„Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby slaskiej szafy” w Muzeum Gornoslaskim w Bytomiu! zdjęcie główne 21c48b0177daaa822

„Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu!

Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystanym w aranżacjach współczesnych projektantów. Czy dawne motywy zdobnicze przeszły do lamusa? Czy aranżacje strojów ludowych, widywane na sesjach zdjęciowych, w kalendarzach, podczas koncertów zespołów folklorystycznych, są zawsze zgodne z przekazem historycznym?

W okresie od maja do września 2021 roku będzie można lepiej poznać poszczególne elementy stroju ludowego, a także nauczyć się podstawowych metod zdobniczych. Muzeum Górnośląskie zaprasza na warsztaty malowania tradycyjnych fartuchów i wstążek rozbarskich, szycia i zdobienia materiałowych toreb, projektowania za pomocą stempelków opartych na oryginalnych haftach czy wykonywania koronki klockowej. Całość projektu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, podsumuje pokaz mody śląskiej, podczas którego Muzeum zaprezentuje zarówno oryginalne śląskie stroje ludowe pochodzące ze swoich zbiorów, jak również ich poszczególne elementy we współczesnych aranżacjach. W okresie letnim będzie można ponadto uczestniczyć w wykładach dotyczących tradycyjnych śląskich nakryć głowy i nauczyć się wiązania chustki purpurki.

Wszystkie wydarzenia są darmowe. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeum.bytom.pl oraz w mediach społecznościowych Muzeum.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii poniżej:

Autorką zdjęć jest pani Klara Puzoń, zdjęcia są własnością  Muzeum.

Partnerzy