Chcesz spełnić swoje marzenia? Stwórz mapę marzeń!

Chcesz spełnić swoje marzenia? Stwórz mapę marzeń!
Fot. Freepik.com

Każdy z nas ma marzenia. Jedne z nich dotyczą życia prywatnego, inne zaś łączymy z karierą i życiem zawodowym. Czasem jednak trudno nam uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Aby zatem koncepty powstałe w naszej głowie mogły ujrzeć światło dzienne, warto stworzyć mapę marzeń. To narzędzie będzie nas inspirować i pomoże nam je spełnić!

Czym jest mapa marzeń?

Mapa marzeń ma pomóc nam określić nasze pragnienia, nawet te jeszcze nienazwane, zapisane w naszej podświadomości. Ma obrazować nasze myśli i marzenia. Przypominać o nich, motywować i inspirować do działania. Dzięki niej łatwiej sformułujemy także cele i wybierzemy drogę, która będzie nas prowadzić do ich realizacji. To narzędzie może nam pomóc w kształtowaniu naszej przyszłości.

Bazą do stworzenia mapy marzeń jest nasza wyobraźnia, zatem w tym przypadku wskazane jest, by czerpać z niej bez ograniczeń, ponieważ to dzięki wyobraźni i naszym myślom kształtuje się nasza rzeczywistość! Za naszymi wyobrażeniami ukryta jest także potężna moc, która wspomaga nas w działaniach i przybliża do ich realizacji!

Mapę tworzymy na dużym arkuszu papieru bądź tektury, przyklejając w poszczególnych jej miejscach określających obszary naszego życia obrazki, symbole. Mapę możemy także uzupełnić krótkimi opisami.

Od czego zacząć?

Należy zacząć o zwizualizowania sobie swoich marzeń. Zastanówmy się, co chcemy robić? Jakie doświadczenia zdobywać? W jaki sposób żyć i co mieć? Dobrze, by o marzeniach pomyśleć tak, jakby już funkcjonowały w naszej rzeczywistości. Pomyślmy, jak na nią wpływają i jak się z nimi czujemy? Co nam przynoszą – czy nasze potrzeby realizują się wraz z nimi?

Następnie znajdźmy zdjęcie lub symbol, który przemawia do naszej podświadomości w kontekście tego pragnienia i je wyraża. Możemy też rysować, malować, pisać. Ważne, by obrazki, ilustracje budziły w nas tylko pozytywne skojarzenia, odczucia i emocje.  Wydrukowany z internetu lub wycięty z czasopisma obrazek ma być dla nas czystą inspiracją, ma uświadomić nam nasze pragnienia i pomóc nam się na nich skoncentrować, umacniać nas w przekonaniu, że warto dążyć do spełnienia naszego celu. Określenie w ten sposób naszych pragnień sprawi, że patrząc codziennie na stworzony przez nas kolaż symboli i zdjęć, w sposób naturalny będziemy oczekiwać okazji i możliwości do ich zrealizowania. To wyzwoli w nas potencjał do działania.

9 obszarów naszego życia

Mapę marzeń projektuje się zwykle przy pomocy siatki ba-gua, która jest zgodna z zasadami feng-shui. Szablon ten pomoże nam uporządkować nasze marzenia, pragnienia oraz rozłożyć energię na wszystkie obszary.

Aby stworzyć mapę przy pomocy siatki ba-gua, potrzebny będzie nam wspomniany arkusz papieru bądź karton, o kształcie kwadratu. Rysujemy na nim siatkę, tworząc 9 równych pól, które będą określać dziedziny naszego życia.

Pole nr 1 to pole drogi życiowej, kariery i pracy. Określamy tu swój stosunek do pracy. Czym dla nas jest kariera i sukces? Jaki mamy cel w swoim życiu zawodowym?

Obszar nr 2 – miłość, partnerstwo, związki. Czy nasza relacja z drugą osobą jest zdrowa? Pomyślmy, jakiej relacji potrzebujemy? Co warto zmienić, by relacja dawała szczęście obu stronom?

Kwadrat nr 3, czyli autorytety, rodzina, przeszłość. W tym obszarze określamy nasze relacje z najbliższą rodziną – rodzicami. Jeśli w naszym życiu pojawili się też nauczyciele lub osoby, które przyczyniły się do naszego rozwoju i pomogły nam w jakiś sposób w życiu, ten kwadrat również będzie określał ich. Co te relacje nam dały? Za co jesteśmy wdzięczni, co dostaliśmy? Co możemy dać lub przekazać dalej?

Pole nr 4 odnosi się do bogactwa i pieniędzy oraz powodzenia i obfitości. Zastanówmy się, jaki mamy stosunek do pieniędzy? Jak je pomnażamy? Czy jesteśmy rozważni w ich wydawaniu? Co chcemy kupić za posiadane pieniądze?

Kwadrat nr 5, znajdujący się w samym środku mapy marzeń, określa nas samych, naszą równowagę i zdrowie. Nasze „JA” w centrum, łączy nas również z pozostałymi obszarami naszego życia. Jak dobrze samych siebie znamy? Czy chcemy zmienić nasz styl życia, odżywiania? Czy dobrze czujemy się ze sobą, czy mamy potrzebę poprawić swoje samopoczucie? W centralne miejsce na mapie możemy wkleić nasze zdjęcie, dodając ilustracje motywujące.

W polu nr 6 umieszczamy naszych przyjaciół, osoby, które nas wspierają. To także obszar podróży. Określamy cele wycieczek, o których marzymy. Jakie miejsca nas fascynują? Jaka jest nasza wymarzona podróż? Warto tu wkleić zdjęcia konkretnych miejsc, w których chcielibyśmy się wkrótce znaleźć.

Obszar nr 7 na mapie marzeń jest zarezerwowany dla naszej kreatywności i hobby oraz dzieci. To kwadrat definiujący nasze pasje, działania artystyczne oraz twórcze. Określamy w nim także nasze relacje z dziećmi.

Pole nr 8 – wiedza i nauka. Ten obszar odnosi się do mądrości życiowej. Czy lubimy uczyć się i doświadczać? Czy mamy potrzebę rozwoju i samodoskonalenia? Jaką dziedzinę nauki mamy jeszcze potrzebę zgłębić? Czego doświadczyć?

Ostatni, 9 kwadrat odnosi się do sławy i uznania oraz naszej pozycji i reputacji. Jak patrzymy na przyszłość? Jak postrzegają nas inni ludzie? Jak chcemy być postrzegani? Jeśli w dziedzinie, w której pracujemy bądź chcemy się rozwijać, już kogoś podziwiamy i jest dla nas autorytetem, możemy tu wkleić wizerunek tej osoby.

Fot. Canva

Przyporządkowane do 9 obszarów ilustracje, rysunki, symbole (nawet po kilka w jednym polu), możemy uzupełnić dodatkowo naszymi ulubionymi hasłami, powiedzeniami lub afirmacjami, które do nas przemawiają. Mapę marzeń należy umieścić w takim miejscu, byśmy mogli na nią codziennie spoglądać. Z pewnością nasz kolaż stworzy piękny obraz. Jeśli nie chcemy, by ktoś inny niż my oglądał naszą mapę, możemy przykleić ją na wewnętrznych drzwiach szafy, do której codziennie sięgamy po ubranie.

Do dzieła!

Tak jak wspomniano, zwizualizowanie naszych marzeń w sposób naturalny powinno wyzwolić w nas chęć do działania. Wiadomo, że nie jest możliwe zrealizowanie wszystkich marzeń naraz, jednak możemy wybrać z mapy te, które są dla nas w danym momencie najistotniejsze i na nich szczególnie skupić naszą uwagę. Regularnie zadawajmy sobie pytania, co możemy zrobić w danym dniu lub tygodniu, by zbliżyć się do realizacji swoich marzeń i pragnień i działajmy podążając drogami naszych inspiracji do obranych celów!

Źródła:

Anna Koprowska – Głowacka, Mapa marzeń.

Danielle LaPorte, Mapa pragnień. Holistyczne narzędzie do spełniania marzeń.

https://mockobiety.pl/mapa-marzen/

https://esencjezycia.wordpress.com/2018/10/16/mapa-marzen-sposob-na-aktywizowanie-dzialan-w-kierunku-wlasnych-pragnien/