– Pierniczki to doskonały prezent na każdą okazję – mówi Iga Sarzyńska-Komorowska, której słodkie dzieła sztuki od kilku lat podbijają Polskę i Europę. – To ciasto uwodzi smakiem, zapachem i również wyglądem. Przywodzi na myśl najpiękniejsze chwile w życiu…
Toruńska mistrzyni w swojej pracowni przygotowuje mnóstwo piernikowych wypieków i coraz piękniejsze kolekcje na każdą okazję. Przepisy na te słodkie cuda można znaleźć w jej albumie „Moje Pierniki”, skierowanym do wszystkich miłośników dobrego smaku i dzieł sztuki. To skarbnica wiedzy nie tylko o magicznym piernikowym cieście i jego składnikach, ale przede wszystkim zbiór receptur i instruktarzy, jak pięknie, w domowych warunkach udekorować piernikowe wypieki. Piękne wydanie, opatrzone wyjątkowymi zdjęciami Agnieszki Pałtynowicz i bogate w wiedzę wnętrze, to wyjątkowy prezent na zbliżający się Dzień Mamy.
– Na ponad 200 stronach znajdziemy przepisy na całoroczne pierniczki: markizy z ganaszem różanym, pierniczki migdałowe, żytnie, pierniczki z płatkami kwiatów i wiele innych. Wspaniałym atutem książki jest fakt, iż zarówno instruktaże, jak i ciekawe receptury można wykorzystać przez cały rok, w domowym zaciszu – podkreśla Iga Sarzyńska-Komorowska.
Album ma twardą oprawę z naturalnego płótna, uszlachetnioną tłoczonym i złoconym logotypem. Wydrukowany na pięknym, niepowlekanym papierze. Ale to nie wszystko, co słynna toruńska piernikarka przygotowała na Dzień Mamy. Właśnie w toruńskich butikach i sklepie internetowym pojawiły się wspaniałe kruche maślane markizy w kształcie małych kwiatuszków.
– Nasze markizy to coś więcej niż zwykłe ciasteczka! To dwa pyszne, rozpływające się w ustach cudeńka przygotowane na bazie prawdziwego masła i specjalnie dobranej mieszanki aromatycznych, korzennych przypraw. Przełożone aksamitnym ganaszem wykonanym w naszej toruńskiej pracowni z naturalnego puree z owoców marakui i mango oraz doskonałej, białej czekolady – wyjaśnia Iga Sarzyńska-Komorowska
Kwiatowe markizy maślane zapakowane są w przepiękne, eleganckie pudełko z kolażem autorstwa niesamowitej artystki – Aleksandry Morawiak. To idealny prezent dla każdego fana piernikowych przysmaków.
Do dekoracji korzennych łakoci Iga Sarzyńska-Komorowska używa między innymi jadalnych kwiatów. Jej ulubione to płatki piwonii, róży, nagietka, bławatka i lawendy. Oprócz kwiatów, przepięknie wyglądają również pachnące owoce liofilizowane: malina, jeżyna czy truskawka. Kwiatowe pierniczki wyglądają bardzo apetycznie i zachwycają każdego.
Dziś specjalnie dla Was podajemy przepis toruńskiej mistrzyni na Kwiatowe oponki. Mają one oryginalną formę, która w świecie pierników jest absolutną nowością. Ten kształt kojarzony jest raczej z ciastem drożdżowym lub parzonym. Ale zobaczcie jak pięknie prezentują się w korzennej wersji, ozdobione kolorowymi płatkami kwiatów. Ach, jak one pachną!
Resztę inspiracji znajdziecie w albumie, który podobnie jak wspaniałe pierniczkowe słodkości możecie zamówić na stronie www.igasarzynska.pl z autografem samej Mistrzyni.
KWIATOWE OPONKI IGI SARZYŃSKIEJ-KOMOROWSKIEJ
1. Przygotuj lukier królewski o normalnej konsystencji (recepturę znajdziesz w albumie). Dodaj kilka kropki barwnika naturalnego (sok z buraka lub sok z malin) lub odrobinę barwnika w żelu, by uzyskać piękny, różowy kolor. Używając rękawa cukierniczego z końcówką dekoratorską nr 1, wykonaj zarys piernikowej oponki. Pamiętaj o zaznaczeniu również małego koła.
2. Przygotuj lukier królewski o luźnej konsystencji w kolorze różowym (recepturę znajdziesz w albumie). Za pomocą rękawa cukierniczego i końcówki dekoratorskiej nr 2, wypełnij wcześniej zaznaczoną powierzchnię. Ewentualne pęcherzyki powietrza usuń wykałaczką.
3. Zacznij od dekoracji płatkami róży, wybierz te najbardziej okazałe i piękne. Następnie ułóż płatki nagietka, a na zakończenie puste przestrzenie wypełnij kwiatami lawendy. Jeśli do dekoracji wybierzesz owoce liofilizowane, użyj ich w pierwszej kolejności.
LUKIER NORMALNY
100 g białka (pasteryzowanego)
500 g cukru pudru
29 g soku z cytryny
Umieść w misie miksera białka, dodaj przesiany cukier puder. Ucieraj najpierw na wolnych obrotach przez chwilę (1–2 minuty), do wymieszania składników. Następnie na średnich obrotach ucieraj ok. 7 minut. Na koniec, po otrzymaniu kremowej konsystencji, dodaj sok z cytryny i mieszaj jeszcze przez 2 minuty. Cały proces ucierania powinien trwać 10–11 minut.
LUKIER LUŹNY
500 g lukru normalnego
50 g białka
8 g soku z cytryny
Do lukru o normalnej konsystencji dodaj białko i sok cytryny. Wymieszaj delikatnie szpatułą do połączenia wszystkich składników. Na zakończenie sprawdź konsystencję lukru. Odpowiednio przygotowany lukier luźny powinien być lśniący, a wylany wzorek powinien znikać po 5 sekundach.
Więcej o kulturze i sztuce znajdziecie tutaj.