Sztuka jest obok nas

Sztuka jest obok nas

Spacerując ulicami Warszawy można trafić do wielu ciekawych miejsc. Tak trafiłam do Galerii Apteka Sztuki, w której trwa wystawa prac Pauli Jaszczyk pt. „Dialogi | Korelacje | Napięcia”

Nie jestem wielkim znawcą sztuki, postrzegam ją zmysłami i odbieram bardzo subiektywnie. Nie zawsze ją rozumiem, ale patrząc na nią potrafię stwierdzić, czy mi się podoba czy nie, czy przynosi spokój, czy raczej wprawia w niepokojące dygotki.

Prace artystki to dyptyki lub tryptyki składające się z kulistych form, na których widzimy geometryczne wzory. Niezwykle uspakajają. Siedziałam i patrzyłam na nie jak zahipnotyzowana. Gdy podejdzie się bliżej, można zobaczyć, co artystka wykorzystuje do tworzenia – są to papierowe pojemniki na jajka, piasek, czy żwir. Pomalowane kolorowymi, nierzadko błyszczącymi farbami dają niesamowity efekt.

Na wystawie można znaleźć też kilka prac artystki, które przypominają wycinanki. Białe prace pokazane na czarnym tle tworzą niezwykłe światłocienie.

Zachęcam do rozglądania się wokół podczas spacerów, bowiem nigdy nie wiecie, co odkryjecie niemalże za rogiem własnego domu.

Wpadajcie tu: Galeria Apteka Sztuki  

Paula Jaszczyk urodziła się i mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005, ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy Prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Doktorat obroniła w 2010 roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 rok), Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego (2009 rok) oraz programu Młoda Polska (2012 rok). Profesor na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.