Podczas II wojny światowej rozstrzeliwała skazanych przez faszystów ludzi. Potem żyła spokojnie na Białorusi

Podczas II wojny światowej rozstrzeliwała skazanych przez faszystów ludzi. Potem żyła spokojnie na Białorusi

Krążyły o niej legendy. Że jest jak bazyliszek – kto raz zobaczy jej twarz, musi zginąć. Że na czas egzekucji zakłada maskę lisa, a rannych dobija strzałem w oczy. Setki ludzi, jej niedoszłych ofiar, przez wiele lat budziło się z krzykiem, bo widziało ją w koszmarach. Tymczasem kobieta, która podczas II wojny światowej rozstrzeliwała skazanych przez faszystów ludzi z karabinu maszynowego, spokojnie żyła z mężem i córkami w niewielkim miasteczku na Białorusi, a jej zdjęcie dumnie prezentowało się na tablicy przodowników pracy. Bo Antonina Makarowa, po mężu Ginzburg, zawsze doskonale wykonywała swoją robotę.

16 października 1941 roku w Moskwie wybuchła panika. Już od kilku dni atmosfera w stolicy ZSRR była gęsta od strachu, krążyły plotki, że wojska niemieckie lada dzień mogą podejść pod samą Moskwę. Szeptano, że Stalin – sam towarzysz Stalin! – planuje ewakuować się z Kremla w obliczu nadciągających sił hitlerowskich. Gdy tego dnia rano, jedyny raz w historii swego istnienia, nie ruszyło moskiewskie metro, napięcie sięgnęło zenitu. Tłumy mieszkańców wyległy na ulice, usiłując za wszelką cenę wydostać się z miasta. Plądrowano sklepy – po co zostawiać coś Niemcom? Dyrektorzy fabryk znikali wraz z kasetkami wypchanymi pieniędzmi, niektórzy palili swoje „partbilety” – legitymacje partyjne, by nie zdradzić swojej przynależności do komunistów. Trasy prowadzące na wschód wypełniły się ludźmi ciągnącymi swój dobytek, dworce były oblężone, a niejeden właściciel auta z przerażeniem odkrywał, że już go nie posiada.

I choć w radiu co chwila słychać było hasła „Wróg zostanie rozbity! Zwycięstwo będzie nasze!”, wojska radzieckie odnosiły druzgocące porażki. Grupa Armii „Środek”, która 2 października ruszyła do ataku na czerwonoarmistów, przerwała pozycje obronne sił radzieckich i otoczyła pod Wiaźmą w obwodzie smoleńskim 30 radzieckich dywizji, w wyniku czego ponad milion żołnierzy znalazło się w tzw. kotle, bez możliwości ucieczki. „Bitwa pod Moskwą”, „operacja Tajfun” – tak w podręcznikach nazywana jest jedna z najbardziej krwawych kart historii, w której życie straciło ponad 400 tys. żołnierzy radzieckich, a ponad 600 tys. dostało się do niewoli. Pola bitwy usłane były trupami, a głuchą ciszę porażki przerywały jedynie krzyki rannych, którym nikt nie spieszył z pomocą.

***

W jednym z rozbitych radzieckich oddziałów służyła młoda sanitariuszka, Antonina Makarowa. Niektóre źródła podają, że trafiła do obozu jenieckiego, z którego udało jej się uciec. Z innych wynika, że zdołała dotrzeć do gęstego lasu i tam schować się przed Niemcami, którzy przeczesywali pola.

Antonina miała zaledwie 20 lat, a już zdążyła zobaczyć koszmar wojny, jakiego się nie spodziewała. Gdy dorastała, Związek Radziecki rozbrzmiewał pieśniami wychwalającymi Józefa Stalina i bohaterstwo Armii Radzieckiej. Ona sama marzyła, że kiedyś nauczy się strzelać z karabinu maszynowego, jak Anka – bohaterka filmu „Czapajew” z 1934 roku. W wyobrażeniu Antoniny wojna nie była przerażająca, przeciwnie, była okazją do wykazania się bohaterstwem i odwagą, a śmierć była równie nierealna, jak bohaterowie filmów w kinie. Dlatego gdy po raz pierwszy zobaczyła rozerwanego przez pocisk krasnoarmiejca, doznała szoku. Postanowiła przeżyć. Za wszelką cenę. Podczas procesu udowodniono, że za cenę co najmniej 168 istnień ludzkich.

***

Antonina, dla bliskich Tonia, była spokojnym i nieśmiałym dzieckiem. Urodziła się w 1920 roku we wsi Małaja Wołkowka pod Smoleńskiem, jej rodzice byli kołchoźnikami. Miała sześcioro rodzeństwa. Była dzieckiem spokojnym, a nawet nieco lękliwym, przez co pierwszego dnia szkoły na pytanie nauczycielki „Jak się nazywasz?” nie potrafiła nic odpowiedzieć.

- Tonia jest Makarowa – powiedziały inne dzieci. Faktycznie, Antonina była córką Makara Panfiłowa (wg niektórych źródeł, Parfionowa), nauczycielka uznała jednak, że to nazwisko. Dlatego odtąd wszystkie dokumenty Antoniny – świadectwa, dowody, zaświadczenia – były wystawiane na nazwisko Makarowa. Ten drobny błąd podarował Toni jakieś 30 lat życia.

Nie wyróżniała się niczym szczególnym. Należała do komsomołu, dobrze się uczyła, chodziła na tańce i rumieniła się na widok przystojnych kolegów. Lubiła ładnie się ubierać i chętnie przerabiała ubrania rodzeństwa tak, by korzystnie w nich wyglądać. Gdy wraz z rodziną przeprowadziła się do Moskwy, postanowiła zostać lekarzem, dostała się do technikum medycznego.

Gdy 22 czerwca 1941 roku wojska niemieckie zaatakowały ZSRR, Antonina od razu zapisała się do wojska jako ochotniczka. Podobno liczyła na to, że ochotnicy będą dostawać wyższy żołd niż żołnierze zmobilizowani. Jej prawdziwe motywy nie są znane, wiadomo jednak, że jako sanitariuszka niemal od razu po przeszkoleniu trafiła na pierwszą linię frontu. Nie zdążyła jednak wykazać się wiedzą i odwagą – wkrótce jej dywizja, wraz z kilkudziesięcioma innymi, została rozbita przez armie niemieckie podczas pierwszej fazy „operacji Tajfun”. Do niewoli trafiło ponad 600 tys. żołnierzy. Przetrzymywani byli w pospiesznie skleconych obozach, z których co jakiś czas któremuś z Rosjan udawało się uciec. Szczęście uśmiechnęło się również do Toni – uciekła wraz z żołnierzem, który nazywał się Nikołaj Fiedczuk.

***

Musieli za wszelką cenę dotrzeć do lasu. Wychowana na wsi pod Smoleńskiem dziewczyna wiedziała, gdzie i jak się schować przed wrogami. Jej towarzysz Nikołaj powiedział, że nie zamierza wracać na front ani też dołączać do partyzantów – chciał wrócić do domu, na wieś niedaleko Briańska, ok. 300 km od Wiaźmy. Antonina ubłagała go, by wziął ją ze sobą – ona też nie zamierzała już więcej zakładać munduru i biegać pod kulami na polu walki.

Okolice Smoleńska i Briańska słyną z gęstych lasów – dzięki temu na początku lutego 1942 roku dwójce uciekinierów udało się dotrzeć do rodzinnej wsi Nikołaja, Krasnyj Kołodiec.

- Nie powiedziałem ci jednego – oznajmił Nikołaj. – Mam tu żonę i dwoje dzieci, dlatego nie możesz już dalej iść ze mną. Od teraz musisz sobie radzić sama.

Nikołaj odszedł. Antonina została sama, poczuła się zdradzona, porzucona. Nie wiedziała, gdzie jest, dokąd iść. Nie wiedziała też, że znalazła się na terytorium tzw. Republiki Łokockiej, utworzonego w listopadzie 1941 roku autonomicznego rejonu zarządzanego przez Rosjan na ziemiach okupowanych przez Niemców. Teren Republiki Łokockiej obejmował początkowo gminę Łokoć w obwodzie briańskim, rozszerzając się później o obwody kurski i orłowski. Zamieszkiwało ją ok. 600 tys. osób.

Rosyjskie źródła podają, że na tych ziemiach mieszkało wielu niezadowolonych z władzy radzieckiej „kułaków”, czyli bogatych chłopów, którzy utracili swoje majątki na rzecz kołchozów. Jednym z założycieli i przywódców „małej Rzeszy w środku Rosji” był Konstantin Woskobojnik, inżynier z miejscowej fabryki alkoholu. Jeden z jego podwładnych, Bronisław Kaminski, został jego zastępcą i prawą ręką w administrowaniu republiką. Niemcy nadali Woskobojnikowowi tytuł burmistrza Łokcia i zatwierdzili jego władzę w Republice Łokockiej.

Konstantin Woskobojnikow podczas wojny domowej początkowo walczył w szeregach bolszewików, później brał udział w powstaniach przeciwko władzy radzieckiej, za co został zesłany na Sybir. Bronisław Kaminski z kolei należał do partii komunistycznej, ale został aresztowany za „działalność kontrrewolucyjną” i również zesłany do łagru. Niektóre źródła podają, że został zwerbowany przez NKWD do rozpracowania siatki trockistów, jednak wg części historyków informacja ta została sfabrykowana przez NKWD, by podważyć wiarygodność Kaminskiego.

Woskobojnik i Kaminski stworzyli modelowe państewko nazistowskie: z własną administracją, szkołami, mediami (gazeta „Głos ludu” ukazywała się codziennie, publikując m.in. odezwy Hitlera i opowieści wysłanych na roboty do Niemiec o doskonałych warunkach, w jakich przyszło im pracować u „rasy panów”), a nawet teatrem. Głównym celem władz republiki było pokazanie, jak dostatnio będzie się żyło tym Rosjanom, którzy zdecydują się na kolaborację z Niemcami: zwracano im majątki lub przyznawano rekompensaty za odebraną przez komunistów własność, a na półkach w miejscowych sklepach zawsze leżały rarytasy przywożone z Niemiec: czekolada, kawa, konserwy. Każda niesubordynacja, krytyka pod adresem nowej władzy czy ukrywanie partyzantów karane było śmiercią. Zresztą, wyrok dostawało się też za picie alkoholu w pracy czy pędzenie samogonu. W republice propagowano „tradycyjne wartości rodzinne”: śluby kościelne, zakazano aborcji i cudzołóstwa. Jednocześnie niemieccy i rosyjscy żołnierze do woli korzystali z usług prostytutek i co wieczór upijali się na umór w klubach oficerskich.

W styczniu 1942 roku, zaledwie dwa miesiące po utworzeniu Republiki Łokockiej, Konstantin Woskobojnik został ciężko ranny podczas ataku oddziału partyzanckiego. Po jego śmierci Bronisław Kaminski, który zasłynął okrucieństwem i sadystycznym traktowaniem jeńców, utworzył 29. Dywizję Grenadierów SS, złożoną z żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA). Dywizja liczyła ok. 20 tys. żołnierzy. Miała zwalczać partyzantów, później dołączyła do armii niemieckiej i brała udział w krwawym tłumieniu Powstania Warszawskiego

Właśnie w takim momencie do Republiki Łokockiej trafiła Antonina Makarowa. Udało jej się wynająć kąt u miejscowej starowinki, zaczęła też romansować z jednym z jej krewnych. Kobieta kazała Makarowej opuścić jej dom i poradziła, by udała się do partyzantów.

- Do partyzantów nie pójdę – stwierdziła Makarowa i udała się wprost do siedziby miejscowej policji. Została zaprowadzona do Bronisława Kaminskiego.

- Nienawidzę komunistów – już w progu powiedziała Antonina.

- Mówisz, że nienawidzisz. A mogłabyś któregoś zabić? – zapytał Kaminski.

- Choćby dziesięciu – buńczucznie odpowiedziała Antonina. – Potrafię nawet karabin maszynowy obsługiwać.

Od razu zaskarbiła sobie przychylność burmistrza. Po zamordowaniu Konstantina Woskobojnika Bronisław Kaminski „awansował” i teraz już bez ograniczeń wydawał wyroki śmierci na wszystkich, których podejrzewano o pomaganie partyzantom. Zabijano całe rodziny – dorosłych, dzieci i starców. Z czasem, skazanych było tak wielu, że Kaminski postanowił w makabryczny sposób „usprawnić” egzekucje – ludzi rozstrzeliwano z karabinu maszynowego Maxim. Obsługa takiego karabinu nie jest łatwa, a chętnych do wykonywania egzekucji nie było wielu. Kaminski od pewnego czasu szukał kata, który nie będzie bał się „czarnej roboty”.

Chciał jednak przekonać się, czy Makarowa rzeczywiście jest tak zdeterminowana i czy będzie w stanie zabić. Od razu kazał odwieźć dziewczynę do miejscowej stadniny, przerobionej na więzienie.

Wyprowadzono dziesięciu skazańców. Naprzeciwko umieszczono karabin maszynowy Maxim.

- Udowodnij, że potrafisz zabić – usłyszała Antonina.

- Dajcie mi wódki – poprosiła. Wychyliła szklankę duszkiem i udowodniła. Co więcej, poprosiła jednego z policjantów o pistolet i dobiła rannych. Nikt nie miał wątpliwości, że Bronisław Kaminski właśnie znalazł idealnego kata.

- Chodź, Tońka, teraz jesteś nasza – powiedział.

***

Umówiła się na stawkę – 30 reichsmarek za egzekucję. Dostała pokój w murowanym budynku stadniny. Pokój był zawsze idealnie wysprzątany, a najwięcej miejsca zajmował w nim doskonale naoliwiony i zawsze wyczyszczony karabin maszynowy. Nie wiadomo, gdzie Tońka nauczyła się z niego strzelać – czy podczas zajęć na strzelnicy w ramach szkoleń dla komsomolców, czy podczas przeszkolenia przed wysłaniem na front, wiadomo jednak, że zabijała bez mrugnięcia okiem.

Zazwyczaj stawiano przed nią 27 osób – tyle mieściło się w jednym boksie.

„Wszyscy skazani na śmierć byli dla mnie tacy sami. Zmieniała się tylko liczba. […] Rozstrzeliwałam w odległości 500 metrów od więzienia, przy rowie albo dole. Skazańców stawiano w szeregu twarzą do dołu. Któryś z mężczyzn wytaczał mój karabin maszynowy. Na rozkaz dowództwa klękałam i strzelałam do ludzi, dopóki wszyscy nie wpadli martwi do dołu” – opowiadała podczas przesłuchań.

Szklankę wódki wypijała już po egzekucji, po czym przebierała się w zwiewną sukienkę i udawała do kantyny, gdzie podrywała oficerów.

Przesłuchiwani po wojnie świadkowie – a wśród nich również policjanci, kolaboranci – przyznawali, że bezwzględność i niewzruszoność Makarowej budziła w nich przerażenie. Stała się postacią legendarną.

Pewnego dnia do pokoju Tońki zajrzała gospodyni, która sprzątała stadninę. Zauważyła na stole stertę ubrań, a w misce wodę z mydlinami. Pobladła. Makarowa, kat w spódnicy, nie tylko zabijała, ale też zdejmowała z zamordowanych te ubrania, które jej się spodobały.

- To porządne rzeczy, po co mają się zmarnować? – skomentowała Antonina i wróciła do przepierki. Później skrupulatnie łatała i zaszywała dziury po kulach, od czasu do czasu utyskując, że na co ładniejszych jedwabnych bluzeczkach pozostają trudne do usunięcia plamy krwi. Z zeznań świadków wynika, że zaczęła robić obchody przed egzekucją, a gdy któraś z rzeczy jej się spodobała, starała się strzelać właścicielowi w głowę. Wkrótce zaczęła naprawiać również męskie ubrania, które później sprzedawała Niemcom.

Wbrew legendom, podczas wykonywania wyroków nie zakładała na twarz maski – wszyscy mieszkańcy miejscowości Łokoć wiedzieli, jak wygląda Tońka-„pulemiotczica” (strzelająca z karabinu maszynowego – red.). Starali się z nią nie rozmawiać i nie wdawać się w spory – wystarczyło jedno jej słowo, a trafiało się przed lufę karabinu. W końcu na jej widok ludzie zaczęli przechodzić na drugą stronę ulicy. Co ciekawe, nikt nie wiedział, jak ma na nazwisko – ta informacja była skrzętnie ukrywana zarówno przez Antoninę, jak i jej przełożonych. Dla wszystkich była Tońką-„pulemiotczicą”.

Antonina „pracowała” przez niemal półtora roku. Jej, delikatnie mówiąc, frywolny styl życia sprawił jednak, że zachorowała na syfilis i w czerwcu 1943 roku została wysłana do szpitala na tyłach frontu, najpierw do Brześcia, później, wraz z transportem jeńców rosyjskich, trafiła do Königsbergu (Kaliningrad). To uratowało jej życie.

***

Po bitwie o Stalingrad ruszyła ofensywa wojsk radzieckich, a zwycięstwo faszystów przestało być dla władz Republiki Łukockiej tak oczywiste. Coraz częściej dochodziło do partyzanckich akcji dywersyjnych, Niemcy zaczęli wycofywać siły. Niedawni kolaboranci zaczęli uciekać. Wśród nich był Bronisław Kaminski, który wraz z członkami RONA dokonywał mordów i grabieży podczas Powstania Warszawskiego. Został rozstrzelany przez Niemców 28 sierpnia 1944 roku. Według jednej z wersji, został zidentyfikowany jako agent NKWD, prof. Norman Davies informuje z kolei, że „kat Ochoty” został zlikwidowany za „niesubordynację” w upozorowanym wypadku samochodowym. Z kolei Józef Kazimierz Wroniszewski twierdzi, że Kaminski został rozstrzelany przez niemiecki polowy sąd wojskowy na rozkaz generała SS Ericha von dem Bacha-Zelewskiego.

Armia Czerwona wkroczyła do Łokocia w sierpniu 1943 roku. Niemal natychmiast usłyszeli o „kacie w spódnicy”, młodej dziewczynie, która miała na sumieniu setki istnień. NKWD natychmiast przystąpiło do poszukiwań kolaborantki.

Tymczasem przebywająca w szpitalu w Koenigsbergu Antonina Makarowa uczyła się na pamięć informacji zapisanych maczkiem na kartce z zeszytu. Instynkt przetrwania podpowiedział jej, żeby szykować się na wszelkie scenariusze wojenne. Gdy w 1942 roku któryś z policjantów ze śmiechem powiedział jej, że wśród radzieckich jeńców znalazła się Antonina Makarowa, imię odojcowskie Makarowna, Tońka natychmiast zapragnęła ją poznać. Dzięki kochankowi-oficerowi udało się jej przyprowadzić imienniczkę do jednego z gabinetów, dać herbaty i wypytać o szczegóły je służby w armii radzieckiej. Okazało się, że dziewczyna pochodzi z Moskwy, była sanitarką i została ranna podczas walk, tak trafiła w ręce Niemców. Tońka skrupulatnie zapisała numer dywizji, w której walczyła imienniczka, nazwiska jej dowódców i kolegów, a także adresy bliskich i dane krewnych. Następnego dnia sanitariuszka Antonina Makarowa stanęła przed lufą karabinu maszynowego Tońki-„pulemiotczicy”…

Gdy zimą 1944 roku wojska niemieckie zaczęły uciekać z Kaliningradu, Antonina miała już gotową legendę i wkraczającym do miasta czerwonoarmistom przedstawiła się jako kontuzjowana podczas walk sanitariuszka, więziona w obozie jenieckim od 1942 roku. Dowódca dywizji potwierdził, że w jego oddziale była sanitariuszka Makarowa. Antonina dostała nowe dokumenty i z czystą kartą, jako bohaterka frontu, rozpoczęła nowe życie. Niemal natychmiast została odesłana do szpitala polowego, w którym poznała Wiktora Ginzburga, rannego sierżanta, za którego błyskawicznie wyszła za mąż. Wiktor pochodził z niewielkiego białoruskiego miasteczka Lepel, do którego młodzi wyjechali niemal od razu po demobilizacji.

Antonina Ginzburg i jej mąż Wiktor doczekali się dwójki dzieci – córek Marii i Ludmiły, byli szanowanymi w mieście obywatelami, a za zasługi podczas wojny dostali od władz miasta mieszkanie. Jedna z ich córek, z powodu stanu zdrowia, również otrzymała mieszkanie – w tym samym domu, na tym samym piętrze, co rodzice. Oboje pracowali – ona w szwalni produkującej odzież roboczą, on jako mechanik. Jak na ironię, Antonina była przodowniczką pracy, a jej praca polegała na wyszukiwaniu niedoróbek i błędów w uszytej odzieży. Przydały się godziny spędzone na naprawianiu podziurawionych pociskami ubrań rozstrzelanych przez nią ofiar.

Państwo Ginzburg prowadzili spokojne, pozbawione dramatów życie. Co szokujące, Antonina nigdy nie miała oporów przed akceptowaniem spotkań z młodzieżą, zawsze chętnie opowiadała pionierom o swojej „drodze frontowej”, o koszmarach wojny i „bohaterstwie narodu radzieckiego”.

Pewnie spokojnie doczekałaby emerytury i odeszła przez nikogo nie niepokojona, gdyby nie zrządzenie losu.

***

W ciepły, letni wieczór 1976 roku w centrum Briańska doszło do bójki. Dwaj mężczyźni pobili się w pobliżu pomnika Lenina. Jeden z nich kilka razy dźgnął rywala nożem. Ranny trafił do szpital, a sprawca drżącym głosem zeznał śledczym, że człowiek, którego zranił, nazywa się Nikołaj Iwanin i był naczelnikiem więzienia w miejscowości Łokoć, faszystowskim kolaborantem, który osobiście skazywał ludzi na śmierć.

Nikołaj Iwanin był zszokowany, że jego tożsamość została odkryta – przez wiele lat udawało mu się funkcjonować na podstawie podrobionych dokumentów. Przyznał się do swoich zbrodni i opowiedział o Tońce, która tak chętnie pomagała pozbywać się skazańców. Iwanin powiedział, że mieli nawet przelotny romans.

- Opowiadała mi, że ma liczne rodzeństwo, a na nazwisko miała Makarowa – powiedział Iwanin.

Wiadomość o nazwisku poszukiwanej morderczyni błyskawicznie została rozesłana do wszystkich oddziałów KGB. Choć poszukiwania „kata w spódnicy” trwały od czasu zakończenia wojny, przypuszczano, że Niemcy zlikwidowali ją tuż po tym, jak dowiedzieli się o jej chorobie wenerycznej, jak to mieli w zwyczaju. Przez ponad 30 lat nie było jednak ani jednego śladu, który mógłby naprowadzić na jej trop. Teraz machina ruszyła, a w całym ZSRR rozpoczęły się poszukiwania Antoniny Makarowej. Zabójczyni szukano wśród wszystkich kobiet o tym imieniu i nazwisku, urodzonych w okolicy 1920 roku. Znaleziono 55-letnią Antoninę Makarową, która mieszkała w Sierpuchowie i pracowała w sklepie. Wydawała się bardzo podobna do Tońki. Iwanin miał ją zidentyfikować, jednak w nocy przed akcją popełnił samobójstwo w pokoju hotelowym. Do Sierpuchowa przywieziono dwie mieszkanki Łokocia, które znały Tońkę, okazało się jednak, że wskazana kobieta nie jest „katem w spódnicy”.

Wtedy właśnie, gdy wydawało się, że sprawa znowu przycichnie na wiele lat, pułkownik Panfiłow, rodzony brat Antoniny Ginzburg, który marzył o karierze w wojskowości, stanął przed niepowtarzalną szansą wyjazdu na placówkę do Czechosłowacji. Musiał wskazać w ankiecie imiona i nazwiska, również panieńskie, wszystkich krewnych, w tym swojej siostry Antoniny Makarowej. W tym samym czasie mąż siostry, Wiktor Ginzburg, odwiedzał szwagra w Moskwie, co wykazał we wniosku urlopowym. Uwagę służb, wszechobecnych w radzieckich zakładach i administracji państwowej, zwróciło, że nazwisko brata – Panfiłow – różni się od panieńskiego nazwiska siostry: Makarowa.

Wtedy też ustalono, że Antonina Makarowa ma niejasną przeszłość frontową. Podczas spotkania z weteranami, zorganizowanego rzekomo w celu przyznania wysokich nagród z okazji kolejnej rocznicy hucznie obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa, Antonina Ginzburg nie potrafiła przypomnieć sobie ani nazwiska dowódcy, ani nazwisk kolegów żołnierzy, ani nawet rozlokowania swojego oddziału i okoliczności, w jakich trafiła do niemieckiej niewoli. Najwyraźniej cenna wiedza z karteczki, zapisanej maczkiem w Łokociu, po latach wyparowała.

***

Służby długo zwlekały z zatrzymaniem Antoniny Makarowej. Prawie rok trwało śledzenie obiektu i upewnianie się, że poważana w mieście weteranka to bezlitosna Tońka-„pulemiotczica”.

W końcu do miasteczka Lepel pojechały dwie mieszkanki Łokocia, które w przeszłości miały do czynienia z katem w spódnicy: jedna z nich wynajmowała jej przez krótki czas pokój w swoim domu, druga była więźniem w Łokociu, którego Tońka nie zdążyła rozstrzelać.

Antonina Ginzburg została wezwana do pokoju księgowej „w celu obliczenia zbliżającej się emerytury”. Bohaterka, odznaczona wieloma medalami za zasługi, przodowniczka pracy, spokojnie weszła do pokoju i podała wszelkie niezbędne informacje. W tym samym czasie przebrana i ucharakteryzowana „petentka” cierpiała katusze – rozpoznała Tońkę, morderczynię, choć minęło ponad 30 lat i stała przed nią nie wiotka dziewczyna, a tęga kobieta z krótkimi włosami.

„Oczy, chłodne, patrzące bez wyrazu. Poznałam ją po oczach” – powiedziała kobieta, gdy Antonina Ginzburg wyszła z pomieszczenia. „To ona, nie mam żadnych wątpliwości”. Antoninę rozpoznała również druga kobieta, która miała ją zidentyfikować.

2 czerwca 1978 roku przodownica pracy Antonina Ginzburg miała wpaść do działu kadr. Musiała przejść przez dziedziniec fabryki, w której pracowała. Została rozpoznana.

- Łapcie ją, przecież zaraz ucieknie! – zakrzyknęła mieszkanka Łokocia do oficera KGB, z nerwów ignorując wszelkie wcześniejsze ustalenia ze służbami.

Antonina Ginzburg spokojnie szła po chodniku. Gdy obok zatrzymał się samochód, z którego wysiedli panowie w szarych garniturach, błyskawicznie zrozumiała, że została pojmana.

- Czy mogę zapalić? – zapytała i poprosiła o Biełomor, mocne papierosy bez filtra, których od lat nie paliła.

***

Przesłuchujący ją oficerowie z niedowierzaniem patrzyli na niewysoką kobietę, która spokojnie, bez nerwów i łez, tłumaczyła, czym zajmowała się podczas wojny.

- To była moja praca. Dostawałam za nią pieniądze. Jak inni żołnierze. Nie znałam tych, których rozstrzeliwałam. Oni nie znali mnie. Dlatego nie czułam wstydu. Zdarzało się, że się strzeliło, podchodziło bliżej, a tam człowiek jeszcze się rusza. Wtedy znowu strzelałam, żeby się nie męczył – mówiła beznamiętnym głosem.

Gdy śledczy zawieźli ją do Łokocia, była zdziwiona, a nawet zniesmaczona reakcjami mieszkańców, którzy na jej widok pluli i ciskali przekleństwa. W jej mniemaniu, czas wojny i czas pokoju były rozdzielone grubą kreską i to, co się działo w tamtym czasie, zwłaszcza po tak wielu latach, powinno się przedawnić.

- Wydawało mi się, że wojna wszystko unieważnia. […] Musiałam rozstrzeliwać nie tylko partyzantów, ale też członków ich rodzin, kobiety i dzieci. Starałam się o tym nie myśleć. Chociaż… pamiętam okoliczności jednej egzekucji: przed śmiercią jeden chłopak, skazaniec, krzyknął do mnie: Więcej się nie zobaczymy, żegnaj, siostro! – opowiadała Makarowa.

Gdy ruszyła rozprawa sądowa, oskarżona chętnie współpracowała z prokuratorem, do końca zachowując spokój i opanowanie. Przez psychiatrów została uznana za poczytalną, ale jeden ze specjalistów wysnuł przypuszczenie, że w świadomości Makarowej istniały dwie rzeczywistości, wojenna i powojenna, które się nawzajem blokowały. W celi potrafiła skarżyć się, że zniszczono je dobre imię, wypytywać, ile zarabiają strażniczki, żartowała, że jak już ją wypuszczą, może zgłosi się do służby, bo „ma doświadczenie”.

W tym czasie mąż Antoniny, Wiktor Ginzburg, bezskutecznie dobijał się do drzwi urzędników w Lepelu i Briańsku, w którym odbywał się proces jego żony. Domagał się „sprawiedliwości”, twierdził, że wybaczy jej wszelkie przewinienia, jeśli np. dopuściła się kradzieży czy „zrobiła manko” w kasie fabryki. Śledczy wspominali, że nikt nie miał odwagi powiedzieć mężczyźnie, który stracił podczas wojny całą swoją rodzinę, o co oskarżana jest najbliższa mu osoba, z którą spędził ponad 30 lat. Gdy Ginzburg zagroził nagłośnieniem sprawy w ONZ i zaczął domagać się spotkania z Breżniewem, w końcu ktoś powiedział mu prawdę. Świadkowie wspominają, że mężczyzna w jedną noc osiwiał. Wkrótce i on, i obie córki opuścili miasto, ich los jest nieznany. Antonina Makarowa nigdy nie poprosiła o widzenie z mężem i córkami, nie zapragnęła przekazać im żadnej wiadomości. Tę część swojego życia natychmiast wykreśliła ze świadomości. Wciąż jednak mocnym płomieniem paliło się w niej pragnienie życia. Była przekonana, że dostanie nie więcej niż trzy lata więzienia, snuła plany, dokąd się przeprowadzi i co zrobi po odsiedzeniu wyroku.

Władze Republiki Łokockiej nie były tak skrupulatne w mordowaniu jak faszyści i nie prowadziły dokładnej ewidencji zamordowanych przez siebie ludzi, dlatego, choć w dołach za stadniną w Łokociu znaleziono szczątki co najmniej 2,5 tysiąca osób, podczas procesu Antoninie udowodniono, że pozbawiła życia 168 osób. Reszta dokumentów ofiar zaginęła. Szacuje się, że zamordowała znacznie więcej mężczyzn, kobiet i dzieci, niektóre źródła podają nawet liczbę 1500 osób.

20 listopada 1978 roku Antonina Makarowa-Ginzburg została skazana na karę śmierci przez rozstrzelanie. Odwoływała się, poprosiła też o niższy wymiar kary w związku z „koniecznością przeprowadzenia operacji oczu” oraz „ustanowienia 1979 roku Rokiem Kobiet”, ale jej prośby nie zostały spełnione.

11 sierpnia 1979 roku o godzinie 6 rano wyrok został wykonany. Była jedyną kobietą po wojnie, skazaną na rozstrzelanie w ZSRR.

Na podstawie jej losów powstał serial kryminalny „Kat” z popularną aktorką Wiktorią Tołstoganową w roli głównej. Jednak nawet autorom serialu nie udało się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że ktoś, kto zamordował setki ludzi, przez trzydzieści lat spał spokojnie licząc, że „wojna wszystko unieważnia”.