Z Hiszpanii do Francji niespokojnym krokiem
O jego życiu wiemy stosunkowo niewiele. Paco Rabanne, a właściwie Francisco Rabaneda Cuervo, zaciekle strzegł własnej prywatności, tworząc wokół własnej osoby pociągającą aurę tajemniczości. Przyszedł na świat 18 lutego 1934 roku w gminie w północnej Hiszpanii Pasaia, w Kraju Basków. Jego wczesne dzieciństwo upłynęło w niebezpiecznej i napiętej atmosferze hiszpańskiej wojny domowej z lat 1936-1939.
W wyniku konfliktu jego ojciec, republikański pułkownik, został stracony przez wojska frankistowskie. Matka przyszłego projektanta postanowiła uciec z rodziną z kraju. Przenieśli się do Francji i nie był to przypadkowy wybór. W Kraju Basków kobieta pracowała jako główna krawcowa u Balenciagi, a gdy ten otworzył paryskie atelier, nie musiała poszukiwać nowego zatrudnienia po przeprowadzce.
Od architekta do kreatora mody
Tajniki krawiectwa i tematyka mody nie była zatem obca Rabanne od najmłodszych lat. Odziedziczona pasja matki wybrzmi jednak w artyście dopiero po latach. Początkowo Paco Rabanne był bowiem… architektem. W połowie lat 50. XX wieku zdobył kierunkowe wykształcenie w wyższej szkole sztuk pięknych Ecole Nationale des Beaux Arts w Paryżu. Co prawda już wtedy tworzył pierwsze szkice m.in. dla Diora i Givenchy, projektował też biżuterię, ale przez kolejne dziesięć lat jego głównym źródłem utrzymania pozostanie praca u producenta żelbetu.
W 1966 roku architekt postanowił na dobre poświęcić się modzie. To wtedy otworzył własny dom mody pod nazwą Paco Rabanne. Być może to praca w budownictwie wyznaczyła niepowtarzalny kierunek stylu jego marki. Rabanne tworzył spektakularne kreacje z niekonwencjonalnych materiałów: metalu, aluminium, plastiku, a nawet papieru. Całość miała futurystyczny wydźwięk, a sam projektant stał się wkrótce jednym z najważniejszych nazwisk modowej awangardy.
Nieziemska awangarda
Do projektu jednej z torebek wykorzystał łańcuch… z toaletowej spłuczki. Jego moda była wyrazem buntu i sprzeciwu wobec konwenansów. W kręgu paryskiej mody lat 60. okrzyknięto go mianem enfant terrible, czyli osoby niepokornej, łamiącej wszelkiej reguły.
Paco Rabanne w swoich projektach łączył tradycyjne krawiectwo i fasony z nowoczesnymi materiałami i dodatkami. Spopularyzował metalowe krążki oraz płytki, które zdobiły jego ikoniczne sukienki. Te przypominały niemal żeńskie kolczugi, które metaforycznie wydobywały na wierzch damską siłę. Kobieta w kreacjach Paco Rabanne była niezależna, nowoczesna i nieosiągalna. Budziła respekt, a przy tym pozostawała bardzo pociągająca, emanując pewnością siebie.
Styl Paco Rabanne łączył futuryzm z kosmicznymi inspiracjami. W końcu uniwersalne, zaczerpnięte z codzienności materiały i architektoniczne detale nawiązywały do przeszłości samego projektanta, przez wiele lat aktywnego w budownictwie. Ubrania były ekstrawaganckie, ale przy tym wciąż podyktowane praktycyzmem. Najsłynniejsze projekty były metaliczne, choć Rabanne tworzył również sukienki z patchworkowych tkanin i nawiązywał do ponadczasowego synonimu kobiecości, czyli kwiatowego wzornictwa.
X muza
Paco Rabanne zainicjował istną rewolucję w branży. Jego nowatorskie pomysły przyciągnęły uwagę całego świata i szybko urzekły twórców kina. Hiszpańsko-francuski kreator mody zaprojektował wiele legendarnych kostiumów do filmów. W 1967 roku ubrał samą Audrey Hepburn w zjawiskową mini sukienkę złożoną z metalowych dysków przy okazji produkcji „Dwoje na drodze”. Stworzył ponadto ekranowe kreacje Jane Fondy z filmu science fiction „Barbarella” (1968).
Wiecznie żywa legenda Paco Rabanne
W 1969 roku wypuścił na rynek swoją pierwszą linię kultowych perfum Calandre. Przez kolejne dekady zapachy sygnowane jego nazwiskiem stały się jednymi z najchętniej kupowanych na całym świecie. Paco Rabanne przez długie lata zajmował się krawiectwem haute couture, dopiero na przełomie lat 80. i 90. wypuścił pierwsze linie odzieży ready to wear dla kobiet i mężczyzn.
W 1999 roku Paco Rabanne przeszedł na emeryturę. Zmarł 3 lutego 2023 roku, ale jego otoczona splendorem marka wciąż święci triumfy. Sam założyciel jednego z najpopularniejszych na świecie domów mody został zapamiętany jako wizerunkowy rewolucjonista. Ale nie tylko – Paco Rabanne wzbudzał powszechną ciekawość własnymi wypowiedziami.
Powtarzał, że przeżył już kilka żyć, będąc na ziemi od tysięcy lat. Twierdził, że w poprzednich wcieleniach poznał Jezusa albo był kurtyzaną na dworze Ludwika XV. Niestety przed śmiercią nie zdążył podzielić się marzeniem o kolejnym wcieleniu. Znając jego nieszablonowość, możemy jedynie wypatrywać kolejnych barwnych i nietuzinkowych osobowości…
Źródła:
„Paco Rabanne – historia projektanta mody światowej klasy”, lancerto.com (Dostęp: 30.05.2024)
- Murawska, „Paco Rabanne: Innowator, nonkonformista, wizjoner”, vogue.pl (Dostęp: 30.05.2024)
„The Style Essentials – Audrey Hepburn Gets Modern in 1967’s Two for the Road”, glamamor.com (Dostęp: 31.05.2024)
Paco Rabanne – Wikipedia
Więcej o modzie znajdziecie tutaj.


