Dlaczego ludzie noszą czarny na pogrzeb, a później w żałobie i to od zawsze?
Czarny jako symbol żałoby już przez Starożytnych Rzymian uważany był za najbardziej odpowiedni kolor dla okazania powagi oraz szacunku zmarłemu, a wraz z ekspansją Cesarstwa Rzymskiego w Europie, tradycja oraz aspekty kultury nakazujące noszenie czarnego na pogrzeb, stawały się coraz bardziej rozpowszechnione. Kolejny dowód na to, że Włosi znają się na modzie od zawsze i są wyrocznią w temacie estetyki każdego aspektu życia… i śmierci też.
W czasach średniowiecza, dla odmiany, pogrzebowy czarny stał się oznaką bogactwa, a to m.in. ze względu na drogi rodzaj barwnika konieczny do jego wytworzenia.
Jednak prawdopodobnie najbardziej znaną i wierną propagatorką czerni, jako oznaką żałoby, była Brytyjska Królowa Victoria, nosząca od momentu śmierci swojego ukochanego męża Księcia Alberta, do końca długiego życie tylko i wyłącznie kolor czarny. Sprawiając tym samym, że definitywnie stał się symbolem smutku oraz straty, a także podstawowym kolorem żałoby w późniejszym zachodnim świecie.
W naszej kulturze pogrzeb dla jednych jest wydarzeniem pełnym smutku po stracie, dla innych, którzy cierpieli, ulgą, jest ponad wszystko wydarzeniem przenikającej powagi, zadumy i refleksji nad definitywnym końcem życia. Choć nie wszędzie tak postrzega się odejście, bo pochówek może mieć różne tradycje i tak dla Romów śmierć jest okazją do oddania zmarłemu czci i szacunku poprzez ucztowanie, ponieważ wierzą oni, że zmarły, opuszczając ciało – pozbywa się smutków. Dla odmiany dla buddystów śmierć jest krokiem do kolejnego wyższego wcielenia, więc pogrzeb to nie tyle smutna uroczystość ile pożegnanie osoby, która odeszła z tego życia, do czegoś lepszego.
Czy zatem na pogrzeb koniecznie trzeba nosić czarny?
Generalnie nie. Już nie, bo choć czarny w tradycji, jest najbardziej odpowiednim kolorem, inne ciemne, stonowane, zgaszone barwy, również są dobrym wyborem. Jeśli w Twojej szafie czarny stoi na ostatnim miejscu, bo nie wyglądasz w nim dobrze, wybierz ten, w którym czujesz się bezpiecznie, korzystnie, który nosisz jako ciemny – bazowy, podczas najważniejszych spotkań.
Możesz wybrać z palety szarości: ciemny szary, antracytowy, grafitowy lub grantowy i brązowy w ciemnych odcieniach. Dla bardziej dociekliwych jest też lżejsza wersja tych kolorów; jaśniejsza i mniej zgaszona, będąca odpowiednim wyborem podczas przyjęcia pogrzebowego, tzw. stypy. Gdy emocje już nieco opadną, a smutek i zmęczenie zrobiły swoje, odrobina uśmiechu oraz lekkości widoczna jest również w kolorach będących synonimem życia, niezmieniającego faktu, że należy unikać kolorów jaskrawych jak żółty, pomarańczowy, różowy czy czerwony albo krzykliwych wzorów kwiatowych, groszków lub różnobarwnej kraty. Jedynie biel – czysta i świeża – eleganckiej koszuli noszonej pod ciemnym garniturem, jest kolor jasnym, a jednak pełnym szacunku oraz ponadczasowej elegancji.
Tradycyjna etykieta sugeruje noszenie czerni jako wyraz szacunku oraz powagi, lecz wybór koloru ma głębsze podłoże, bo wypływa z tego, jak każdy z nas czuje się, spotykając na swojej drodze śmierć. A ponieważ zmieniający się świat przedstawia coraz to nowe podejście do życia i śmierci, również pogrzeb jest wydarzeniem, gdzie dochodzą do głosu wartości ludzi różnego pochodzenia, zawodów, zamożności, o różnych przekonaniach i postawach, również w temacie wyglądu podczas pogrzebowej uroczystości.
Kolory
Czarny jest kolorem żałoby, bo jest on kolorem szacunku, powagi i godności. Wyciszenie i wycofanie do wnętrza wymaga spokoju, a to akurat kolor czarny może zagwarantować. Wiele mówi się o równouprawnieniu, a jednak na pogrzebach, jak nigdzie indziej widać od razu różnice klasowe. Po czym poznać, że ludzie są mniej zamożni? Zamiast czerni wybierają inne kolory, które jak wcześniej wspomniałam, są dozwolone, lecz w niektórych okolicznościach nie przejdą do kanonu. Poza tym widać, że z jakiegoś powodu nie można podkreślić podniosłego momentu, więc zakładając to, co ma się akurat w szafie, pokazuje się swój zakres możliwości oraz stosunek do zmarłego. Nic w tym złego, po prostu warto wiedzieć, że to widać.
Fasony
Teoretycznie jest to jedyny aspekt, który nie ulega trendom, choć pewnie i tak zdarzają się pogrzeby, gdzie ludzie są bardziej rozebrani, niż ubrania, a uroczystość nie kończy się stypą. A jednak fasony w pogrzebowej garderobie powinny być proste, minimalistyczne, skromne do bólu i nieodkrywające ciała, bo kolor czarny to tylko czarny, więc chodzi o to, by nie pomylić pogrzebu z wyjściem na elegancką kolację lub romantyczną randkę. Mając zakryte ramiona oraz spódnicę lub sukienkę sięgającą kolana, oddajemy szacunek oraz hołd.
Płaszcz raczej niż kurtka, a jeśli latem zamiast ciemnego – beżowy prochowiec, to zimą zdecydowanie czarny.
Biżuteria
W ponadczasowej szkole zasad ubierania się na pogrzeb, obowiązującej do dziś, jest symbolem; kluczowym elementem wyrafinowanego stylu, dającym kobiecie poczucie wewnętrznego piękna i elegancji. Królują perły w delikatnych wzorach naszyjników, a także kolczyki lub klipsy oraz pierścionki.
Biżuteria noszona do strojów pogrzebowych łączy się z pewnego rodzaju klasą, wyniesioną do rangi dzieła sztuki, gdzie oprócz smutku odzwierciedlonego w kolorze, jest miejsce dla zadbania o swoją żywą część, dlatego na tego typu uroczystości, zakłada się prawdziwe perły lub brylanty oraz złoto i srebro najwyższej próby i wzoru.
Biżuteria to taki blask pośród ciemności, symbol nadający życiu nowy wymiar. Życiu, które nadal życie.
Dodatki
Kapelusz, rękawiczki, rajstopy: cieliste lub czarne, torebka prosta oraz dyskretna.
Zestawy
Dla kobiety, która:
- lubi wyglądać stylowo i modnie – klasyczna czarna sukienka, dopełniona biżuterią i dodatkami w tym samym kolorze, lecz różnych strukturach materiału;
- ceni klasykę oraz sportową elegancję – najbliższe poczucia wygody będą garnitur lub spodnie i marynarka w fasonie prostym, lekko dopasowanym do sylwetki;
- lubi dominować, przyciągać uwagę – wybierze podkreślający figurę garnitur lub dopasowaną sukienkę albo spódnicę i bluzkę, łącząc je z ekscentrycznymi dodatkami jak np. perły, kapelusz, rękawiczki;
- czuje się dobrze, nie rzucając się w oczy – wybierając koszulę, spódnicę lub spodnie oraz kardigan i płaszcz plus minimalistyczne dodatki, zyska poczucie komfortu oraz panowania nad sytuacją.
Jeśli źle czujesz się w ciemnych kolorach, dobieraj do jaśniejszych zestawów akcenty kolorystyczne w barwach czerni lub brązu a sprawisz, że ubiór założony na pogrzeb, nie będzie Cię przytłaczał, a jednocześnie, będzie widać, że Ci zależy na podkreśleniu powagi sytuacji.
Gdy garnitur to nie Twoja bajka, elegancka, klasyczna biała koszula, czarne spodnie i buty oraz płaszcz lub sweter, także sprawdzą się podczas pogrzebowej ceremonii, bo choć ubrana inaczej niż cała na czarno, będziesz ubrana stosownie.
Dla mężczyzny, który:
- nie lubi czarnego – każdy ciemny garnitur będzie całkowicie akceptowalny, a w upalne dni odpowiednią opcją będą także ciemne spodnie i koszula z długim rękawem, kołnierzykiem i krawatem;
- preferuje na co dzień stroje mniej formalne, luźniejsze – dozwolone będą ubrania typu smart casual, należy jednak unikać noszenia jasnych dżinsów lub szortów oraz zachować bardziej stonowane kolory, gdy zaś chodzi o buty, należy unikać tenisówek lub butów sportowych, wybierając formalne opcje.
Jeśli nadal nie masz pewności, w co się ubrać na pogrzeb, najlepiej jest wybrać bardziej konserwatywny zestaw. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, zachowując ostrożność, gdyż na pogrzebie zawsze lepiej jest być ubranym za bardzo niż przesadnie rozebranym.
Jak zatem ubrać się na pogrzeb ? Pięknie. Z godnością, jakby się szło na spektakl, w którym główna rola jest przeznaczona komuś innemu.
Urszula Kamińska, ekspert psychologii ubioru, stylistka.
Więcej o modzie znajdziecie tutaj.