Jak ubieraly sie kobiety w latach 40 stych ubieglego wieku? zdjęcie główne d091e90f3fd4bdec05765663

Jak ubierały się kobiety w latach 40-stych ubiegłego wieku?

Jak wiemy, był to czas II wojny światowej i w związku z tym, po hucznych przyjęciach i balach pozostały tylko wspomnienia. Braki w dostawach materiałów wyzwoliły kobiecą kreatywność. Panie same szyły swoje stroje z tego co miały w domu: obrusów, zasłon, mundurów.

Zniknęły falbanki, zakładeczki, ubrania stały się proste i wygodne. Wiele kobiet w czasie wojny było zmuszonych do podjęcia aktywności zawodowej, często w fabrykach. Nic nie mogło przeszkadzać.

Noszono garsonki z żakietami wiązanym w pasie, spódnice proste o długości za kolana lub wpół łydki, spodnie z szerokimi nogawkami, do tego bluzki koszulowe z kołnierzykiem i zawiązaną apaszką. Sukienki również o długości za kolana, często zapinane na guziczki, szmizjerki czy nawet fartuszki.

Kobiety dbały o elegancję i nie zapominały o efektownych nakryciach głowy, rękawiczkach czy torebkach. Buty z tamtych lat miały zaokrąglone noski i stabilne obcasy.

Pomimo czasu wojny i braków w kosmetykach Panie dbały o makijaż. Oczy podkreślały czarną kreską, a usta czerwoną szminką.

Fryzury z tamtych lat to fale i loki opadające na ramiona lub podpinane.

Musimy jednak pamiętać, że lata 40-ste to również czasy powojenne.

W 1947 roku swoją wizję kobiecej mody zaprojektował Christian Dior, a jego kolekcja New Look zaproponowała kobietom szerokie spódnice, dopasowane w talii żakiety i kapelusze z szerokim rondem, często zakładane na bakier.

Inspiracją modową były także gwiazdy: Ava Gardner, Rita Hayworth oraz Katharine Hepburn.

Moda lat 40-stych była zróżnicowana. Trzeba pamiętać, że w różnych częściach świata miała różne oblicza.

Partnerzy