O tym jakie swetry wybierać na jesień i zimę oraz jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej, opowie osobista stylistka Paula Wrąbel.
Od kilku sezonów swetry są jednym z ulubionych elementów jesienno-zimowej garderoby. Nosimy je na wiele sposobów. Łączymy ze spódniczkami, spodniami, długie udają sukienkę i nosimy je z kozakami, lubimy też łączyć je z kamizelkami puchowymi, w każdym zestawieniu wyglądają doskonale.
W tym sezonie pokochałyśmy swetry w paski, które należą do ponadczasowej klasyki, wiele z nas miało je już w swojej garderobie, a tej jesieni nabyło je jeszcze więcej kobiet. Potrafimy je pięknie stylizować.
Ale co zrobić, by sweter zimą i jesienią nas grzał? Jak to jest, że niektóre kobiety w zimny dzień biegają w swetrze i rozpiętym płaszczu, a inne nazywają się “zmarzluchami” i są pozapinane po samą szyję i owinięte szalikiem?
Tajemnica leży w tkaninach.
By sweter nas grzał, powinien być z wełny, owczej, merynosowej, alpaki, angory czy kaszmiru, są one przyjemne w dotyku, mięciutkie i powodują, że jest nam ciepło. Są to naturalne włókna, które nas grzeją. Wybierając takie tkaniny, wiemy, że nasze ciało oddycha.
Ponadto należy pamiętać, że takie swetry nie przyjmują zapachów i same się regenerują, przez co swetry z naturalnych włókien nie wymagają tak częstego prania, co wpływa na to, że służą nam dłużej, ponieważ nie niszczą się podczas czyszczenia.
Jak dbać o takie swetry?
Należy pamiętać o tym, by układać je w szafie, by nie wieszać ich na wieszakach, ponieważ będą się odkształcać, tracić fason. W szafie układamy je luźno, max dwa, jeden na drugim. Nie wciskami ich też na siłę na półki. Chodzi o to, że są z delikatnych i wymagających tkanin, które nie lubią być gniecione.
Pierzemy takie swetry dopiero po kilku nałożeniach, możemy je wyprać w pralce na programie do prania wełny, który jest krótki, ma niską temperaturę i nie powinien uszkodzić naszych swetrów.
Ja jednak moje sweterki piorę ręcznie, by mieć pewność, że się nie zniszczą.
Należy unikać suszenia w suszarce. Zatem jak je suszyć?
Jeśli tak, jak ja pierzesz je ręcznie, to odciśnij nadmiar wody zwijając sweter w ręcznik, następnie rozłóż ręcznik, na przykład na suszarce, i na płasko połóż taki sweter, by podczas suszenia się nie naciągał i nie tracił kształtu.
Wiem, że wygląda to wszystko na czasochłonne i skomplikowane, ale dzięki jakości tkanin i odpowiedniej dbałości o nie, masz pewność, że te swetry posłużą ci wiele sezonów, a wciąż będą zachwycały swoim nieskazitelnym wyglądem.
Co, jeśli sweter z jakichś powodów się zmechaci?
Wtedy użyj golarki do swetrów i delikatnie usuń nieestetyczne kuleczki.
Ciesz się jakością tkanin, tym, jakie są przyjemne dla twojego ciała i ciepłem, które dają.