Słoiki
Latem zamykamy owoce i warzywa w słoikach, a zimą cieszymy się ich smakiem i aromatem. Poznajcie nasze ulubione smakołyki:
Przecier pomidorowy
Przygotowanie:
3 ząbki czosnku i jedną duża cebulę siekam w urządzeniu THERMOMIX. Dolewam łyżkę oliwy z oliwek i duszę przez 5 minut. Dokładam 2 kg pomidorów w kawałkach, sól i pieprz do smaku. Gotuję około 30 min. Potem miksuję na wysokich obrotach w urządzeniu THERMOIMIX i gorące wlewam do gorących słoików wyparzonych w piekarniku w temperaturze 100 stopni.
Na koniec odwracam do góry dnem. Gotowe.
Ajwar (lekko pikantna pasta warzywna)
Przygotowanie:
Około 8 dużych papryk czerwonych i dwa bakłażany nacieram oliwą i piekę w piekarniku pod grillem, aż skórka zrobi się czarna. Przekładam do foliowej torby, aby wszystko się zaparowało i ułatwiło zdejmowanie skóry. Obieram warzywa ze skóry. W THERMOMIX duszę tak jak w przypadku przecieru 5 ząbków czosnku i 3 cebule z oliwą. Dokładam obrane ze skóry upieczone warzywa, sól pieprz miód i ocet winny albo jabłkowy do smaku. Miksuję wszystko, ale delikatnie,j żeby zachować malutkie kawałeczki warzyw.
Przekładam do wyparzonych słoików i odwracam do góry. Gotowe.
Zakwas na barszcz biały
Przygotowanie:
80 dkg wysiewek (jest to pierwsza skórka z ziarna żyta) , 2 główki czosnku ze skórą przekrojone na pół, ziele angielskie, 2 kromki razowego chleba, suszony koper.
Zalewam w wielkim słoju przegotowaną ostudzoną wodą. Przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce. Po 4 dniach zakwas na barszcz biały gotowy. Odcedzam i przelewam do butelek.
Zakwas na barszcz czerwony
Przygotowanie:
3 kg buraków czerwonych obranych i pokrojonych w plastry, 2 jabłka pokrojone w plastry, 4 główki czosnku ze skórą przekrojone na pół, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz czarny ziarnisty, 2 kromki chleba razowego.
Przekładamy warstwami buraki, jabłka i czosnek posypując przyprawami. Zalewamy osoloną wodą jak na ogórki małosolne. Odstawiamy przykryte ściereczką na ok 5-6 dni. Odcedzamy i przelewamy do butelek.
Prawdziwki marynowane
Składniki:
1 kg młodych prawdziwków,
3 szklanki wody,
1 szklanka octu 10%,
3 łyżeczki cukru,
2 łyżeczki soli,
kilka: liści laurowych, ziaren pieprzu, ziela angielskiego,
cebula pokrojona w krążki.
Grzyby obieramy, nóżki obcinamy i przeznaczamy do suszenia lub do sosów. Kapelusze obgotowujemy około 10 min w osolonej wodzie (przy proporcjach: łyżka soli na litr wody), następnie odcedzamy i zostawiamy do ostygnięcia na durszlaku.
Przygotowujemy zalewę: wodę i ocet zlewamy do rondelka, dodajemy cukier, sól, całość mieszamy i zagotowujemy.
Obgotowane i odsączone prawdziwki przekładamy do słoiczków. Do każdego słoiczka dodajemy pozostałe składniki – krążki cebuli, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego, liść laurowy.
Następnie grzyby zalewamy gorącą zalewą do całkowitego zakrycia. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy około 15 minut.
Przepisy/zdjęcia: Edyta Ogłaza