Krwawy napad stulecia. Zbrodni dokonali byli milicjanci

Krwawy napad stulecia. Zbrodni dokonali byli milicjanci

W czasach Związku Radzieckiego władze bardzo dbały o to, by wizerunek milicji był jednoznacznie pozytywny. Dzielni milicjanci walczyli ze złem na kartach popularnych powieści kryminalnych z serii "Śledztwo prowadzą znawcy" i w serialach telewizyjnych, np. "Gdzie jest Czarny Kot?" z Władimirem Wysockim w roli głównej. Gdy w 1986 r. z moskiewskiego sklepu "Młodzieżowy" skradziono rekordową kwotę 330 tys. rubli, nikt nie zakładał, że sprawcami zuchwałego napadu i zabójstwa inkasentów mogą być ludzie jeszcze niedawno noszący pagony.

Zanim Igor Knigin trafił w szeregi radzieckiej milicji, robił masę ciekawych rzeczy. Uczył historii w jednej z moskiewskich podstawówek, pracował jako wytapiacz metalu, kreślarz i inspektor drogówki. W 1980 r. spełniło się jego marzenie – został oficerem radzieckiej milicji. Wśród kolegów słynął z dyscypliny i tężyzny fizycznej. Jedną z jego pasji były wschodnie sztuki walki, a cały pokój, który zajmował w mieszkaniu rodziców, obklejony był z trudem zdobytymi plakatami ze słynnym karateką Brucem Lee. Nie miał jednak głowy do nauki języków – i przez to wyleciał z roboty, z którą wiązał duże plany.

Podczas zatrzymania jednego z cinkciarzy, handlującego deficytowymi ubraniami z zagranicy, Kniginowi wpadła bowiem w oko bejsbolówka z angielskim napisem. Wsunął ją do kieszeni, a po kilku dniach postanowił zaszpanować na spacerze rzadko spotykanym w ZSRR nakryciem głowy. Miał pecha – zauważyli go tzw. drużynnicy – członkowie paramilitarnej państwowej formacji, której zadaniem było dbanie o porządek i wspomaganie milicji. Jeden z drużynników znał angielski i zapytał, czy Knigin wie, co oznacza napis "Proud to be American" (Dumny z bycia Amerykaninem – red.) na jego czapce. W czasach zimnej wojny, gdy wypadało nienawidzić wszystkiego, co amerykańskie, obnoszenie się z takim napisem na "cudzoziemskiej" części garderoby zostało potraktowane jak policzek wymierzony społeczeństwu radzieckiemu. I choć Knigin zarzekał się, że założył czapkę bez świadomości wypisanego na niej antyradzieckiego hasła, na biurko jego przełożonego trafił raport o ideologicznej dywersji młodego oficera. Knigin przyrzekał poprawę i zwiększenie czujności i być może skończyłoby się na naganie, gdyby tego samego dnia na komisariat nie zgłosił się barman, który twierdził, że został dotkliwie pobity i okradziony przez Igora Knigina. Szczęście opuściło Igora – przy okazji wydało się, że skutecznie namawiał kolegów do przekraczania uprawnień podczas zatrzymań i przesłuchań podejrzanych, zdarzało mu się też bić i zastraszać przesłuchiwanych.

Gdy w 1984 r. wraz z nastaniem nowego szefa MSW, Witalija Fiedorczuka, dokonywała się "czystka" w szeregach milicji (pozbywano się doświadczonych, ale lojalnych wobec poprzedniego szefa funkcjonariuszy), Igor Knigin również został wymieciony ze służ mundurowych. Znalazł pracę w ośrodku myśliwskim pod Moskwą, do którego lubili przyjeżdżać radzieccy dygnitarze.

Igor Knigin zazdrościł im luksusów i marzył o zdobyciu dużych pieniędzy – tak dużych, by nigdy więcej się o nie nie martwić. Jego plany sięgały też dalej – planował stworzenie grupy przestępczej, która w ogarniętym szałem "pieriestrojki", niewydolnym państwie zdobywałaby coraz większą władzę poprzez korumpowanie urzędników. Mieli mu w tym pomóc jego wspólnicy, również dawni funkcjonariusze milicji i KGB: były oficer Walerij Finiejew, skazany za przekroczenie uprawnień (miał znęcać się nad podejrzanymi i wymuszać składanie fałszywych zeznań), Jewgienij Subaczow, były wojskowy, oraz Konstantin Gołubkow, były oficer 9. Zarządu Głównego KGB, w którym zajmował się ochroną najwyższych urzędników państwowych. Gołubkow został zwolniony ze względu na pogarszający się stan zdrowia i otrzymał posadę dyrektora ośrodka myśliwskiego, w którym pracował Igor Knigin. Gołubkow dzięki swoim dojściom zdołał zgromadzić na daczy swojego znajomego, Subaczowa, potężny jak na owe czasy arsenał broni – pistolety, obrzyny, granaty, mieli nawet rewolwer Smith&Wesson. Na terenie ośrodka urządzili sobie strzelnicę i ćwiczyli strzelanie do celu. Od dawna planowali bowiem "napad stulecia", który miał zapewnić im finansowanie ich ugrupowania przez długie lata.

Ich łupem miał paść utarg któregoś z dużych sklepów, położony z daleka od ścisłego centrum miasta. Ustalili, że strzelać będą Knigin i Finiejew, który na okoliczność napadu założy mundur milicjanta. Subaczow miał po ataku podpalić drzwi sklepu za pomocą koktajlu Mołotowa – tak, by nikt z pracowników nie rzucił się za nimi w pogoń. Gołubkow miał być kierowcą – posiadał bowiem trudne do zdobycia auto marki Żyguli, popularną "ósemkę".

Kradzież

14 listopada 1986 r. ok. godz. 21 pod jeden z największych w Moskwie uniwersamów "Młodzieżowy" na szosie Możajskiej podjechała Wołga z trzema inkasentami. Przyjechali po tygodniowy utarg sklepu. W "Młodzieżowym" często "rzucali" deficytowe towary, więc ciągnęły do niego tłumy: po polskie perfumy "Być może…", czeską biżuterię i hinduskie dżinsy.

Inkasenci z trudem wynieśli ze sklepu ogromny, ważący 45 kg worek, w którym oprócz banknotów i czeków znajdowały się też monety. Gdy jeden z inkasentów włożył worek do auta, kątem oka zauważył, że od strony pobliskich wieżowców ruszyło do niego dwóch mężczyzn. Byli to Finiejew i Knigin. Napastnicy od razu zaczęli strzelać do inkasentów. Jeden z nich, nazwiskiem Nowikow, zginął na miejscu. Drugi został śmiertelnie ranny i zmarł kilkadziesiąt minut później. Ostatni z nich, trafiony w rękę, zemdlał i dzięki temu przeżył – napastnicy uznali, że już nie żyje. Finiejew i Knigin złapali worek i już mieli rzucić się do ucieczki, gdy stanęła przed nimi 29-letnia sierżant milicji Wiera Ałfimowa, która pracowała w ochronie sklepu. Według niektórych źródeł, właśnie skończyła dyżur i zmierzała na przystanek, gdy usłyszała strzały i pobiegła zobaczyć, co się dzieje. Nie miała przy sobie żadnej broni. Na widok Finiejewa w mundurze stanęła jak wryta – była przekonana, że to prawdziwy funkcjonariusz. Wtedy Finiejew strzelił do niej cztery razy. Kobieta zginęła na miejscu. Tymczasem napastnicy ruszyli z workiem w stronę podwórek, gdzie czekał na nich Gołubkow. Uciekając z miejsca napadu, przestępcy zderzyli się z młodym mężczyzną, Wiktorem Kondratienko, który akurat wyprowadzał psa na spacer. Finiejew wydobył pistolet i pociągnął za spust, okazało się jednak, że w magazynku nie było już nabojów. Obaj napastnicy pobiegli dalej. Kondtratienko śledził ich i zobaczył, że wsiedli do granatowej "ósemki". Zatrzymał przejeżdżający obok radiowóz drogówki i opowiedział o milicjancie, który mierzył do niego z pistoletu. Podał również numer rejestracyjny auta, którym uciekli przestępcy.

Nie odjechali daleko. Po kilku kilometrach zostali zatrzymani przez patrol milicji. Gołubkow już sięgał po dokumenty, gdy Knigin i Finiejew zaczęli strzelać do mundurowych. Jeden z nich, ciężko ranny w rękę, zdołał oddać kilka strzałów do odjeżdżającego z piskiem opon samochodu. Po chwili okazało się, że trafił Gołubkowa. Chwilę później, usiłując uniknąć zderzenia z trolejbusem, Gołubkow najechał na krawężnik i uszkodził koło. Ranny kierowca zaczął błagać kolegów, by pozwolili mu wysiąść z auta i schować się w przejściu podziemnym. Przyrzekał, że ich nie wyda. Igor Knigin, widząc, że Gołubkow zaczyna się "łamać", zastrzelił wspólnika z zimną krwią. Po chwili Finiejew i Knigin usłyszeli sygnały radiowozów i postanowili porzucić auto. Uciekając, rozdzielili się. Dopiero później zorientowali się, że żaden z nich nie złapał ciężkiego worka ze zrabowanymi pieniędzmi.

Finiejewowi udało się uciec i wskoczyć do taksówki, którą wrócił do domu. Natomiast Knigin wskoczył w ubraniu do pobliskiej rzeczki Setuń i w lodowatej wodzie przepłynął na drugi brzeg. Milicjanci nie zdecydowali się płynąć za nim, widzieli jednak, w którą stronę ruszył uciekinier. Był to obszar kotłowni, obsługujących jedną z dzielnic Moskwy, postanowili więc przeszukać wszystkie pomieszczenia na tym terenie.

Ucieczka

W międzyczasie na miejsce napadu przybyli już niemal wszyscy moskiewscy milicjanci oraz Borys Jelcyn, który w owym czasie pełnił rolę pierwszego sekretarza moskiewskiego komitetu KPZR i był de facto prezydentem stolicy. Okazało się, że łupem napastników padło 330 tys. rubli – kwota wręcz niewyobrażalna na owe czasy. Można było za nią kupić kilkadziesiąt mieszkań, 57 samochodów Żyguli i do końca życia mieszkać w najdroższym hotelu nad Morzem Czarnym.

Wkrótce urzędnicy dowiedzieli się, że znaleziono poszukiwaną "ósemkę", a w niej ciało właściciela – Konstantina Gołubkowa, oraz zrabowane pieniądze – całą kwotę. Co ciekawe, na podłodze auta znaleziono też książeczkę wojskową Jewgienija Subaczowa. Wkrótce do drzwi jego mieszkania zapukali milicjanci. Subaczow, który ostatecznie nie rzucił koktajlu Mołotowa w drzwi uniwersamu i pospiesznie wrócił do domu, zarzekał się, że nigdzie tego dnia nie wychodził. Milicjanci zwrócili jednak uwagę na torbę z maską przeciwgazową, którą zapamiętała jedna ze świadków napadu. Zagrali va bank – powiedzieli Subaczowowi, że jego wspólnicy są ranni i na pewno będą chcieli schronić się u niego, ponieważ mieszka najbliżej miejsca porzucenia auta. Powiedzieli też, że Gołubkow nie żyje. Wtedy Subaczow zaczął płakać. Powiedział, że panicznie boi się Knigina, bo to "bestia". Podał jego namiary i rysopis, opowiedział też o szczegółach napadu.

Tymczasem Igor Knigin opowiedział pracownikom kotłowni zabawną historyjkę o tym, jak to przez przypadek wpadł do rzeki "po maluchu" i zapytał, czy nie mogliby użyczyć mu suchych ubrań roboczych. Mokre spodnie i koszulę rozwiesił na grzejniku. Wkrótce po tym na terenie kotłowni zjawili się poszukujący go milicjanci. Ponieważ nie wiedzieli, jak wygląda napastnik, pytali pracowników, czy nie widzieli nikogo podejrzanego. Nikt nie wskazał na Knigina, a on, pewny siebie, powiedział milicjantom, że nikogo obcego nie widział. Funkcjonariusze już mieli wyjść z kotłowni, gdy jeden z nich zauważył suszące się na grzejniku ubrania. Wtedy Knigin przystawił jednemu z pracowników nóż do gardła i zamknął się z nim w pomieszczeniu służbowym. Gdy zrozumiał, że nie ma dokąd uciec, pociągnął łyk wina z butelki, westchnął "Szkoda, dopiero zaczęliśmy!..", przystawił sobie pistolet do głowy i pociągnął za spust. Zginął na miejscu.

Ostatnim ukrywającym się napastnikiem był Walerij Finiejew. Śledczy szybko ustalili, że Finiejew był jednym z kolegów Knigina i tak jak on, był oficerem milicji. Gdy przyjechali po niego, Walerij przekonywał, że przyjechał do Moskwy na urodziny syna, a na co dzień ze względów zawodowych mieszka w innym mieście. Długo jednak nie wytrzymał przesłuchania przez byłych kolegów. Niemal natychmiast przyznał się do napadu i zapytał, jaką wersję wydarzeń przedstawiają Knigin i Subaczow.

Sprawa "napadu stulecia" została rozwiązana. Przestępcy nie nacieszyli się pieniędzmi, zdobytymi kosztem życia czterech osób.

Podczas przesłuchania Finiejew przyznał się też do zamordowania, wspólnie z Kniginem, dwóch osób w 1984 r. Ich pierwszą ofiarą był mężczyzna działający na nielegalnym rynku nieruchomości, a kolejną - sierżant milicji, którego zamordowali w podmiejskim pociągu - tzw. elektryczce, by zdobyć należący do milicjanta pistolet systemu Makarow.

Walerij Finiejew i Jewgienij Subaczow stanęli przed trybunałem wojskowym. Finiejew został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Subaczow spędził 15 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Sprawa byłych milicjantów, którzy zmienili się w bezwzględnych morderców, wstrząsnęła mieszkańcami ZSRR. Był to pierwszy nagłośniony przypadek przejścia na "ciemną stronę mocy". Jak się wkrótce okazało, nie ostatni.