Biznes z piekła rodem

Biznes z piekła rodem

To historia tak szokująca, że nawet dziś, po 25 latach od jej zakończenia, trudno uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę. Mieszkaniec niewielkiego miasteczka w rosyjskiej "głubince" przetrzymywał w niewoli kilka kobiet, którym kazał szyć fartuchy. Każda próba ucieczki oznaczała tortury i upokorzenia. Aleksandr Komin bez wahania zabijał wszystkich, którzy mogli pozbawić go tego, czego pragnął najbardziej – bezgranicznej władzy nad ludźmi. Wpadł, gdy stracił kontrolę nad swoimi uczuciami.

Aleksandr Komin już jako nastolatek marzył o własnym biznesie. Miał talent do elektryki, potrafił liczyć, nie miał też wątpliwości co do tego, że umie zarządzać ludźmi. Był przekonany, że ma żyłkę przedsiębiorcy. Tak się jednak złożyło, że urodził się i całe życie mieszkał w niewielkim mieście Wiatskie Polany pod Kirowem, w Związku Radzieckim, a w tym kraju prywatna inicjatywa nie cieszyła się szacunkiem władzy. Za udany interes prędzej można było trafić za kratki niż na pierwsze strony gazet. Dlatego wieść o "rozwaleniu" ZSRR niezmiernie go ucieszyła. Zaczął krok po kroku realizować swój plan stworzenia spółki doskonałej. Miała przynosić duży dochód, nie pochłaniając jednocześnie zbyt wielkich nakładów finansowych. Zgodnie z założeniami biznesowymi, jej siłą napędową mieli być… niewolnicy.

Na ten iście szatański pomysł Aleksandr Komin wpadł w wieku 18 lat, w 1971 r. Odsiadywał właśnie trzyletni wyrok za chuligaństwo i pobicie. Jego sąsiadem z celi był mężczyzna skazany m.in. za podrabianie ikon. Opowiadał Aleksandrowi, że zbudował podziemny bunkier, do którego zwabił kilku biednych malarzy alkoholików. Za butelkę wódki malarze malowali i postarzali ikony, które świetnie sprzedawały się na czarnym rynku. Aleksandra Komina zafascynowało nie tylko to, że można wykorzystać pracę innych ludzi, nie płacąc im ani grosza, ale też świadomość całkowitej władzy nad uwięzionymi. Przez wiele lat Aleksandr pracował jako elektryk, jednocześnie tworząc plany bunkra dla potencjalnych niewolników. Szlifował schematy wentylacji i instalacji elektrycznej, która miała uniemożliwić im ucieczkę – schody do bunkra miały być podłączone do prądu.

Bunkier

Gdy w 1991 r. upadł Związek Radziecki, a milicja w całym kraju borykała się nie tylko z brakami kadrowym, ale nawet brakiem papieru do drukarek, Aleksandr Komin postanowił działać. Kupił garaż w spółdzielni o dźwięcznej nazwie Ideał. Zaczął kopać pod nim dół. Wkrótce zrozumiał, że sam sobie nie poradzi. Do spółki zaprosił kolegę – Aleksandra Michiejewa, z którym pracował na zmiany w kotłowni.

- Powiedział, że wykopiemy pod ziemią tunel, w którym będziemy hodować ogórki. Warzywa będziemy sprzedawać do restauracji i to nam zapewni stabilne zarobki – zeznawał Michiejew. – Później mi wytłumaczył, że sami nie będziemy tam pracować – musimy znaleźć kogoś, kto będzie to robić za nas.

Budowa trwała niemal cztery lata. Bunkier wybudowany dziewięć metrów pod ziemią liczył kilka pomieszczeń. Został wyposażony w ciężkie metalowe drzwi, system wentylacji, a nawet prowizoryczną windę. Powstało kilka stanowisk pracy – w międzyczasie zmienił się bowiem profil wymyślonej przez Komina i Michiejewa działalności. Aleksandr Komin podczas odsiadywania wyroku pracował w więziennej szwalni. Praca tak mu się spodobała, że po wyjściu na wolność ukończył technikum odzieżowe, nigdy jednak nie pracował w zawodzie. Szukając niewolników na bazarach i targowiskach zorientował się, że dobrze sprzedają się ubrania i tekstylia, zwłaszcza bielizna. Dlatego postanowił stworzyć podziemny zakład krawiecki.

Pierwszą kobietą, zwabioną do bunkra, była Wiera Tołpajewa. 33-latka nie miała stałej pracy i dorabiała jako sprzątaczka. 11 grudnia 1994 r. na jednym z bazarów Tołpajewa zagadnęła dwóch mężczyzn, pytając, czy nie mają ognia. Byli to Komin z Michiejewem. Po krótkiej rozmowie zgodziła się pójść z nimi, by "uczcić znajomość". Wkrótce kobieta straciła przytomność – do wódki dolano jej potężną dawkę klonidyny (lek uspokajający – red.). Obudziła się w bunkrze. Komin brutalnie ją zgwałcił, a później oznajmił przerażonej Tołpajewej, że od tej chwili ma dla niego pracować: szyć fartuchy oraz bieliznę. Okazało się jednak, że kobieta nie potrafi szyć, a próby nauczenia przerażonej osoby fachu spełzły na niczym. W styczniu 1995 r. Komin zaczął wypytywać, czy Tołpajewa nie zna przypadkiem jakiejś krawcowej. Tołpajewa przypomniała sobie o 35-letniej Tatianie Mielnikowej, która pracowała w zakładzie odzieżowym. Podała adres koleżanki.

Komin i Michiejew pojechali do swojej przyszłej ofiary. Zrządzeniem losu okazało się, że jej konkubent, Nikołaj Małych, pamiętał Komina – przed laty byli sąsiadami z celi. Trzeba było się go pozbyć. Po mocno zakrapianej imprezie mężczyźni wywieźli nieprzytomnego Nikołaja za miasto, rozebrali i zostawili na 20-stopnionwym mrozie. Jego ciało znaleziono dopiero dwa tygodnie później. Śmierć byłego skazańca nikogo nie zaalarmowała ani nie zdziwiła. Zniknięcie jego konkubiny nawet nie zostało odnotowane.

Ponad siły

Tatiana Mielnikowa była przerażona miejscem, do którego trafiła. Pierwszego dnia została zgwałcona i niemal skatowana na śmierć przez obu mężczyzn. Komin zażądał, by szyła po 32 fartuchy dziennie. – Nie będę cię bić, tylko za każde przewinienie będę po troszeczku odcinać części ciała – uprzedził Komin. – Zostawię tylko palce i oczy, żebyś mogła pracować. Niczego innego nie będziesz potrzebować – straszył. Kobieta pracowała po 16 godzin na dobę. Komin zdołał nawiązać kontakt z kilkoma zakładami, do których dostarczał "produkcję" za bardzo korzystną cenę. W czasach, gdy każdy handlował, czym tylko się dało, a rynek był wciąż nienasycony, nikt nie pytał pracownika kotłowni, skąd bierze tyle towaru.

Po kilku miesiącach Komin zrozumiał, że musi porwać kolejną krawcową. Najpierw jednak postanowił rozbudować bunkier. Na bazarze poznał 37-letniego Jewgienija Szyszowa – byłego desantowca, który po wojsku zaczął mieć problemy z alkoholem i właśnie szukał stałego zajęcia. Ochoczo zgodził się popracować dla Komina, a gdy już znalazł się w bunkrze, pochwalił się, że pracował też jako elektryk. Tym samym wydał na siebie wyrok śmierci – Komin obawiał się, że Szyszow będzie potrafił odłączyć prąd, który przepływał przez schody i uniemożliwiał niewolnicom ucieczkę. 37-latek zginął w męczarniach na prowizorycznym krześle elektrycznym, które pospiesznie skonstruował Komin, a włączyła Wiera Tołpajewa.

Komin zaczął faworyzować Tołpajewą i coraz intensywniej znęcać się nad Mielnikową, nastawiając kobiety przeciwko sobie. Wkrótce Wiera Tołpajewa była tak zmanipulowana i zniewolona, że zgodziła się znaleźć kolejnego pracownika. Wyszła na wolność i zamiast pójść na milicję, zaczęła poszukiwania. Wkrótce poznała 36-letnią Tatianę Kozikową, która właśnie opuściła kolonię karną, w której spędziła kilka lat za kradzież. Wcześniej była kucharką, ale szycie nie było jej obce. Tołpajewa powiedziała, że może załatwić nowej znajomej pracę, na co ta chętnie się zgodziła. Tego samego dnia, 16 lipca 1995 r., obie kobiety znalazły się w bunkrze. Brutalny gwałt, pobicie, zmuszanie do pracy ponad siły – schemat działania za każdym razem był taki sam.

Tym razem jednak do bunkru trafiła silna i zdecydowana kobieta – Kozikowa zauważyła, że Komin wyłącza prąd na schodach, gdy odwiedza siedzibę swojej potwornej "firmy". Postanowiła uciec za wszelką cenę. Zamknęła Komina w innym pomieszczeniu i zablokowała drzwi szczotką do podłogi. Schody nie były pod napięciem, jednak kobiety nie zdołały się uwolnić – nie udało im się sforsować metalowych drzwi. Jednocześnie do bunkra przyszedł "wspólnik", który wypuścił Komina. Razem skatowali kobiety niemal do nieprzytomności. Po tym zdarzeniu Komin wytatuował kobietom na czołach słowo "niewolnik", a pod oczami – ślady łez, wzorując się na więziennych tatuażach. Wprowadził też koszmarne "usprawnienie" – do ścian przykuł łańcuchy i kazał kobietom zakładać na szyje metalowe obroże za każdym razem, gdy schodził do bunkra, wcześniej uprzedzając dzwonkiem o swoim przybyciu. Każde nieposłuszeństwo karane było biciem. Wkrótce obie zmaltretowane Tatiany – Mielnikowa i Kozikowa – porzuciły wszelkie plany ucieczki. Na łowy sporadycznie wychodziła jedynie Wiera Tołpajewa, która nie myślała o tym, by pomóc uwięzionym. Któregoś dnia kobieta postanowiła jednak uciec swojemu oprawcy – po jednym z kolejnych wyjść nie wróciła do bunkra. Komin musiał poszukać kolejnej szwaczki sam.

Kurs krawiectwa

Kolejną ofiarą Komina padła Tatiana Nazimowa – niepełnosprawna umysłowo 27-latka, która pomieszkiwała na śmietnikach i dworcach, choć w domu czekali na nią stęsknieni rodzice. W bunkrze pojawiła się na początku 1996 r. Komin przekonał ją, że zapewni jej wikt i opierunek. Kobieta chętnie poszła do domu nowego znajomego. Nie rozumiała, w jakiej sytuacji się znalazła – według późniejszych zeznań niewolnic Komina, była przekonana, że trafiła na kurs szycia. Nie umiała szyć, ale nauczyła się precyzyjnie wykrawać potrzebne fragmenty materiału. Jednocześnie była regularnie wykorzystywana seksualnie przez Komina, choć nie rozumiała, co się z nią dzieje. Po roku zachorowała na białaczkę. Aleksandr Komin pierwotnie chciał wypuścić młodą kobietę. Wcześniej jednak zapytał: - Co powiesz, kiedy cię zapytają, gdzie byłaś tak długo? Nazimowa ufnie odpowiedziała: - Powiem, że byłam na kursach krawiectwa, u pana Aleksandra Komina. Te słowa przypieczętowały jej los. Mężczyzna brutalnie zamordował Nazimową, wlewając jej do gardła płyn hamulcowy. Zwłoki kobiety porzucił kilkaset metrów od swojego garażu…

W międzyczasie, chodząc po mieście, Komin natknął się na Wierę Tołpajewą i zdołał przekonać ją, że nie złości się z powodu ucieczki, a wręcz przeciwnie – chce ją zatrudnić na stanowisku dyrektora promocji, ponieważ sprzedaż wytwarzanej przez niewolnice produkcji idzie świetnie. Podkreślił, że rozszerzył asortyment. Nawiązał kontakt z kilkoma duchownymi i sprzedawał im coculle – tzw. riasy (sutanny duchowieństwa prawosławnego – red.). Towar schodził na pniu.

Nie wiadomo, dlaczego Wiera Tołpajewa zgodziła się wrócić do bunkra, a nawet znaleźć kolejną kobietę. Niektóre źródła wskazują, że nie potrafiła ułożyć sobie życia, a frustracja spowodowana niepowodzeniami stłumiła jej czujność. Szybko przekonała się jednak, że Komin nie miał zamiaru darować jej nieposłuszeństwa i ucieczki. W styczniu 1997 r. Komin dotkliwie ją pobił i maltretował, po czym usiłował wkłuć jej płyn hamulcowy. Po wielu nieudanych próbach Tołpajewa wyszeptała: - Przestańcie, wypiję to… Jej ciało znaleziono po kilku miesiącach.

Ostatnia

Kobietą, którą niedługo przed śmiercią przyprowadziła do bunkra Tołpajewa, była 22-letnia Irina Ganiuszkina. Akurat szukała pokoju do wynajęcia, by zamieszkać w nim ze swoim ukochanym i dwuletnią córeczką. Znajomi polecili jej Tołpajewą, a Wiera na wieść o kłopotach finansowych młodej pary, zapewniła, że pomoże Irinie znaleźć pracę.

Dziewczyna szybko wpadła w oko Kominowi. Zauważyła, że jest traktowana lepiej niż pozostałe – dostawała lepsze jedzenie (standardowe posiłki składały się z ciemnego chleba i ziemniaków oraz kompotu), częściej mogła się myć (przedtem Komin przynosił wodę do mycia zaledwie raz w tygodniu), a 8 marca 1997 r. wszystkie uwięzione kobiety zostały obdarowane przez Komina prezentami. Za namową Tatiany Kozinej Irina postanowiła udawać, że odwzajemnia uczucie porywacza. Dzięki temu po kilku tygodniach trafiła do mieszkania Komina, udało jej się też odebrać od rodziców swoją córeczkę Ninę. Z przerażeniem słuchała opowieści porywacza o planach na przyszłość – chciał rozbudować "podziemne królestwo" i stworzyć społeczność kobiet, które będą rodzić mu dzieci, które staną się pokoleniem niewolników. Później jednak plany Komina uległy zmianie – stwierdził, że po 2,5 roku ma dosyć pilnowania szwaczek i zastanawia się nad zasypaniem bunkra. Irina zrozumiała, że ma niewiele czasu na uratowanie uwięzionych.

21 lipca 1997 r. udało jej się namówić Komina, by puścił ją z dzieckiem do lekarza. Akurat był w szpitalu po operacji żołądka, a Aleksandr Michiejew, który wciąż "pilnował biznesu", spuścił Irinę z oczu. 22-latka od razu poszła na komisariat. Tam jednak żaden z milicjantów nie chciał uwierzyć w jej opowieść. Poradzili jej nawet, by oglądała mniej horrorów. Dopiero kiedy zaczęła wskazywać wywieszone w gablotce zdjęcia zaginionych kobiet: Tatiany Mielnikowej, Tatiany Kozikowej i opowiedziała o losie dwóch pozostałych ofiar Komina, jej słowa potraktowano poważnie.

Trudna wolność

Aleksandr Komin został zatrzymany tego samego dnia podczas próby dostania się do garażu. W tym samym czasie do aresztu trafił Aleksandr Michiejew, słynący w sąsiedztwie z zaradności i miłego usposobienia. Pozostałe przy życiu kobiety wyprowadzono na zewnątrz w workach na głowach – lekarze obawiali się, że po tak długim okresie bez promieni słonecznych mogą stracić wzrok.

Aleksandr Komin po długiej rozprawie usłyszał wyrok dożywocia. Następnego dnia popełnił samobójstwo we własnej celi. Aleksandr Michiejew spędził w więzieniu ponad 20 lat za współudział. Po dziś dzień zarzeka się, że nie mógł pomóc ofiarom Komina, ponieważ bał się o własną rodzinę.

Los okrutnie obszedł się z ofiarami porywaczy. Tatiana Mielnikowa i Tatiana Kozina nie zdołały założyć rodziny ani znaleźć pracy. Głodowały, odwróciła się od nich niemal cała społeczność miasteczka. Zmarły w nędzy kilka lat po uwolnieniu. – Tak jakbyśmy to my były winne, a nie on – mówiła w jednym z wywiadów Irina Ganiuszkina, jedyna żyjąca dziś ofiara Aleksandra Komina. Wciąż nie radzi sobie ze znalezieniem pracy, utrzymaniem związku. Cieszy się jedynie z tego, że ma dwoje wnuków. – Mam dla kogo żyć – podkreśla w wywiadach.