Najpiekniejsze kapelusze Gali Derby 2018 zdjęcie główne 7299183ee5d31f783e98e708

Najpiękniejsze kapelusze Gali Derby 2018

Ponad 90 pań wzięło udział w konkursie na najpiękniejszy kapelusz podczas tegorocznych wyścigów konnych na Służewcu – Gali Derby 2018. Tego dnia damy w toczkach, kapeluszach i fascynatorach podkreślając swój urok i tworząc aurę tajemniczości – dumnie prezentowały się na wyścigach. Pytane, dlaczego tak rzadko je noszą  - mówią, że kochają te nakrycia głowy, ale póki co zakładają je tylko na specjalne okazje, bo na co dzień nie mają odwagi. Pora to zmienić!

Punktualnie o 13.30 do naszego stoiska konkursowego zgłosiły się pierwsze uczestniczki. Po zarejestrowaniu się trafiły w ręce make upistek z Ingrid Cosmetics.

- Makijaż przy kapeluszu powinien podkreślać usta i linię rzęs, czyli używamy miękkiej kredki, którą łatwo jest rozcierać -  między rzęsami, co powoduje efekt ich zagęszczenia.  Dzięki temu twarz robi się bardziej wyrazista. Brwi też powinny być podkreślone, ale wszystko zależy od kształtu kapelusza – mówi Kasjana Serafin.

Następnie kandydatki trafiały na ściankę, gdzie czekała je profesjonalna sesja zdjęciowa, a na podstawie jej efektów jury wybierało najpiękniejszy kapelusz.

-  Jestem bardzo podekscytowana tym, co się dzieje – mówi Gosia i dodaje, że pierwszy raz bierze udział w takim szaleństwie.

Nie mogło być inaczej, bo przecież w trendach w kapeluszach na derby jest pełen szaleństwo! W każdym kraju, gdzie się odbywają jest taka tendencja.

- Bardzo często to szaleństwo opiera się o kicz, ale jeśli idziesz na wyścigi konne w Ascot, masz dwie szanse, by zrobili ci zdjęcia. Jesteś sławną osobą albo masz na głowie straszne szaleństwo– mówi Marta Ruta Hats, projektantka.

U nas zdjęcia robiliśmy każdej uczestniczce konkursu, a w czasie sesji zdjęciowej, dyskretnie przyglądała im się właśnie Marta, projektantka kapeluszy i członkini jury. Czego szukała w stylizacjach uczestniczek?

- Z jednej strony odwagi, ale i dopasowania do całości stroju. Często zapominamy, że nakrycie głowy nie podróżuje samo. Grać do niego musi cała sylwetka i cały strój. Stawiam też na odwagę w noszeniu kapeluszy – zdradza.

Na kapeluszu nie powinno się zbyt dużo dziać (ptaszek, pióro, kwiatek), bo może wyjść z tego kicz, ale oczywiście nie można generalizować, bo ze wszystkiego można zrobić kicz, a dzięki szlachetnym materiałom i kolorom może wyjść ze stylizacji coś pięknego.

- Trzeba pamiętać o tym, że kiedy masz kapelusz czy buty, na których dzieje się bardzo dużo to dobrze jest założyć prostą górę – dodaje Marta.

Przerwałyśmy rozmowę, bo na ściance pojawiła się Gabriela, wielbicielka kwiatów, która swój kapelusz zrobiła w ciągu dwóch dni.

- Lubię kwiaty, dlatego postanowiłam je pokazać w inny sposób. Listki z żywych roślin wkleiłam w metalowe, druciki. To mój pierwszy kapelusz wykonany samodzielnie.

Inna uczestniczka Zuzanna, zaczęła od sukienki i ona stanowiła bazę do wyboru fascynatora.

- Na co dzień nie noszę kapeluszy, ale za to na imprezach typu wesele muszę je mieć. Nawet moja mama założyła ostatnio fascynator na ślub siostry i wszyscy wiedzieli, że jesteśmy rodzinną panny młodej – śmieje się Zuzanna.

Jednak z nagrodzonych dam Katarzyna Gierlotka,  zaprojektowała swój kapelusz sama  i wykonała go pod okiem specjalisty.

- Uwielbiam film „Lata 20. Lata 30”. Moja stylizacja powstała kiedy słuchałam piosenki z tego filmu: Wrócą piosenką, sukni szelestem. Błękitnym cieniem nad talią kart. I śmiechem, który kwitował żart – opowiada.

Z zawodu jest informatykiem, więc jako programistka „lubi mieć własną inwencję przy projektowaniu” – dlatego jej pasją jest projektowanie kapeluszy i facynatorów na własny użytek.

Inne damy szukały pomysłu na stylizację, obserwując swoje  ulubione aktorki np. Audrey Hepburn. A w kapelusz zaopatrzyły się second handach.

- Kocham rzeczy typu vintage, nosząc je daję im drugie życie, tam też zawsze szukam nakryć głowy – mówi Barbara.

Damy kochają kapelusze czy fascynatory, czują się w nich bardzo dobrze, ale nie mają odwagi jak mówią, chodzić w nich na co dzień. Kapelusz buduje ich pewność siebie i czują się w nich wyjątkowo kobieco, ale przez większość dni w roku…

- Przeważnie sięgam po męskie kapelusze typu Panam, uwielbiam je -  mówi Katarzyna, a powtarzają to często inne uczestniczki wydarzenia, że na co dzień sięgają, ale po zachowawcze nakrycia główy.

Musimy nauczyć się nosić kapelusze,  by stały się one naszym naturalnym dodatkiem: przestańmy się garbić. wstydzić, że go nosimy i mieć poczuciem, że mamy na sobie jakieś ciało obce. Może warto też zainwestować w jakiś szalony kapelusz, bo jak mówią przedstawicielki tegorocznego jury: wciąż widać, że się boimy nosić kapelusze. Następna impreza kapeluszowa już we wrześniu. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu – szczegóły na ten temat pojawią się w rubryce  wydarzenia.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA, PONIŻEJ W GALERII

Rozmowa z laureatką konkursu – Kariną Demczuk:

Skąd pomysł na stylizację, często chodzisz w kapeluszach?

Na co dzień stawiam na dodatki pasujące do biznesowego dress code. Do tej pory kapelusze z przyjemnością nosiłam tylko na wakacjach, aby ochronić twarz i dekolt przed słońcem. Chciałabym częściej dopasowywać je do stylizacji na specjalne okazje.

Czułaś, że wygrasz?

Uczestniczki konkursu na najpiękniejszy kapelusz  to piękne, pewne siebie i eleganckie kobiety. Wygrana jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Mój mąż wierzył we mnie od początku i mocno wspierał!

Genialny dobrałaś kolory swojej stylizacji - intuicja czy lata praktyki?

Bazą mojej stylizacji jest marynarka. To pod nią konstruowałam swój fascynator. Starałam się, by pomimo wielu barw i elementów całość pozostała lekka i spójna. Nie chcę osądzać, czy to intuicja, czy praktyka, ale myślę, że  gust wymaga pracy – inspirowania się i poznawania.

Czy w rodzinie ktoś poza Tobą nosi kapelusze?

Moja mama również nosi kapelusze podczas urlopów. Na nadchodzący wyjazd otrzymała od nas przepiękny kapelusz z szerokim rondem.

Jak się czułaś w swoje stylizacji jak wczoraj, co daje nakrycie głowy kobiecie?

Wczoraj czułam się wyjątkowo. Tor wyścigów konnych jest miejscem, gdzie można czuć się piękne i swobodnie nawet w najbardziej wymyślnym nakryciu głowy.  Bardzo się cieszę, że są takie miejsca w Warszawie, w których można pokazać się w klasycznym stroju.  Kobiety w toczkach, kapeluszach i fascynatorach podkreślają swój urok i tworzą aurę tajemniczości. Warto założyć je chociaż raz.

Lista nagrodzonych DAM

  1. Karina Demczuk
  2. Dorota Włodarczyk
  3. Marta Puda

Wyróżnienia

Martyna Maliszewska – Mańk

Beata Giereuszkiewicz

Wiktoria Niewiadomska

Marianna Surtel

Zuzanna Komińczyk

Katarzyna Gierlotka

Maria Turkowska

KOMENTARZ CZŁONKINI JURY KATARZYNY KRAUSS Z DAMOSFERY

Damosfera organizowała już kilka konkursów, ale bardzo nas cieszy, że tym razem zgłosiło się, aż tyle pięknie ubranych Pań, w fantastycznych nakryciach głowy i odpowiadających temu miejscu kreacjach.

Część Dam wystylizowana była w stylu mody retro lub vintage, ale stylizacje do tego konkursu miały dotyczyć czasów współczesnych, a nie np. okresu międzywojnia jak podczas Wielkiej Warszawskiej.

Inne stroje znowu, kojarzyć mogły się z kiczem, ale tam, gdzie dla jednych zaczyna się kicz, dla innych jest to świetna zabawa i tworzenie swoich oryginalnych kreacji.

Jury wybrało te z pań, które stworzyły spójną całość (nie oznacza to, że fascynator musi być w kolorze butów czy sukienki), dobrze się czuły w swoich stylizacjach i co ważne była ona osadzona w dzisiejszych czasach.

Miejsc było aż 10, ale chciałoby się rzec, że tylko 10, bo naprawdę na choćby wyróżnienie zasługiwało znacznie więcej pań.

autor: redakcja Damosfery

zdjęcia: Camera Piotrka

Partnerzy