***
Jak głoszą legendy, początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e. i związane są z chińskim cesarzem, który zaparzył liście herbaty. Natomiast pierwsze zapisane wzmianki o herbacie pochodzą z X wieku p.n.e. i oczywiście dotyczą Chin.
W Polsce herbata pojawia się dopiero w 1664 roku i początkowo traktowana była jako zioło lecznicze. Zwyczaj picia herbaty rozpowszechnił się w drugiej połowie XVIII wieku. Z najnowszych danych wynika, że Polacy zajmują 3 miejsce w Europie i 9 na świecie pod względem konsumpcji herbaty.
Co pijemy?
Pijemy herbaty ekspresowe, uważane za gorszej jakości, w których wykorzystywane są okruchy liści (ang. fannings/fines– odsiewy/miał, dust– pył), pozostałość po produkcji herbat łamanych. Odpowiadają one za ok. 85 proc. wartości sprzedaży, a tylko 11% stanowi herbata liściasta. Polska importuje herbatę od głównych producentów na świecie (Kenii, Sri Lanki, Indii). Sprowadza się liście nieutlenione lub częściowo utlenione, gdzie kolejno przetwarzane są w polskich zakładach i przekazywane do dystrybucji.
Sposób zbierania i przetwarzania herbaty ma wpływ na jej walory smakowe i zapachowe. Największą wartość mają liście zbierane ręcznie z upraw organicznych. Zrywane są szczytowe pączki oraz dwa listki pod nim. W Chinach, Japonii i wielu innych krajach herbatę zbiera się kilka razy w roku, w Gruzji z ekologicznych upraw tylko jeden raz.
Smak prawdziwej herbaty
Naszą misją, wespół z gruzińskimi rolnikami i małymi przedsiębiorcami, jest przywrócenie ekologicznych upraw i zaoferowanie możliwie najzdrowszego, najświeższego i naturalnego produktu jakim jest gruzińska herbata. Tak oto powstała Teaoria.
Od wielu lat Gruzja kojarzona jest z uprawą wysokiej jakości herbat. Pierwsze plantacje założone zostały w 1847 r. Już w 1899/1900 roku gruzińska herbata zdobyła złoty medal na światowej wystawie Expo w Paryżu. Główne regiony produkcji herbaty w Gruzji to Adżaria, Guria, Mingrelia, a w małej skali także Swanetia i Imeretia. Naszych herbat można napić się, a także kupić w restauracjach, kawiarniach i sklepach z ekologiczną żywnością na terenie całego kraju oraz w naszym sklepie internetowym www.teaoria.com
***
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru i wprowadzeniem herbat na rynek, spróbowaliśmy setki, a może tysiące naparów. Dzięki temu świadomie wybraliśmy 18 wyjątkowych herbat w tym czarne, zielone, białą, czarne i zielone z dodatkami, oraz herbatę z liści dzikiej borówki z wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi.
Nasze herbaty to herbaty klasy premium – z liści wysokiej jakości zrywanych ręcznie, naturalne – bez chemii, sztucznych aromatów i barwników, z upraw organicznych – gdzie nie stosuje się pestycydów i nawozów sztucznych. Herbaty Teaoria są wyjątkowe, smaczne i zdrowe, a do tego posiadają swój niepowtarzalny charakter.
Co ważne, naturalne herbaty Teaoria można parzyć na gorąco kilkakrotnie, podawać na zimno jako „Ice Tea” – parzone na ciepło, wystudzone i podane z dodatkiem lodu lub „Cold Brew” – liście zalewane zimną wodą, chowane na kilka godzin do lodówki i podawane z ulubionymi owocami.
Herbata lekarstwem jest…
Od wieków znane są właściwości prozdrowotne herbaty takie jak działanie moczopędne, rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega chorobom układu krążenia, ułatwia oddychanie, zapobiega także chorobom serca, działanie przeciwnowotworowe.
W grudniu 2017 „British Journal of Ophthalmology” opublikowało badanie naukowców z Uniwersytetu Browna oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA), z którego wynika, że codzienne picie gorącej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę. U badanych, którzy codzienne pili gorącą herbatę, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74% mniejsze, niż u pozostałych.
Udowodnione jest działanie zielonej herbaty. Między innymi działa przeciwmiażdżycowo, zmniejsza agregację płytek krwi, a w konsekwencji obniża ryzyko wystąpienia zakrzepicy, zawału serca, udaru mózgu, działa hipotensyjnie, obniżając ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi…
***
Biała herbata pomaga uregulować ciśnienie krwi, wzmacnia kości i stawy (jest polecana chorym na osteoporozę i zapalenie stawów). Regularne picie białej herbaty pomaga usunąć toksyny z organizmu, poprawia wygląd cery.
Herbata z liści dzikiej borówki pomaga wzmocnić układ odpornościowy oraz odbudowuje naturalną barierę w walce z przeziębieniem, przy chorobach jelit i jamy żołądka, działa przeciwzapalnie. Zapalenie żołądka i wrzody wymagają użycia herbaty tylko z liści. Napar jest skuteczny w walce z niestrawnością i zatruciem, łagodzi stres, obniża poziom cukru we krwi, dzięki zawartości substancji aktywnych w swoim składzie. Działa przeciwgorączkowo. Pomoże oczyścić organizm, ułatwi pracę żołądka, jelit, nerek i wątroby.
O właściwościach zdrowotnych herbaty można mówić i pisać prawie w nieskończoność, ale nie zapominajmy, że dotyczy to przede wszystkim herbat najwyższej jakości. Jak potwierdza historia, taką herbatę pił chiński cesarz Liu Qi. W grobowcu cesarza (188-141p.n.e.) odkryto susz składający się głównie z pąków herbacianych i najmłodszych listków, co wskazuje, że cesarz pił herbatę najwyższej jakości, do dzisiaj uznawaną za jedną z najbardziej wartościowych. Warto zadbać o swoje zdrowie wybierając herbaty z upraw ekologicznych, zbieranych ręcznie. Poczuj się jak cesarz…
Więcej o herbatach z Gruzji, znajdziecie na stronie www.teaoria.com.
Dawid Ciepielewski – ukończył Turystykę i Hotelarstwo w Poznaniu, przedsiębiorca i społecznik. Człowiek wielu zainteresowań. Prywatnie spełniony ojciec i partner. Uwielbia polskie góry i morze. Uzależniony od naturalnej gruzińskiej herbaty.