Mapa Marzeń, czyli kontrakt z podświadomością

Mapa Marzeń, czyli kontrakt z podświadomością

Na ogół każdy ma marzenia, cele i plany. Aby wydarzyło się to, co chcemy, warto stworzyć Mapę Marzeń, czyli wizualne przedstawienie swoich marzeń i planów na najbliższy rok.

Czym jest Mapa Marzeń i kiedy ją stworzyć?

Mapy marzeń, zwane też mapą skarbów czy mapą celów, wykonywane są coraz częściej na wielu warsztatach, w kręgach kobiet, w czasie wyjazdów związanych z rozwojem osobistym. Mapa Marzeń to pewnego rodzaju ,,umowa z losem”, zamówienie dla naszej podświadomości, napisane w języku obrazów i emocji. Mapę dobrze jest robić w styczniu czy w lutym, uwzględniając na niej nowe marzenia, cele  i plany na dany rok. Niektórzy uznają, że dobrym momentem dla wykonania Mapy jest nów, inni – że pełnia. Aby wzmocnić jej działanie, można wykorzystać pewne szczególne dni, np. początek roku kalendarzowego, początek roku astrologicznego (przesilenie wiosenne) lub swoje urodziny, czyli początek roku numerologicznego. Każdy czas jest dobry.

Czasem można dodać cele długoletnie. Istotne jest, aby zrobić ją na świeżo każdego roku, nawet jeżeli w części jest ona taka sama. Daje to naszym planom nową energię i siłę do działania.

Jak wykonać Mapę Marzeń?

Mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i celów na najbliższy okres. Buduje się ją na tzw. siatce bagua – metodzie feng shui. Bagua to kwadrat podzielony na 9 równych pól, które obejmują najważniejsze obszary życia. Każdy z tych obszarów jest osobny, ale jednocześnie są one ściśle ze sobą powiązane. Każde pole zapełniamy graficznymi symbolami swoich marzeń w różnych obszarach. Tworząc taką mapę, można wykorzystać dowolną technikę: rysowanie, malowanie, wyklejanie, kolaż zdjęć, a nawet grafika komputerowa. Na mapie można umieszczać dodatkowe elementy typu: muszelki, szkiełka, pióra, kamienie – wszystko, co ma dla twórcy jakieś symboliczne znaczenie. Można wybrać sobie taką technikę, która jest nam najbliższa i najłatwiejsza. Liczy się intencja oraz włożona energia. Najczęściej wykonując mapę wykorzystuje się zdjęcia wycięte z różnych czasopism.

Podczas wybierania zdjęć i rysunków, wycinania i klejenia, skupiamy się na tym, o co nam chodzi. Nadajemy w ten sposób wyraźniejszy kształt naszym marzeniom i celom. Głowa i mózg koncentrują się na tym, co  robimy. Uruchamiamy procesy mające doprowadzić nas do właściwych wniosków. Możemy stwierdzić, czy to, nad czym pracujemy, jest naprawdę nasze i dla nas ważne. Pamiętajmy, że mapa to nie jest dzieło sztuki, nie musi być idealna w formie. Ważne, żeby była mądrze „napisana”, więc zanim przykleimy obrazki, warto przemyśleć je gruntownie i spojrzeć na nie jeszcze raz świeżym okiem.

Obszary Mapy Marzeń

JA, zdrowie, samopoczucie – najważniejszy kwadrat i od niego zaczynamy przygotowywanie naszej mapy marzeń. Wklejamy zdjęcie, na którym podobamy się sobie najbardziej, na którym jesteśmy radośni lub wklejamy wizerunek osoby podobnej do nas. Dokładamy tu wszystko, co chcemy osiągnąć w zakresie zdrowia i witalności, np.: zdrowe posiłki, zbilansowana dieta, wysportowana figura.

Bogactwo, pieniądze – w tym kwadracie oprócz pieniędzy, wklejmy też rzeczy, na które chcemy przeznaczyć gotówkę, np. dom, samochód, może nowe meble?

Sława, mądrość – to miejsce na wklejenie naszego idola z dziedziny, którą się zajmujemy lub chcemy zajmować, np. zawodowego autorytetu.

Związek, miłość – wszystko, co kojarzy się z dobrym związkiem, ze zdrową relacją partnerską, relacją intymną. Mogą znaleźć się tu symbole miłości lub zdjęcia dwóch osób w czułym geście.

Rodzice, autorytety – ten kwadrat symbolizuje nasze pochodzenie, rodziców, którzy nas wychowali, autorytety, na których wzorowaliśmy się.

Dzieci, hobby – miejsce na dzieci i nowe pomysły. Jeśli planujemy dziecko, możemy wkleić zdjęcie bobasa z rodzicami. Jeśli nie, skupmy się na rozrywce, zabawie (spotkania towarzyskie, koncerty, zainteresowania).

Wiedza, rozwój – ten obszar dedykowany jest na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności.

Droga życiowa, kariera – co chcemy osiągnąć w obszarze zawodowym? Jaki jest punkt docelowy? Szukamy obrazów, które inspirują w tym obszarze.

Przyjaciele, podróże – ten kwadrat zarezerwowany jest na marzenia dotyczące podróży dalekich i bliskich, miejsc, które chcemy zobaczyć, zwiedzić.

Mapa Marzeń gotowa i co dalej?

Mapę marzeń można powiesić na ścianie, postawić w widocznym miejscu. Im częściej będziemy na nią spoglądać, tym szybciej nasza podświadomość będzie kodować zawarte tam treści. Patrząc na mapę karmimy nasza podświadomość tym, czego pragniemy. Można zrobić jej zdjęcie i ustawić ją jako tapetę w komputerze lub komórce. Dobrze jest jednak zmieniać co jakiś czas miejsce położenia mapy, bo nasz umysł przyzwyczaja się do jej obecności w pewnym miejscu i po jakimś czasie zaczyna ją ignorować.

Tworząc Mapę Marzeń, najważniejsze jest zdefiniowanie tego, czego chcemy. Nie ma potrzeby umieszczania na mapie wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy. Mapa ma porządkować nasze życie, ustalać priorytety, pokazywać, co jest ważne dziś, a co będzie ważne dopiero za jakiś czas. Jeżeli będziemy wiedzieli, czego chcemy, świat odpowie na nasze pragnienia i pomoże w realizacji wyznaczonych celów. Nasza podświadomość ruszy do działania. Mapa Marzeń naprawdę działa.

Katarzyna Sikora

Katarzyna Sikora – terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach TSR, life coach, trener zmiany.