Jak szukac nowej pracy? zdjęcie główne 857820fcf965839acf4f3443

Jak szukać nowej pracy?

Wracasz do pracy po trybie zdalnym w stacjonarny? Nie wiesz jak się do tego nastawić? Czujesz lekki niepokój, a może przez czas pracy zdalnej poczułeś, że to, co robisz, nie daje ci satysfakcji i chcesz zmienić pracę? Mamy na to sprawdzone sposoby.

Jak się nastawić do powrotu do pracy stacjonarnej?

Przede wszystkim nie nastawiaj się źle, bo samo nastawienie może być źródłem stresu i rozczarowań. Nie wiesz, co się działo i dzieje w życiu twoich współpracowników czy nawet przełożonych, jak inni przeżyli ten okres. Warto przyjąć postawę wspierającą i wyrozumiałą. Bądź miły i koleżeński!

- Może nawet warto wykorzystać tą okazję do zbliżenia się do innych lub do naprawy jakiś nadszarpniętych relacji sprzed pandemii. Istotne jest też, by szanować pracę, którą masz, bo nikomu nie jest teraz łatwo, wiele osób pracy nie ma – mówi Aneta Montano, coach.

Dzięki takiej postawie szybciej wejdziemy znów w tryb pracy stacjonarnej i wyjdziemy z kryzysu. Może się zdarzyć, że wielu z nas z powodu wymuszonej pracy online lub teraz powrotu do pracy – czuje presję i brak stabilizacji. W takiej sytuacji nie ma się co się wstydzić, tylko poprosić pracodawcę o pomoc, o rozmowę z coachem wewnętrznym, którzy są już zatrudniani w wielu organizacjach.

- Takie osoby pomogą popatrzeć na sytuację z innej perspektywy. Nie wstydźmy się, że przeżywamy trudności w milczeniu i strachu. Nie ma w tym nic wyjątkowego, bo wiele osób ma z tym problem. Wielu menadżerów ma już świadomość, że takie wsparcie jest niezbędne, wręcz jest oznaką umiejętności szybkiego przystosowania się przez pracodawców  – dodaje Aneta Montano.

Po to właśnie są rozbudowane obecnie działy HR w firmach. Paradoksalnie po pandemii rozmowa z coachem czy psychologiem stała się normalna. Nie ma w tym nic dziwnego, że możemy jej potrzebować, przestała być oceniana negatywnie przez osoby zarządzające firmami. Organizacje są gotowe, by wspierać pracowników. Pracodawcy znają raporty, które alarmują, że ponad połowa nieobecności załogi wynika ze stresu. W Europie straty przedsiębiorstw z tego powodu szacowane są na 617 mld euro rocznie.

Jak szukać nowej pracy?

Wielu z nas podczas pandemii utraciło pracę lub doszło do wniosku, że chce ją zmienić. Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim: Nie bój się! To ogromnie stresujące wydarzenie może być ogromną szansą.

- Trudno pewnie to zaakceptować osobie, która nie ma pracy, ale jej utrata wpływa na rozwój osobisty, dzięki szczerej analizie siebie na tle nowej rzeczywistości. Wystarczy spędzić kilka minut każdego dnia nad myśleniem o sobie, o swojej prawdziwej osobowości biznesowej, o wrodzonych talentach i nabytych umiejętnościach, o tym, co robimy najchętniej – to już nas transformuje – bo możemy na nowo odkryć, co dałoby nam poczucie zawodowego szczęścia – mówi Aneta Montano, coach.

Nie jest to przyjemne, ale jak uważają eksperci: żaden wzrost nie jest miły. Dzieci jak rosną też mają bóle – w kolanach czy innych miejscach. Zmiany są bolesne. Każdy wzrost łączy się z bólem czy utratą czegoś.

- W sytuacji utraty pracy warto uruchomić sieć kontaktów. Nie bądź ofiarą sytuacji, a przede wszystkim nie wstydź się tego, że straciłeś pracę i prosisz o pomoc. Uruchom w sobie odwagę oraz poinformuj wszelkie osoby bliskie i znajomych z mediów społecznościowych, że szukasz nowego zatrudnienia i w kilku zdaniach opisz, w czym czujesz się naprawdę dobrym – dodaje Aneta Montano.

Obecnie nie wystarczy już samo wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia z portali rekrutacyjnych, bo często są one czytane przez automatyczne programy do skanowania Resume (systemy ATS), nie pochyla się nad nimi rekruter, tylko robot poszukający odpowiednich słów – kluczy. W takim przypadku nasze CV nie przejdzie dalej, jeśli ich w nim nie znajdzie.

Jak zmienić pracę?

Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz zmienić pracę to pewnie masz poczucie, że obecna sytuacja jest dla ciebie gorsza niż ta, którą uzyskasz po wprowadzeniu zmiany. Warto ją dobrze zaplanować, by zyskać poczucie spełnienia zawodowego i szczęścia osobistego, i zarazem nie stracić z dnia na dzień źródła utrzymania  swojej rodziny. Realnie zaplanuj efekt zmiany jakiego oczekujesz – miej świadomość, że na końcu twojej drogi czeka na ciebie zajęcie, które może zmienić całe Twoje życie . To będzie cię motywowało, aby podjąć się pracy nad samym sobą. Jeśli masz problem z ustaleniem swoich nowych celów, nie możesz osiągnąć tego na czym zależy Ci najbardziej alb po prostu masz poczucie, że utknąłeś i jesteś przytłoczony życiem lub pracą może pomocne będzie profesjonalne wsparcie: coaching transformujący.

- Polega na pomaganiu ludziom w udoskonalaniu siebie w obszarze zawodowym i osobistym poprzez wprowadzanie niezbędnych zmian. To praca nad zmianą postrzegania siebie, w życiu zawodowym lub osobistym. Chodzi o to, by nauczyć się być wobec siebie autentycznym – to z braku autentyczności (udajemy że jesteśmy kimś innym, nosimy maski) i nieumiejętności zrozumienia emocji, które się w nas gromadzą, gdy przeżywamy jakąś sytuację, gubimy siebie i popadamy w stany poczucia braku siły do dalszego działania – tłumaczy Aneta Montano.

Stres w pracy, utrata zajęcia lub zmiana zawodu nie omijają nikogo. Dlatego warto się zdystansować i zawsze mieć świadomość swojej tożsamości – praca nas nie określa, to my budujemy swoją rzeczywistość. Warto też mieć hobby, pasję, do której można wracać myślami zawsze, gdy poczujesz, że stres przysłania ci świat. Może warto popatrzeć z boku na sytuację i zadbać o relaks? Szczęście przychodzi wtedy, gdy się go nie spodziewamy…

txt: Katarzyna Kamińska

Partnerzy