Katarzyna Krauss: Już 28 stycznia br. w Poznaniu odbędzie się jedna z najważniejszych gali w naszym kraju – Gala Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Co sprawia, że to wydarzenie cieszy się takim uznaniem?
Dominik Górny: Na naszej gali spotykają się najlepsi z najlepszych – przedstawiciele opiniotwórczych środowisk z Polski oraz z Europy. Mam tutaj na myśli przede wszystkim: przedsiębiorców, samorządowców, naukowców, posłów, senatorów, ludzi kultury. Raz lub dwa razy w roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego organizuje galę, której celem jest nagrodzenie produktów, usług oraz takich osób, które są liderami w swoich branżach; potrafią inspirować, kreować i wiarygodnie tworzyć i rozwijać potencjał polskiej gospodarki, życia społecznego i obywatelskiego. Czynią to w sposób trwały. Mierzą się z różnymi trudnościami, ze zmieniającymi się okolicznościami i prawami rynku, ale wychodzą z tego zwycięsko. Mają bowiem odpowiednie kompetencje i praktyczną wiedzę, a to, co wytwarzają jako usługi i produkty, stanowi określone dobro, które można spożytkować na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Mówimy tutaj także o tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu.
Jak można zostać laureatem wyróżnionym na Państwa gali?
Przede wszystkim należy wykazać działalnością, która od strony swoich efektów stanowi realny wkład w budowanie i wprowadzanie innowacji do dziedzictwa konkretnych branż – również w kontekście patrzenia na ich przyszły rozwój. Nie wystarczy tylko i wyłącznie być „zawodowcem”, który dochodzi do celu według określonego schematu. Chodzi o umiejętne połączenie kapitału ludzkiego z materialnym.
Do wyróżnień przyznawanych przez nasze Towarzystwo mogą rekomendować wcześniejsi laureaci, osoby zaufania publicznego i członkowie kapituły. Dzięki temu nie ma „prywaty”. Wszystko jest klarowne, a osoby, które rekomendują, biorą odpowiedzialność za tego, kto może otrzymać dane wyróżnienie, a tym samym wejść do środowiska… I jeszcze jedna ważna rzecz – nie nagradzamy za funkcje i tytuły. Wyróżniamy za pracę organiczną.
Czyli za jaką pracę?
Za pracę społecznie użyteczną. Nakierowaną na trwały zysk również ideowy, za wytrwałość i kształtowanie takich postaw, które mogą być wzorem dla innych osób oraz podmiotów życia obywatelskiego w tworzeniu i podtrzymywaniu jakości usług, produktów itp. Nasza działalność i nagrody są także apolityczne od strony intencji ich przyznawania.
Nagrody przyznaje kapituła, to znaczy kto?
W zależności od rodzaju wyróżnienia są powołane konkretne kapituły, które przy współpracy z Zarządem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, decydują o tym, kto sobie zasługuje na medal, statuetkę lub certyfikat, a kto powinien jeszcze poczekać. Dla przykładu – obecnym przewodniczącym Kapituły Honorowego Hipolita wraz z nadaniem Godności „Lider Pracy Organicznej” jest prof. Marian Gorynia, Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Pośród członków naszych kapituł na przestrzeni lat można znaleźć nazwiska rektorów polskich uniwersytetów i uczelni wyższych; prezesów czołowych firm; dyrektorów państwowych instytucji, w tym teatrów, muzeów narodowych itp. Możemy poszczycić się, że patronatów honorowych nad Galą „Najlepsze w Polsce” udzielał nam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Gospodarki itp.
Jakie są tradycje przyznawania certyfikatów „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland” i co wyróżnia je spośród innych, podobnych?
Noś w sobie pewność, wiedz, że osiągniesz cel, a osiągniesz go z pewnością – powiedział swego czasu John Flanagan. I tak właśnie mówią oraz czują laureaci Certyfikatu „Najlepsze w Polsce” – The Best in Poland”. Wcześniej godło „Dobre bo Polskie”. Od 1992 roku nagradzało produkty, a od 2000 roku – usługi.
Obecnie produkty i usługi są nagradzane podczas wspólnej gali. Certyfikaty „Najlepsze w Polsce” są przyznawane od 2004 roku. Konkurs obejmuje konsumencką ocenę jakości produktów wytwarzanych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz jakości usług świadczonych przez rzemiosło i innych usługodawców. Istotną wartością jest fakt, że o przyznaniu godła i certyfikatu decydują konsumenci oraz usługobiorcy korzystający z usług. Najbardziej cenieni producenci i usługodawcy honorowani są Statuetką Hipolita „Najlepsze w Polsce”.
Od początku działalności wręczyliśmy łącznie ponad dwa tysiące certyfikatów i dwieście statuetek. A wszystko to zainicjował już śp. dr. Marian Król, przez ponad ćwierć wieku Prezydent oraz pomysłodawca istnienia naszego Towarzystwa, b. Poseł na Sejm RP, Współtwórca Konstytucji RP. Miałem zaszczyt przez ponad 10 lat na co dzień z nim współpracować. Dobierał on zresztą znakomitych członków zarządu THC, od których można się wiele nauczyć.
Wracając do sedna pytania Pani redaktor: nasze certyfikaty nie są przyznawane raz na zawsze. Nagrodzony produkt lub usługa mogą posługiwać się tym prawnie chronionym znakiem przez określony czas – rok albo trzy lata, bo tyle trwa licencja na używanie tego znaku. Jest oczywiście możliwość jego odnowienia z czego wiele firm korzysta. Dlaczego stosujemy takie zasady? – otóż, chcemy zagwarantować jakość i wiarygodność tego znaku. Z kolei samych usługodawców i producentów motywujemy na różnych etapach ich działalności oraz kontaktu z klientem do dbania o jakość świadczonych usług i wytwarzanych produktów. Dodam też – o czym nie raz rozmawiam z prof. Tadeuszem Wallasem, obecnym prezydentem THC – że niezwykle cenimy sobie patriotyzm gospodarczy i promujemy w ten sposób dobro narodowe.
A kto zostanie laureatem na gali, która przed nami?
Mamy zasadę, że do publicznej wiadomości większość laureatów podajemy dopiero po gali. W ten sposób jest dreszczyk emocji, trzymanie w pozytywnym napięciu… trochę jak na rozdaniu Oskarów. Ktoś zresztą kiedyś powiedział, że tak się czuł jak odbierał u nas Statuetkę jako jej laureat. A zatem przed nami XXXIII Gala Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów i Usług „Najlepsze w Polsce” – „The Best in Poland”. Mogę za to powiedzieć, że wśród nominowanych są m.in.: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego…
Będą też wręczane medale oraz statuetki… Ci, którzy je otrzymają, dołączą do zacnego grona laureatów, wśród których widnieją takie nazwiska jak np.: Andrzej Wajda, Jan A.P. Kaczmarek, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, prof. Maria Siemionow, Izabela Ewa-Seidl Kwiatkowska, konsul honorowa Republiki Austrii; Renata Mataczyńska, konsul honorowa Republiki Czeskiej, Teresa Zarzeczańska-Różańska, Jan Kulczyk, Henryk Kulczyk, Wojciech Pawłowski, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego; maestro Andrea Bocelli…
Jakie mógłby Pan Prezydent wymienić efekty przyznania Certyfikatu „Najlepsze w Polsce” oraz Państwa wyróżnień personalnych?
Budowanie wiarygodności osobistej oraz zawodowej; kreowanie marki własnej i umiejscawianie jej roli w konkretnym środowisku; poszerzanie grona osób i firm, z którymi można nawiązać efektywną współpracę; uzyskanie społecznej legitymacji jako wotum zaufania dla form i sposobów działania, dzięki którym buduje się dziedzictwo narodowe w oparciu o wartości lokalne oraz regionalne.
Dziękuję za rozmowę.
A ja dziękuję Pani Redaktor za objęcie patronatem medialnym naszej gali. „Damosfera” staje się od tej chwili pewnego rodzaju ambasadorem tak istotnego projektu, jakim jest „Najlepsze w Polsce”.
Więcej o patronatach Damosfery znajdziecie tutaj.









