***
Wielki Wybuch
Wystawa rozpoczyna się od opowieści o Wielkim Wybuchu, czyli o wydarzeniu uznanym za pierwszy etap w procesie rozszerzania się Wszechświata. Możemy zobaczyć wizualizację tego, jak powstawała nasza planeta. Prócz niezwykłych efektów wizualnych, wydarzenie ma charakter edukacyjny. Dorośli będą mieli możliwość odświeżyć swoją wiedzę o naszej planecie, a dzieci i młodzież dowiedzą się, jakie są główne składniki masy Ziemi i ziemskiej atmosfery.
W akcie pierwszym „Wiosna” zawarta została wiedza dotycząca tego, kiedy powstały pierwsze organizmy wielokomórkowe. Które z roślin żyją na Ziemi najdłużej i jak długo na Ziemi żyły dinozaury? Czy meduzy są nieśmiertelne? Zwiedzający poznają także wiele ciekawostek, jak na przykład tę, że w oceanach żyje ponad 30 tys. gatunków ryb, a na jednego człowieka przypada ok. 1,4 mln mrówek. To wszystko zobaczymy otoczeni niezwykłymi, ruchomymi obrazami roślin i zwierząt. W jednym momencie znajdziemy się w środku lasu, podziwiając promienie słońca przebłyskujące przez korony drzew, a następnie przechodząc do kolejnego wnętrza zostaniemy przeniesieni w głębiny oceanów, by odkrywać kryjące się w nich tajemnice!
***
Lato i Jesień
Kolejny etap wystawy to „Lato”. Opowiada on o początkach człowieka na Ziemi. Zwiedzający dowiedzą się, kiedy powstał pierwszy rodzimy język oraz kiedy stworzono systemy liczbowe. Kiedy powstało pióro wieczne i… papier toaletowy? Jak wiele lat temu miał miejsce początek rolnictwa? W akcie drugim wystawy „Lato” zobaczymy także, co stało się, gdy zaczęliśmy jako cywilizacja „rządzić światem”. Jak narodziny technologii zmieniły tempo naszego życia i będą dalej zmieniać nasz świat. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przez najbliższą dekadę sztuczna inteligencja zacznie przejmować nasze zadania i zajęcia, co wpłynie znacząco na zmniejszenie liczby miejsc pracy.
Akt trzeci „Jesień” porusza bardzo istotny temat – ingerencji naszej cywilizacji w środowisko naturalne. Ingerencja ta jest katastrofalna w skutkach dla naszej planety, ponieważ degradacja postępuje szybko i wielopoziomowo. Z powodu zaburzenia równowagi w środowisku cierpi nie tylko ludzkość, ale też przyroda, z której przecież czerpiemy, bo jest dla nas źródłem życia. Jak wiele zwierząt co roku zabijają plastikowe odpady i ile osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza? Jakie konsekwencje niesie ze sobą wycinanie lasów i bezmyślne korzystanie z naturalnych zasobów Ziemi? Jak wpływa to na nasze życie i wpłynie na życie przyszłych pokoleń?
***
Zima
Ostatni, akt czwarty opowieści, zatytułowany „Zima”, określa moment bardzo dla nas, ziemian, niebezpieczny. Niekorzystne zmiany na naszej planecie postępują, a my, jej mieszkańcy, powinniśmy działać szybko, by nie doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia i nadal móc cieszyć się jej niebywałymi urokami.
Co możemy zrobić?
Pomimo, iż jako cywilizacja przyczyniliśmy się do niekorzystnych zmian zachodzących w naszym klimacie, możemy jeszcze pomóc naszej planecie! W jaki sposób? Onet, który jest partnerem wystawy, w ramach akcji „Niech żyje planeta”, proponuje dziesięć prostych działań, które warto wdrożyć, tak by nowe nawyki z korzyścią wpłynęły na środowisko i klimat! Wychodząc z wystawy będziemy zatem nie tylko bogaci w wiedzę, świadomi zagrożeń, które wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z zasobów Ziemi, ale także dowiemy się, jak w sposób pragmatyczny, na co dzień, możemy pomóc naszej planecie, by ją ocalić!
***
Niezwykły projekt
Reżyserem wystawy SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ jest Jarbas Agnelli. Projekt jest koprodukcją polsko-brazylijską. Producentem jest Piotr Sikora.
Warto w tym miejscu napisać także o muzyce towarzyszącej nam podczas pokazu sekwencji pięknych obrazów i animacji 3D. Bazą do jej stworzenia były „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.
Twórcy wystawy zadbali o to, by prezentowane na niej treści były zgodne z aktualnymi doniesieniami naukowymi.
Ciekawym i przełomowym rozwiązaniem jest także to, że podczas trwania wystawy liczony jest jej ślad węglowy, po to, by następnie zneutralizować go poprzez zasadzenie nowych drzew. W ten sposób wystawa SAVE THE PLANET – OCALMY PLANETĘ jako pierwsza w Polsce zyska certyfikat osiągnięcia neutralności węglowej!
W czasie wystawy zaplanowano dodatkowe wydarzenia m.in. sesje jogi, pilates, koncerty, co jeszcze bardziej dopełnia faktu rozmachu i nowoczesności tego przedsięwzięcia.
Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w Art Box Experience (mieszczącym się na 2 piętrze) w Fabryce Norblina w Warszawie.



