Torebki z biglem

Torebki z biglem zdjęcie główne 6c18640a6abcd70e754a73d2

Szyje od dziecka – szycia uczyła się od swojej babci. Projektuje i szyje torebki z biglem z pasją i z wyobraźnią. Ma już wykształcenie plastyczne, ale myśli o dalszej edukacji. Inspirują ją klientki, ale nie tylko. Czerpie inspiracje z natury i z historii mody. Poznajcie projektantkę niezwykłych torebek z biglem, Joannę Żurawską.

Jak zaczęłaś tworzyć? Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem?

Na to pytanie mogłabym odpowiadać długo i na różne sposoby. Zacznę od początku – jako dziecko często spędzałam czas u babci w pokoju, bawiąc się na podłodze, podczas gdy babcia szyła na zamówienie. Miałam nieograniczony dostęp do skrawków tkanin, więc bawiłam się nimi albo po prostu towarzyszyłam babci podczas szycia. Byłam obecna, gdy kobiety przychodziły na „zdjęcie miary”. Patrzyłam, jak babcia upina fałdy sukni ślubnych na swoich klientkach.

Kilka lat później – jeszcze w szkole podstawowej – projektowałam i szyłam już dla siebie torebki i plecaki. Nawet nie pamiętam, kiedy zaczęłam szyć na maszynie, to było naturalne. Pamiętam, że miałam wtedy marzenie, żeby zostać projektantką mody. Z tamtego okresu został mi na pamiątkę plecak, który sama uszyłam.

Później było liceum plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Tam zdobyłam solidne podstawy projektowania – to było piękne 5 lat spędzone na poznawaniu tajników malarstwa, rysunku, rzeźby, grafiki i historii sztuki. Wiem, że to, czego nauczyłam się w liceum, na tym wczesnym etapie wpłynęło na to, gdzie jestem teraz.

Następnie nastąpił zwrot – oddałam się swojej drugiej pasji – pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną - skończyłam pedagogikę specjalną i do dziś pracuję z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Jednak wewnętrzna potrzeba projektowania upominała się o uwagę raz na jakiś czas, czego skutkiem były studia artystyczne i dyplom z malarstwa u prof. dr hab. Joanny Stasiak.

Do szycia wróciłam na chwilę po urodzeniu dzieci – to był czas, kiedy zainteresowałam się patchworkiem klasycznym i nauczyłam się podstaw tej pięknej techniki.

I znów minęło kilka lat, podczas których nie miałam czasu oddawać się swoim pasjom. (Standardowa wymówka: dzieci, rodzina, praca.)

I po raz kolejny, po latach pojawiła się silna potrzeba tworzenia, która nie dawała mi spokoju. Szansą stał się rok 2020. Dzięki konieczności pracy zdalnej, czas, który do tej pory spędzałam w komunikacji miejskiej dojeżdżając do pracy, postanowiłam wykorzystać na projektowanie i szycie. Po 6 latach przerwy wyciągnęłam z szafy maszynę i zaczęłam szyć... maseczki.

Dlaczego akurat torebki? I to z biglem.

Temat torebek chodził mi po głowie już od kilku lat. Raz na jakiś czas oddawałam się marzeniom o tworzeniu torebek z pięknymi podszewkami w środku, na których będzie naszyta metka z moim nazwiskiem. Myślę, że to było pokłosie moich dziecięcych marzeń o byciu projektantką mody i oglądaniu w dzieciństwie serialu „Moda na sukces”.:) Nie brałam wtedy pod uwagę, że byłabym w stanie tworzyć torebki, o jakich marzyłam. Nie wierzyłam w siebie. Jesienią 2019 roku wybrałam się ze swoją 7-letnią córeczką na targi Slow Fashion do praskiego Konesera. Zobaczyłam tam stoisko z torbami, na którym siedział ich twórca – projektant. Od tamtej pory nie mogłam przestać myśleć o tym, że ja też bym tak chciała. To był tak silny impuls, że 10 miesięcy później powstała pierwsza torebka z metką z moim logo. Wybór torebek z biglem był dla mnie naturalną konsekwencją mojej pasji do rzeczy vintage, którymi otaczam się nieustannie. Ceramika, szkło i meble z lat 60-tych i 70-tych to moja mała obsesja. Obecnie nawet szyję swoje torebki na 120-letniej, pięknej maszynie. A bigiel jest częstym elementem, który występował w torebkach w pierwszej połowie XX wieku. Jest taką “wisienką na torcie”.

Skąd czerpiesz inspiracje? Czy klientki podpowiadają Ci pomysły na wzory torebek?

Moje klientki są skarbnicą inspiracji. Wiele z nich to artystki – malarki, performerki burleski, fotografki, miłośniczki stylu retro. Ich życie, zainteresowania, rozmowy z nimi są bardzo inspirujące. To fantastyczne kobiety! Właśnie dla nich powstał pomysł na motyw boginki w ogrodzie, który zaprojektowała dla mnie Patrycja Lewandowska z @intocollage.

Czy projektujesz na zamówienie? Czy można zamówić wybrany motyw? Jak długo trwa wykonanie jednej torebki?

Projektuję wtedy, gdy czuję potrzebę “wyżycia się” w tej sferze. W głowie mam całą kolejkę projektów, czekających na realizację, a doba jest niestety za krótka.  Moje klientki zamawiają torebki, które widziały już u mnie i wybierają motyw, który wpadł im w oko.  Taką torebkę wykonuję od 2-3 godzin (na początku, kiedy uczyłam się przyszywać bigle – trwało to mniej więcej pół dnia).

Czy inspirują Cię światowi projektanci? Czy raczej czerpiesz pomysły z rodzimego podwórka?

Inspiruję się przeszłością. Czytam na temat historii torebek, oglądam katalogi z wystaw kolekcji torebek. Zaglądam na strony zagranicznych muzeów, gdzie można znaleźć perełki sprzed wieków.

Opowiedz coś bliżej o sobie czytelnikom Damosfery... Masz jeszcze jakieś hobby?

O tak, tutaj cierpię na pewną przypadłość – raz na rok, dwa zaczynam się interesować nową dziedziną. W ten sposób nauczyłam się odnawiać stare meble, robić mydła, decoupage, szydełkować. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że szycie zostanie ze mną na dłużej.

Czy jesteś projektantem z wykształcenia?

Ukończyłam liceum plastyczne i Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych. To właśnie tam nauczyłam się projektowania i wiele dobrego wyniosłam z tych szkół, choć kiedyś marzyłam o ukończeniu łódzkiej szkoły projektowania ubioru. Nawet teraz czasem chodzi mi po głowie łódzka ASP.

Większość Twoich torebek to przepiękne, kwiatowe wzory – skąd te florystyczne motywy? Róże, peonie, hortensje.

Kwiaty to jeden z moich ulubionych motywów. Bogate kwiatowe kompozycje przywołują mi w pamięci martwe natury dawnych mistrzów malarstwa. Kwiaty są ponadczasowe. Cieszą oko i zdobią niczym biżuteria. Jako motyw na torebce w połączeniu z pięknym biglem wyglądają zjawiskowo.

A skąd pomysł na motyw czaszki?

Motyw czaszki jest odpowiedzią na potrzeby moich klientek. Wiedziałam, że są wśród nich osoby lubiące mroczne klimaty. Poza tym sama je lubię, więc już na samym początku wiedziałam, że uszycie takiej torebki to kwestia czasu.

Czy portmonetki można zamówić w komplecie z torebką? Będą miały ten sam wzór?

Tak, można zamówić komplet z takim samym wzorem. Jeden z pierwszych takich kompletów, jaki uszyłam, dostała moja mama na Dzień Matki.

Czy twoje torebki są raczej dzienne czy wieczorowe? Jakbyś sugerowała?

Dążę do tego, by moje torebki były uniwersalne. Dlatego na zdjęciach pokazuję je zarówno w codziennych, jak również w bardziej eleganckich stylizacjach. Istotnym elementem jest wybór paska lub łańcuszka. Łańcuszek będzie nadawał torebce funkcję bardziej wieczorową, natomiast torebkę z paskiem można nosić na co dzień. Istotny jest tu też wybór tkaniny – welur w odróżnieniu od tkaniny wodoodpornej lub ekoskóry będzie bardziej na wieczór.

Czy projektujesz coś jeszcze poza torebkami i portmonetkami?

Na razie skupiam się tylko na torebkach i portmonetkach – żeby nie brać na siebie zbyt wiele. W końcu mam jeszcze moją pracę w szkole i to jest priorytetem, ale w moich zeszytach czekają na realizację rysunki, przedstawiające plecaki oraz bardziej skomplikowane portfele z biglem. Czekam też na więcej przestrzeni na to, żeby zająć się zgłębianiem tajników patchworku – tutaj ukłon w stronę artystki i nauczycielki patchworku Anny Sławińskiej, która pokazała mi inną stronę patchworku.

Pracujesz sama czy ktoś ci pomaga?

Pracuję sama w mojej pracowni, którą jest miły, urządzony przeze mnie kąt w salonie. Szyję torebki na niewielką skalę, więc taka jednoosobowa pracownia jest dla mnie idealna.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Anna Krauss

Autorami zdjęć są Liliana Żurawska i Joanna Żurawska.