Kosmos na wyciągnięcie ręki! Wystawa Cosmos Discovery w Warszawie

Kosmos na wyciagniecie reki! Wystawa Cosmos Discovery w Warszawie zdjęcie główne 28e02041ea7ed7852cb067c5

Ludzkość od zawsze fascynowała się Wszechświatem. Odległy i przez długi czas niedostępny, był i jest wciąż poznawaną przez naukowców tajemnicą. Wraz z postępem badań aktualizowane są teorie o jego strukturze. Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? To nie zostało potwierdzone ani wykluczone. W Muzeum Nowej Pragi w Warszawie można natomiast zobaczyć Światową Wystawę Kosmonautyki Cosmos Discovery, poznać historię i zgłębić wiedzę o początkach człowieka w kosmosie.

Wystawa Cosmos Discovery została stworzona w kooperacji z NASA oraz Muzeum nauki Cosmosphere w USA, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polską Agencją Kosmiczną POLSA. Odwiedzający poznają historię pierwszych prób podboju kosmosu i załogowych lotów, a także obecnie realizowanych programów kosmicznych i przyszłych misji. Goście przy powitaniu otrzymują losowo wybraną kartę kosmonauty. Na każdej z kart zawarta jest krótka biografia słynnego kosmonauty.

Pierwsze loty w kosmos

Zwiedzanie rozpoczynamy od poznania historii pierwszych fascynacji kosmosem i prób przekroczenia ziemskiej grawitacji. Poznajemy sylwetki pionierów inżynierii rakietowej. Następnie zgłębiamy informacje o pierwszych bezzałogowych lotach w kosmos. Możemy przy tym zobaczyć także hermetyczny pojemnik, w którym został umieszczony i wystrzelony na orbitę okołoziemską szympans Eos. Poznajemy biografie i ciekawostki z lotów słynnych astronautów, m.in. Jurija Gagarina, który odbył pierwszy lot orbitalny, Walentyny Tierieszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie czy Neila Armstronga, dowódcy misji Apollo 11 i pierwszego człowieka na księżycu oraz autora słynnych słów: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Wystawa porusza także tematykę Programu Apollo. Dostarcza informacji dotyczących serii amerykańskich załogowych misji kosmicznych.

Oryginalne eksponaty

Ekspozycja zawiera wiele autentycznych eksponatów, pozyskanych z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Wśród nich zobaczymy skafandry i kombinezony kosmiczne, ochronną odzież termiczną, przedmioty należące do osobistego ekwipunku kosmonautów: zegarki, skarpetki, harmonijki ustne, manierki czy spodenki do spania. Jeśli ciekawi kogoś, jak wygląda kosmiczny posiłek lub toaleta w przestworzach, również powinien odwiedzić tę wystawę.

Niebanalnym eksponatem, znajdującym się na wystawie, jest oryginalna komora spalania silnika rakietowego F-1, odnaleziona z początkiem 2013 r. w Oceanie Atlantyckim.

Poza tym możemy zobaczyć oryginalny właz do Wostoka, model stacji Kosmicznej MIR i innych, modele statków kosmicznych, rakiet czy pojazdu Łunochod do badania Księżyca oraz radziecką sondę kosmiczną Łuna 16, przeznaczoną do transportu próbek z Księżyca na Ziemię. Podziwiać możemy także prawdziwy kamień księżycowy oraz kawałki meteorów.

Na wystawie odwzorowano również częściowo pokład promu kosmicznego Columbia. Odwiedzający zobaczą też eksponaty pochodzące z wahadłowców, jak np. hamulec czy panel sterujący podwoziem i poznają historię misji wahadłowców kosmicznych.

Tematyka wystawy porusza także kwestie podboju Czerwonej Planety. Zwiedzający mogą zgłębić informacje dotyczące amerykańskiej sondy kosmicznej Viking 1, która jako pierwsza wylądowała na powierzchni Marsa czy zobaczyć marsjański łazik badawczy Opportunity (MER).

Ponieważ astronautyka to przyszłość, w którą inwestują także obecnie prywatne firmy, w końcowej części ekspozycji przedstawiono aktualne programy i przygotowywane misje badawcze, które odbędą się w bliskiej przyszłości.

Interaktywny obóz treningowy

Organizatorzy wydarzenia zadbali o niezapomniane wrażenia i doświadczenia z wystawy. Prócz imponującej ekspozycji, przygotowano także ścieżkę dla dzieci, szkolenie dla adeptów astronautyki w Cosmos Camp, w którym można skorzystać z trenażera przeciążeniowego i innych interaktywnych urządzeń w technologii 3D, obrazujących rzeczywistość wirtualną! To istna gratka dla najmłodszych uczestników wystawy. Każdy będzie też mógł skorzystać z kosmicznej wagi.

W erze pierwszych komercyjnych lotów w kosmos przez astronautów-amatorów oraz rozwoju kosmicznej turystyki, wystawa Cosmos Discovery ma charakter nie tylko edukacyjny, ukazując heroiczne dążenie człowieka do podboju kosmosu, ale jest także niezwykle fascynująca. Ekspozycja zyskała uznanie odwiedzających na całym świecie. W Muzeum Nowej Pragi w Warszawie Światowa Wystawa Kosmonautyki potrwa do 27.02.2022.

Magdalena Młodawska

Źródła:
Relacja własna z wystawy cosmosdiscovery.pl