Diana była czwartym z pięciorga dzieci Johna Spencera, wicehrabiego Althorp, i jego żony Frances. Jej rodzina miała arystokratyczne korzenie i była blisko związana z dworem królewskim. Po rozwodzie rodziców w dzieciństwie, młoda Diana wychowywała się głównie pod opieką ojca. Uczęszczała do różnych szkół, w tym do prestiżowego internatu w Szwajcarii, jednak to nie edukacja akademicka, lecz jej empatia, wdzięk i charyzma sprawiły, że zyskała sympatię milionów.
W 1980 roku, mając zaledwie 19 lat, Diana poznała księcia Karola, następcę brytyjskiego tronu. Ich związek szybko zyskał zainteresowanie mediów. Ślub, który odbył się 29 lipca 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie, oglądały na żywo setki milionów ludzi na całym świecie. Diana została wówczas księżną Walii. Urodziła dwóch synów – księcia Williama w 1982 roku i księcia Harry’ego w 1984 roku – których wychowanie uczyniła jednym z priorytetów swojego życia.
Chociaż z zewnątrz życie Diany wydawało się bajkowe, jej małżeństwo szybko zaczęło się rozpadać. Problemy w relacji z Karolem, w tym jego długoletni romans z Camillą Parker Bowles, oraz intensywna presja mediów, doprowadziły do separacji w 1992 roku i rozwodu cztery lata później. Diana jednak nie wycofała się z życia publicznego – wręcz przeciwnie, stała się jeszcze bardziej aktywna jako działaczka charytatywna.
Księżna Diana poświęcała się sprawom społecznym, które w tamtym czasie były często pomijane. Wspierała chorych na AIDS, przełamywała tabu związane z tą chorobą, odwiedzając szpitale i ściskając chorych – w czasach, gdy wciąż panował strach i uprzedzenia wobec zakażonych. Zaangażowała się również w kampanie przeciwko minom lądowym, odwiedzając m.in. Angolę i Bośnię. Jej działalność przyniosła realne efekty – przyczyniła się do podpisania Konwencji Ottawskiej zakazującej stosowania min przeciwpiechotnych.
Diana była też ikoną stylu – jej wybory modowe komentowano na całym świecie. Jednak za urodą i elegancją kryła się osoba wrażliwa, zmagająca się z samotnością i depresją. Mimo osobistych trudności, nie przestawała angażować się w pomoc innym.
Tragiczna śmierć Diany 31 sierpnia 1997 roku w wypadku samochodowym w paryskim tunelu Alma pogrążyła świat w żałobie. Miała zaledwie 36 lat. Tłumy ludzi gromadziły się przed Pałacem Kensington, składając kwiaty, listy i znicze. Jej pogrzeb 6 września oglądało ponad 2,5 miliarda ludzi na całym świecie.
Dziedzictwo księżnej Diany wciąż żyje. Jej synowie kontynuują działalność charytatywną, a wizerunek „królowej ludzkich serc” pozostaje symbolem współczucia, odwagi i niezależności. Diana pokazała, że rola członka rodziny królewskiej może wykraczać poza obowiązki reprezentacyjne – może być narzędziem prawdziwej zmiany społecznej.
Więcej o sylwetkach kobiet znajdziecie tutaj.