Aukcja to nie wszystko
Fundacja od lat promuje dbałość o równowagę i popularyzuje wiedzę o tym, jak ogromne znaczenie dla procesu leczenia ma stan psychiczny. Dotyczy to pacjentów, którzy usłyszeli diagnozę nowotworową, ale nie tylko. Również osoby cierpiące na choroby przewlekłe, choroby rzadkie lub zmagające się z jakimikolwiek uciążliwymi schorzeniami – np. częstymi obecnie powikłaniami po COVID-19 mogą odnieść bardzo wiele korzyści z psychoterapii.
Aukcja jest głośnym wydarzeniem, przyciąga artystów i ludzi kultury. Ale to tylko jeden z elementów naszego działania. Pracujemy nad tym, aby pomoc psychologiczna dla osób z chorobami nowotworowymi była odpowiednio doceniana. Terapeuci współpracujący w Fundacją najlepiej wiedzą, że dzięki profesjonalnemu wsparciu nasi Podopieczni zyskują akceptację dla czasem trudnych emocji, które przeżywają w związku z chorobą i na głębszym poziomie uczą się akceptować siebie i nadawać odpowiednio wysoką rangę swoim potrzebom. Poszukiwanie wsparcia w zrozumieniu swojego stanu emocjonalnego w obliczu wyzwania, jakim jest nowotwór, nie powinno być uważane za przywilej lub – co gorsze – oznakę słabości. To jest istotny czynnik ułatwiający zdrowienie – mówi psychoonkolog Monika Anna Popowicz prezeska Fundacji „Ogród Nadziei”.
I dodaje, że niekiedy kryzys, jakim jest choroba nowotworowa, staje się momentem przemiany, impulsem do zdefiniowania na nowo naszych priorytetów, potrzeb, marzeń. Ale bardzo trudno jest przejść przez ten kryzys bez wsparcia.
Sztuka i piękno na rzecz promocji zdrowia
Dzieła, które zostały zlicytowane 23 marca podczas ostatniej XXII Aukcji „ziarno SZTUKI – ogród NADZIEI” zostały docenione przez miłośników sztuki, dla których jednocześnie ważna jest misja Fundacji. Podarowali je artyści, którzy rozumieją potrzebę obecności piękna w życiu i potrafią odczuwać świat wieloaspektowo. Sztuka jest bowiem formą przetwarzania emocji, często trudnych i skomplikowanych, ale będących nieodłączną częścią życia.
Myślę, czuję, daję sobie szansę na wyzdrowienie
Jak wyjaśnia Monika Anna Popowicz, trudne i często niezrozumiałe dla innych emocje targają osobami zmagającymi się z rakiem. Diagnoza nowotworowa zwykle powoduje u pacjentów lęk, stres, przygnębienie. Pacjenci obwiniają się o to, że zachorowali. Objawy mogą być analogiczne do zespołu stresu pourazowego (PTSD), który dotyka np. żołnierzy z doświadczeniem pola bitwy. Jednakże odruch walki, który się budzi w odpowiedzi na komunikat o zagrożeniu życia, nie wystarczy.
Pracujemy z podopiecznym, aby przekierować ten odruch walki w stronę dbania o siebie, o zdrową dietę, o swoje potrzeby emocjonalne. Nie tylko dlatego, że do walki potrzebna jest siła i energia, ale przede wszystkim dlatego, że w życiu osoby toczącej te walkę musi być też miejsce na radość, miłość do siebie oraz realizację marzeń. Tak samo zresztą jak w życiu nas wszystkich – podkreśla Monika Anna Popowicz.
Fundacja Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei” od lat pozyskuje na pomoc dla swoich Podopiecznych środki poprzez aukcje dzieł sztuki. Pozyskuje również środki z darowizn oraz z 1,5% podatku.
W swojej działalności skupia się na bezpośredniej pomocy osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi, organizując różnego typu terapię indywidualną i grupową. Misją Fundacji jest także poszerzanie wiedzy o znaczeniu wsparcia psychologicznego dla leczenia poważnych schorzeń.

