Co możemy zrobić, żeby nie tracić motywacji i trafić do tych 9%? Żeby na koniec roku z dumą stanąć w tym wymarzonym punkcie swojego życia i z satysfakcją patrzeć na te osiągnięcia?
Jaka jest Twoja strategia realizacji?
Już chyba czwarty rok z rzędu mam na swojej liście postanowień cel „odstawić cukier”. Za każdym razem nie udawało mi się go zrealizować. Próbowałam różnych rzeczy: oglądałam filmy o tym, jaki wpływ na nasz organizm wywiera cukier, aby się zmotywować, zrobiłam jakiś minikurs o cukrowym detoksie, robiłam sobie wyzwania, szukałam partnera produktywności, aby wspólnie realizować ten cel. Nic nie zadziałało. Szybko traciłam motywację i w sytuacjach kryzysowych sięgałam po słodycze. O czym to świadczy?
Nie wypracowałam sobie strategii na realizację tego celu.
W tym roku wyznaczyłam sobie parę zasad, które na taką strategię się składają i mam nadzieję – pomogą w końcu uwolnić się od tego uzależnienia (bo cukier jest najbardziej uzależniającym narkotykiem i uzależnia mocniej niż heroina. Także rezygnacja z cukru, to nie jest kwestią zmiany nawyku, a tylko uwolnienia się od uzależnienia):
· nie kupuję słodyczy;
· jeżeli mam gości i przynoszą słodycze, to je rozdaje lub wyrzucam;
· mam strategiczny zapas suszonych owoców i zdrowych batoników (orzeszki, suszone owoce plus miód) na sytuacje kryzysowe;
· szukam pomysłów na proste i szybkie przepisy domowych zdrowych słodyczy (na szczęście, z thermomixem nie jest to trudne i bardzo czasochłonne zadanie);
· wprowadzam do codziennej diety zdrowe słodkie posiłki: śniadanie na słodko (na przykład, owsianka z miodem, masłem orzechowym i naturalnym kakao) lub podwieczorek (jaglany budyń z mleczka kokosowego). Tworzę listę takich przepisów, żeby łatwo można było po nie sięgnąć.
Takie zasady określają, w jaki sposób chcę osiągnąć swój cel. W tym momencie włączyłam sobie nawigacje i już wiem, jak jechać. Oczywiście, nie oznacza to, że nie skręcę gdzieś w bok po drodze.
Jaka jest Twoja strategia realizacji Twojego celu? Kiedy masz określoną drogę, masz motywację do działania, bo wiesz, co masz robić.
Najpierw zbuduj nadnawyki, potem cała reszta!
Nadnawyki to są nawyki, od których zależy reszta innych, czyli: sen, jedzenie i sport.
Jeżeli nie dbasz w odpowiedni sposób o to elementy, w pewnym momencie będzie to skutkowało brakiem energii oraz brakiem chęci do działania.
Przekonałam się w tym w grudniu i na początku stycznia, kiedy po 1,5 miesięcznym okresie chorowania dziecka, miałam taki brak energii, że nie mogłam się zabrać za realizację najprostszych zadań, a każdy mały problem, który miałabym rozwiązać, powodował, że chciałam zamknąć się w sobie i położyć się pod kocyk.
Przez te 1,5 miesiąca jadłam dużo słodyczy, słabo spałam (bo chore dziecko w nocy średnio śpi), nie chodziłam na treningi, rzadko wychodziliśmy na spacer. Jako skutek miałam to, co miałam.
Jeżeli nie masz energii, to nie masz motywacji. Proste. Dlatego najpierw zadbaj o dobre jedzenie, zrezygnuj z nadmiernej ilości cukru, alkoholu, chipsów, wprowadź więcej świeżych warzyw i owoców, zrób detoks oraz wprowadź regularny ruch (nawet te 5000 kroków dziennie), a później zabieraj się za ambitne cele.
Pomyśl też o tym, że inwestycja w te nadnawyki to jest inwestycja w długość Twojego życia, kiedy jesteś sprawcza i pełna energii. Chyba warto w to zainwestować.
Czy znasz swoje “dlaczego”?
W tym punkcie dotknę kilka przyczyn utraty motywacji:
Postawiłaś sobie cel, który tak naprawdę nie jest Twoim. Wyznaczyłaś sobie, że chcesz otworzyć własną firmę, a tak naprawdę doceniasz stabilność, stały grafik i fajny zespół, który masz na etacie. Chcesz przejść na wegetarianizm, ale tak naprawdę lubisz mięso i dobrze z tym się czujesz.
Wyznaczyłaś cel pod wpływem emocji. Obserwujesz znajomego, który ciągle wrzuca stories z treningów i ze zdrowym odżywianiem. Wyznaczasz sobie cel chodzić na treningi 4-5 raz w tygodniu i schudnąć na 5 kg. A tak naprawdę, dobrze się czujesz ze swoją wagą 58 kg. A na treningi chodzisz 2 razy w tygodniu, a żeby chodzić więcej, musiałabyś zrezygnować ze wspólnego czasu z dzieckiem lub spotkaniem ze znajomymi.
To, co możesz osiągnąć, dzięki realizacji celu, bardzo kusi, ale sam proces jest nudny lub ciężki, lub pracochłonny. Chcę założyć swój sklep internetowy ze sprzedażą mebli. Ale najpierw muszę zrobić rozeznanie rynku, podejrzeć konkurencję, znaleźć tematyczne grupy na Facebooku, udzielać się w tych grupach, żeby poznać odbiorców itd. Te czynności mogą być nudne i czasochłonne, a przy tym żadnych wyników jeszcze nie ma.
W wymienionych sytuacjach rozwiązaniem jest znaleźć swoje “dlaczego”. Wypisz 12 powodów, dlaczego chcesz osiągnąć swój cel. Jeżeli nie będziesz mogła wymienić tylu przyczyn, może to być sygnałem, że ten cel nie jest Twoim. Jeżeli wymieniłaś 12 “dlaczego”, miej tę listę w swoim kalendarzu lub w notatkach w telefonie, żebyś w momenty zwątpienia mogła do tej listy wracać.
Śledź postępy i doceniaj małe zwycięstwa
Moim problemem przy wyznaczaniu celów jest to, że bardzo się skupiam na tym celu. Opowiem historię. Marzyłam o tym, aby prowadzić swój blog. W zeszłym roku w końcu się odważyłam. W styczniu ruszyła strona. Dużo edukowałam się, szukałam niszę, budowałam strategię, pisałam artykuły, dobierałam słowa kluczowe, wymyślałam akcje marketingowe. Ale, kiedy obserwowałam konkurencję lub patrzyłam na swoje założenia, co chciałabym zbudować, miałam poczucie, że stoję w miejscu i w ogóle się nie rozwijam.
Prawda jest taka, że po pierwsze, żeby blog zaczął „pracować”, potrzebny jest czas i często więcej niż rok. A po drugie, nie warto porównywać się z innymi, a tylko ze sobą wczoraj.
Przy wyznaczeniu ambitnych, długoterminowych celów, łatwo stracić motywację, kiedy nie mierzysz postępów i nie doceniasz małych zwycięstw. Jeżeli masz taki cel, to wyznacz mierniki, które mogłabyś śledzić. Lub rozpisz, jakie kamienie milowe masz po drodze i celebruj każde takie małe osiągnięcie. Pamiętaj, że każdy ma swoją drogę, swoje tempo, swoje okoliczności oraz swoje mocne strony. Powtarzam to cały czas też sobie, bo łatwo popatrzeć na kogoś innego i zacząć mieć do siebie wyrzuty, czemu komuś udało się zbudować dochodowy biznes online, mając małe dziecko i będąc samodzielną mamą, a mi się nie udało. Ale nie wiem, ile prób było przed tym lub jakie doświadczenia ta osoba już miała, lub co to ją kosztowało. Nie porównuj się z innymi oraz celebruj małe zwycięstwa. A sukcesy innych niech służą źródłem motywacji, a nie wyrzutów do siebie.
Zadbaj o swoje otoczenie
Otoczenie jest niezmiernie ważne. I mówię tutaj o otoczeniu fizycznym oraz o ludziach, którymi się otaczasz.
W skrócie mówiąc, jeżeli chcesz biegać, zostawiaj wieczorem przed drzwiami buty do biegania. Jeżeli chcesz ograniczyć słodycze, pozbądź się wszelkich zapasów z domu. Jeżeli chcesz rano ćwiczyć jogę, rozłóż wieczorem matę. Jeżeli chcesz rano skupić się na pracy nad jakimś projektem, posprzątaj biurko i zostaw tylko to, co potrzebujesz do pracy.
Niezmiernie ważne jest to, jakimi ludźmi się otaczasz. Czy masz wspierające środowisko?
Czy ktoś Cię inspiruje i motywuje do działania? Czy masz z kim omówić napotkany problem czy dostać “magicznego kopniaka”?
Taki problem napotkałam rozwijając bloga, że nie miałam z kim robić burzy mózgów lub szukać kreatywnych rozwiązań, kiedy utknęłam w miejscu. A jestem taką osobą, która potrzebuję “przegadać” i najlepiej mi wszystko układa się w głowie, jak mam z kim podyskutować. W moim otoczeniu nie ma żadnej osoby, która by znała się na marketingu online i blogowaniu lub która by wierzyła, że jest to biznes, który ma szansę na sukces. Nie dodawało mi to motywacji w trudnych momentach i byłam niejednokrotnie bliska, żeby odpuścić. Rozwiązaniem dla mnie się stało znalezienie partnera produktywności, czyli osoby, z którą spotykasz się online (lub na żywo) raz na 1 lub 2 tygodnie, omawiacie cele, szukacie rozwiązań, robicie burzę mózgów. Można też poszukać grupy mastermind. Możesz stworzyć własną (poszukać wśród znajomych lub dać ogłoszenia na grupach biznesu online na FB) lub skorzystać z istniejących ofert (są osoby, które zawodowo tworzą takie grupy, ale jest to usługa płatna).
Kolejnym rozwiązaniem jest poszukać spotkań osób, bliskich Twoim zainteresowaniom. Lub zacząć organizować własne. Na przykład, w Zielonej Górze, gdzie mieszkam, razem z koleżanką organizujemy spotkania przedsiębiorczych mam, dzięki którym poznaję dziewczyny, które mają podobne problemy, jak ja.
Oczywiście, jakimś rozwiązaniem też jest zbudowanie “wirtualnego” otoczenia, czyli znaleźć osoby na Youtube, które będą Cię inspirować, które przeszły tą drogę, którą Ty chcesz przejść i udowadniają, że wszystko jest możliwe.
Możliwości naprawdę jest wiele. Zbuduj swoje wspierające środowisko.
Jakie Ty masz pomysły, aby nie tracić motywacji do działania?
Życzę Ci dużo energii, ale też wyrozumiałości i czułości do siebie w drodze do wymarzonych celów.
Więcej o psychologii znajdziecie tutaj.