Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń: Najpiękniejsze pierniczki na Mikołajki i Boże Narodzenie!

Iga Sarzynska Wzrusza Torun: Najpiekniejsze pierniczki na Mikolajki i Boze Narodzenie! zdjęcie główne c4f6d7c0d78996c76daa67d

Jej pierniczki w perfekcyjny sposób łączą najlepsze piernikarskie tradycje ze sztuką. Każda kolekcja Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej, światowej mistrzyni dekoracji z Torunia, zachwyca i wzrusza. Ta na tegoroczne Boże Narodzenie pełna jest magii, baśniowych obrazów i niepowtarzalnego smaku i zapachu.

Przepis idealny

Idealne pierniki na święta i mikołajki według Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej – mistrzyni cukiernictwa, która szlify zdobywała w Londynie, Paryżu, San Francisco i Toronto – to te bogate w miód i intensywnie pachnące dobrymi orientalnymi przyprawami. – Miód wzmacnia serce, koi nerwy i ożywia rozum. A mieszanka przypraw musi być starannie dobrana – wyjaśnia Iga Sarzyńska-Komorowska. - Na początku odczuwa się mocną nutę gwiazdek anyżu, suszonych owoców drzewa Badiana. Potem pojawia się silny i aromatyczny cynamon, wyrazisty imbir o właściwościach rozgrzewających, goździki i – mający wiele właściwości leczniczych – kardamon. W przyprawie piernikowej nie może zabraknąć również kolendry, gałki muszkatołowej, ziela angielskiego oraz najwyższej jakości pieprzu.

Nazwa tego wyjątkowego, aromatycznego ciasta pochodzi od staropolskiego słowa ''pierny'' czyli pieprzny. Źródła historyczne podają, że pierwsza wzmianka o toruńskim pierniku pochodzi z końca XIV wieku,  pisali o nim między innymi Ignacy Krasicki i Zygmunt Gloger. Sławę, porównywalną z Norymbergą, Toruń zyskał jednak dopiero w XVII wieku. W szczytowym momencie było tu ok. 65 mistrzów piernikarstwa...  

Pierniczki z pasji

IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ to marka stworzona z prawdziwej pasji i wyjątkowych marzeń pary – Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej i Macieja Komorowskiego, od pokoleń związanych z branżą piekarniczo-cukierniczą. Artystyczny, autorski charakter tworzonym w zabytkowym centrum Torunia, niezwykłym słodyczom nadaje Iga Sarzyńska-Komorowska, uważana za jednego z najwybitniejszych polskich cukierników młodego pokolenia, mistrzyni dekoracji. Osobowość branżowa targów „Sweet Expo 2017”, autorka książki „Moje Cztery Pory Roku” o artystycznym zdobieniu ciasteczek, tortów, babeczek i oczywiście pierników. W swojej toruńskiej pracowni Iga Sarzyńska-Komorowska tworzy produkty na miarę i potrzeby współczesnego świata.

– W zapachu pierniczków unoszą się najwspanialsze wspomnienia dzieciństwa, Świąt Bożego Narodzenia, pierwszych miłości czy choćby marzenia o lepszym jutrze. I wiara w ich spełnienie. Wierzę, że w pierniku zamknięte są wzruszenia i nasze najskrytsze tęsknoty, które uwielbiamy przywodzić na myśl przy każdej nadarzającej się okazji. Od kiedy pamiętam właśnie to ciasto uwodziło mnie możliwościami artystycznego przekazu oraz cudowną wonią – podkreśla mistrzyni z Torunia.

Słodka magia i wzruszenie

Każda nowa pierniczkowa kolekcja Igi Sarzyńskiej-Komorowskiej faktycznie uwodzi i zachwyca. Do współpracy przy kolejnych projektach zapraszani są też najzdolniejsi artyści młodego pokolenia. Tym razem część kolekcji świątecznej – nazwana baśniową, powstała we współpracy z Katarzyną Stróżyńską-Goraj. Na pierniczkach w kształcie choinkowych bombek, znalazły się jej obrazy – cudowne koniki na biegunach, sarenki, sowy, jelonki, rudziki i piękne bożonarodzeniowe życzenia w otoczeniu świątecznych wieńców. – Na to Boże Narodzenie przygotowałam również tradycyjną kolekcję toruńską, zdobioną białym królewskim lukrem oraz kolekcję subtelną – w kolorach mroźnej zimy od bieli aż po mocny niebieski – dodaje Iga Sarzyńska-Komorowska.

Piękne pierniczki, a także świąteczne czekolady z pierniczkami i orzechami, migdały i żurawina w czekoladzie i wiele innych słodkości Iga Sarzyńska Wzrusza Toruń, można zamawiać na stronie igasarzynska.pl.

Adrianna Ginał-Zwolińska

Zdjęcia: Agnieszka Pałtynowicz