1. Elsa Schiaparelli – pokaz wiosennej kolekcji „Circus” w 1938 roku
Włoska projektantka zmieniła oblicze przedwojennej mody, wprowadzając do niej surrealistyczne inspiracje. Prywatnie przyjaźniła się z wieloma awangardowymi artystami m.in. Salvadorem Dali, z którym stworzyła wiele wspólnych projektów jak m.in. skeleton dress – dopasowaną suknię z marszczeniami imitującymi żebra. Kreacja zasiliła kontrowersyjną kolekcję Schiaparelli „Circus”, która zszokowała świat w 1938 roku. Podczas paryskiego pokazu kolekcji modelki nosiły stroje ze wzornictwem nawiązującym do cyrkowej tematyki, a na wybiegu nie zabrakło akrobatów i klaunów.
2. Pierwszy pokaz kolekcji Christiana Diora na sezon jesień/zima 1947
12 lutego 1947 roku na Avenue Montaigne 30 zaszła prawdziwa modowa rewolucja. Debiutujący Christian Dior, który zaledwie rok wcześniej założył własny dom mody, ukuł estetykę nowoczesnej kobiecości, przedstawiając światu projekty eksponujące wcięcie w talii i zdobione rozkloszowanymi spódnicami. Kreacje odznaczały się lekkością i nieco onirycznym klimatem, zrywając z dotychczasową tradycją świata fashion. Nowy styl został okrzyknięty przez redaktorkę „Harper’s Bazaar” mianem „New Look”.
3. Yves Saint Laurent – pokaz kolekcji Mondrian 1965
Prawdziwy zwrot ku nowoczesności nastąpił jednak wraz z modernistyczną kolekcją YSL z 1965 roku. Jej synonimem stały się zwłaszcza sukienki wzorowane na malarstwie holenderskiego artysty Pieta Mondriana – podzielone czarnymi pasami na bloki w barwach białego, żółtego, czerwonego i niebieskiego. Prosty krój przed kolano, pozbawiony rękawów oraz z zabudowanym dekoltem wyznaczył nowy trend kobiecej odzieży: eleganckiej, ale przede wszystkim wygodnej i wyrażającej futurystycznego ducha.
4. Thierry Mugler – pokaz kolekcji jesień/zima 1984-1985
Francuski projektant i założyciel domu mody Mugler od początku zwracał się ku teatralnemu wymiarowi pokazów mody. Przełamywał też stereotypy, wprowadzając na swoje wybiegi modelki w wieku dojrzałym, transpłciowe lub drag queens, dbając ponadto o zwiększenie rasowej reprezentacji. W 1984 roku zafundował światu spektakularne widowisko, które zrewolucjonizowało haute couture. Był to pierwszy pokaz otwarty dla publiczności, a udział wzięło blisko 6000 gości! Przy dźwiękach największych przebojów lat 80. Thierry Mugler zaprezentował 250 zmysłowych oraz imponujących kreacji.
5. Yves Saint Laurent – pokaz podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej 1998
I jeszcze raz pokaz domu mody YSL trafia na naszą listę największych modowych widowisk wszech czasów. 12 lipca 1998 roku na Stade de France odbył się jeden z wyjątkowych pokazów legendarnej marki. W czasie trwających Mistrzostw Świata w piłce nożnej wykorzystano najsłynniejsze dzieła Laurenta w tym sukienki Mondriana i jeden z pierwszych w historii kobiecych smokingów. Jedyny w swoim rodzaju 15-minutowy pokaz mody na boisku oglądał ponad miliard widzów zgromadzonych przed telewizorami i 80-tysięczna publiczność zgromadzona na trybunach.
6. Fendi – pokaz kolekcji jesień/zima 2016-2017
Karl Lagerfeld był jednym z największych modowych showrunnerów w historii. Świętując 90-lecie marki Fendi stworzył pokaz z wielkim rozmachem. Modelki umieścił… na wodzie i to w samej rzymskiej fontannie di Trevi! Finezyjne wzornictwo, koronkowe wstawki i jasne tkaniny z przewagą beżu oraz błękitu idealnie wpasowywały się w wodną scenerię, tworząc baśniowy efekt.
7. Versace kolekcja damska wiosna/lato 2018
Najsłynniejsze modelki współczesnej mody na jednym wybiegu? W hołdzie dla Gianniego Versace wszystko jest możliwe! Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Helena Christensen i Carla Bruni uświetniły pokaz symbolizowanej przez luksusowe złoto damskiej kolekcji. Mimo minimalistycznej formy samego pokazu dzięki takim nazwiskom modowe show przeszło do historii.
Więcej o modzie znajdziecie tutaj.