Ewa Chełmecka i Jolanta Wołowiec wernisaż Pure Sky Club, foto Marcin Gregorczyk acb09e46cbe4ff3d6b6dd6c7

Kooperacja sztuki z modą: Eva Chełmecka i Jolanta Wołowiec

Nieustannie  poszukując nowych inspiracji i ciekawych osobowości nawiązałyśmy w ubiegłym roku współpracę z niezwykłymi kobietami: Evą Chełmecką i Jolantą Wołowiec, dwoma artystkami, które tworzą zarówno indywidualnie jak i wspólnie.

Ich artystyczna kooperacja zrodziła się nie tylko z przyjaźni, ale również z podobnego poczucia estetyki oraz odbioru otaczającej je rzeczywistości. Wspólny mianownik stanowi bogata wyobraźnia autorek, upodobanie do zaskakujących i surrealistycznych połączeń oraz tendencja do sięgania po materiały o pochodzeniu recyclingowym. Kolejnym pomostem łączącym ich twórczość indywidualną jest bowiem stosowanie cytatów z towarzyszącej nam współcześnie cyberrzeczywistości.

Główną oś twórczości Evy Chełmeckiej wyznacza malarstwo olejne i akrylowe o tematyce surrealistycznej. Autorka tworzy również unikatowe przedmioty z zakresu sztuki użytkowej, projektuje barwne, niekonwencjonalne wnętrza; w ostatnich latach podjęła też udany eksperyment z formą performance'u opartego na fluorescencyjnym body- paintingu.

Pasją Jolanty Wołowiec jest poszukiwanie technik, nieszablonowych materiałów, absurdalnych połączeń i nowych kształtów. W swoich pracach wykorzystuje między innymi ręcznie obrabianą i ozdabianą skórę naturalną, węgiel, ceramikę, żywicę, materiały recyklingowe takie jak: mechanizmy zegarków czy podzespoly komputerowe.

Owocem współpracy na wspólnej płaszczyźnie jest cały cykl projektów biżuterii zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, autorstwa Jolanty Wołowiec, w którym wykorzystane zostały fragmenty lub miniatury malarstwa Evy Chełmeckiej.

W ciągu ostatnich miesięcy autorki miały zaszczyt zaprosić publiczność na kilka wydarzeń, łączących wystawy malarstwa i rzeźby z prezentacją biżuterii artystycznej.   Dwa z nich odbyły się w ramach organizowanych przez nas imprez promujących polskich projektantów i artystów. Wspólna działalność Evy Chełmeckiej i Jolanty Wołowiec rozwija się nadal i na pewno w najbliższej przyszłości uchylą rąbka tajemnicy dotyczącego kolejnych projektów, w których przenikać się będzie wątek artystyczny oraz modowy.

Olga

www.ewachelmecka.pl

www.jolantawolowiec.com

FOTO: Eva Chełmecka, Jolanta Wołowiec

Partnerzy