na Diane Keaton, która zagrała główną rolę w filmie Annie Hall, Woody’ego Allena – dzięki niej modne były kamizelki zakładane na koszule, kamelowe trencze i szerokie spodnie.
Topowymi dodatkami były kolorowe znaczki, naprasowankami (to był wielki hit tamtych lat np. z logo ulubionego zespołu typu Europe).
Lata 80. – trendy, które należy znać:
- Japońska inwazja: Yohji Yamamoto i Rei Kawabubo spopularyzowali modę wywodzącą się ze Wschodu
- Donna Karan: nadała bardziej kobiecy charakter modzie gotowej do noszenia
- Tommy Hilfiger: dzięki niemu amerykański styl Prespy nabrał szyku; w późniejszych czasach stał się ulubionym kultury hiphopowej
- Prada: Miuccia Prada, wnuczka założyciela firmy, zaczęła projektować gotowe do noszenia ubrania doskonale nadające się do mieszania i łączenia ze sobą
- Christian Lacroix: zaprojektował spódnicę bombkę
- Manolo Blahnik: dzięki niemu buty stały się równie istotne jak sukienka
- Jean Paul Gaultier: sprawił, że bielizna stała się modna (Madonna i jej gorset)
autor: redakcja Damosfery