Ksylitol – cukier brzozowy
Ksylitol, nazywany również cukrem brzozowy, to produkt pozyskiwany z kory brzozy, który stanowi zamiennik cukru, choć faktycznie cukrem nie jest. Zawiera on o 40% mniej kalorii niż cukier biały. Wyglądem przypomina tradycyjny cukier, są to niewielkie, bezzapachowe kryształki o białym zabarwieniu. Jest metabolizowany częściowo w jelicie grubym lub całkowicie w wątrobie, w wyniku czego nie doprowadza organizmu do wyrzutów insuliny. Jest stosowany przez cukrzyków, sportowców i osoby odchudzające się.
Wartości i właściwości ksylitolu:
• wzmacnia układ odpornościowy i ma działanie przeciwbakteryjne;
• zmniejsza występowanie próchnicy zębów;
• zwiększa przyswajanie wapnia;
• niski indeks glikemiczny czyni z niego alternatywę dla diabetyków;
• ma właściwości probiotyczne, wpływając tym samym na rozwój mikroflory jelitowej.
Jak go spożywać?
Można go stosować jak tradycyjny cukier. Nadaje się do słodzenia wszelkich napojów, przetworów, wypieków czy ulubionych deserów. Można użyć go w procesie gotowania, pieczenia czy mrożenia – jego właściwości i smak utrzymują się w szerokim zakresie temperatur. Spożywany samodzielnie może stanowić naturalne uzupełnienie higieny jamy ustnej. Można go zakupić w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością.
Stewia – alternatywa dla cukru
Stewia to roślina uprawiana w Ameryce Południowej i Środkowej, z której wytwarza się naturalny słodzik, stanowiący substytut cukru. Jest około 200-300 razy słodsza niż cukier i dodatkowo nie ma kalorii. Ta cecha powoduje, że cieszy się ona ogromną popularnością wśród kupujących, zwłaszcza że rynek produktów niskokalorycznych jest coraz większy. Zawiera witaminy z grupy B i witaminę C, minerały (magnez, wapń, żelazo) oraz dobre tłuszcze i białka. Stewia występuje najczęściej w postaci białego proszku, choć może też być w formie pastylek czy płynu. Za smak stewii odpowiadają zawarte w liściach glikozydy, będące połączeniem glukozy i aglikonemu. Jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii odpowiada szklance cukru. Warto wiedzieć, że glikozydy trawione są przez organizm ludzki i nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dostępna jest w postaci świeżych liści, skoncentrowanych wyciągów w proszku lub w tabletkach i płynie.
Właściwości:
• jest bezkaloryczna;
• nie powoduje nadwagi, otyłości, cukrzycy – hamuje chęć podjadania;
• obniża poziom cukru we krwi;
• nie powoduje alergii;
• ma właściwości: oczyszczające, bakteriobójcze, wzmacniające, immunostymulujące i regenerująco, zwłaszcza dla skóry trądzikowej.
Dzięki kosmetykom zawierającym w swoim składzie stewię skóra nabiera świeżego i zdrowego wyglądu.
Syrop z agawy
Syrop z agawy to substancja słodząca, którą produkuje się głównie we wschodnim i centralnym Meksyku, a także w Południowej Afryce. Wyglądem przypomina on syrop klonowy lub miód. To świetny zamiennik dla osób chcących odstawić tradycyjny cukier. Zawiera wiele składników odżywczych oraz mineralnych. Zawiera fruktozę – cukier prosty, który wolno przyswaja się w naszym organizmie, ale sprawia, że jesteśmy nasyceni dłużej. Nasz apetyt na słodkości będzie mniejszy.
Właściwości:
• reguluje poziom cholesterolu we krwi;
• reguluję i wspiera pracę układu pokarmowego (perystaltyka jelit) – zapobiega zaparciom;
• redukuje ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.
***
Syrop z agawy ma 310 kalorii w 100 g. Jest to o 25% mniej niż zwykłym cukrze.
Zaletą jest fakt, że ma niski indeks glikemiczny, który wynosi od 15 do 30 IG (im więcej fruktozy, tym IG jest niższy). Z tego powodu zalecany jest on osobom chorującym na cukrzycę. Słodzik ten jest szczególnie doceniany przez wegan, ponieważ zastępuje miód w ich diecie. Stanowi idealny dodatek do herbaty, drinków czy koktajli.
Należy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie tego produktu może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę typu II. Dlatego też istotne jest to, aby zachować umiar w spożywaniu produktów zawierających w składzie fruktozę.
Gdzie można je kupić?
Wszystkie wyżej wspomniane substytuty cukru są dostępne w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością (eko), w sklepach internetowych oraz w większości supermarketów na półkach ze zdrową żywnością.
Podsumowując, wiesz już czym zastąpić cukier w swojej kuchni. Nie musisz rezygnować z ulubionych przekąsek czy deserów, wystarczy jak zamienisz powszechnie używany cukier na jego zdrowsze odpowiedniki. Każdemu z nas zależy na zdrowiu, dobrej formie czy pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki wprowadzeniu zdrowych nawyków i produktów będziesz móc cieszyć się zarówno dobrą formą i zdrowiem, jak również cieszyć się słodkim smakiem ulubionej kawy czy ciasta. Pamiętać należy, żeby zachować umiar w stosowaniu każdych produktów, by zachować równowagę w naszym organizmie.
Ściskam
Anka
Źródła:
https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/czym-zastapic-cukier-lista-zdrowych-zamiennikow-cukru-aa-pQpx-JnBT-iQvq.html
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/cukier-w-diecie
https://ktomalek.pl/blog/ksylitol-zdrowszy-zamiennik-cukru/w-202
https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/czy-stewia-to-dobra-alternatywa-dla-cukru-czy-stewia-jest-bezpieczna-aa-RwTL-z8UN-TR6Q.html
https://naturalniezdrowe.pl/naturalne-slodziki/628-syrop-z-agawy-350g.html
https://purefood.pl/blog/483/stewia—co-to-jest–skad-pochodzi-i-w-jaki-sposob-ja-stosowac