Zimowy spacer wśród świateł. Interaktywne atrakcje na wystawie plenerowej w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie

Zimowy spacer wśród świateł. Interaktywne atrakcje na wystawie plenerowej w Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie
Fot. Magdalena Młodawska

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a przez chmury z rzadka przebijają się promienie słońca, możemy wybrać się na nastrojowy spacer wśród świateł do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie. Wystawa plenerowa złożona z przestrzennych aranżacji wykonanych z różnobarwnych diod jest niezwykle klimatyczna i pełna magii. Nie brakuje tu także interaktywnych zagadek dla najmłodszych.

Migoczący 75-metrowy tunel

Wystawa odbywa się już po raz jedenasty i jak co roku – Królewski Ogród Światła przyciąga tłumy sympatyków kolorowych światełek. Organizatorzy rokrocznie dbają o to, by była równie ciekawa i atrakcyjna dla gości w każdym wieku.

Na wystawę niezmiennie od kilku lat prowadzi długi, bo aż 75-metrowy tunel, przystrojony tysiącami migoczących światełek. W połączeniu z muzyką klasyczną, która w nim rozbrzmiewa, wprowadza nas w iście królewską, podniosłą atmosferę.

Galeria obrazów i Wydra pana Paska

Tuż za świetlnym tunelem, ale jeszcze przed głównym wejściem na wystawę, znajduje się mała galeria obrazów. Wśród reprodukcji znajdują się tu portrety m.in. Jana III Sobieskiego i Stanisława Kostki Potockiego. Prócz oczywistych, głównych postaci na nich występujących, na obrazach znajduje się także postać wydry, oswojonej przez Jana Chryzostoma Paska, znanej z jego pamiętników.

Zabawa w poszukiwaniu na obrazach ulubionego zwierzątka pana Paska może być nie lada gratką dla najmłodszych uczestników wystawy. A to dopiero początek przygód z psotną wydrą!

Idąc dalej, znajdziemy się na dziedzińcu, gdzie będziemy mogli zrobić sobie zdjęcie wśród iluminacji świetlnych 3D, nawiązujących do koronacji, wojny i miłości, czyli motywów związanych z życiem króla Jana III.

Ogród Północny i berek z wydrą

Przekraczając bramy wejścia do Ogrodu Północnego możemy zapozować w świetlistych strojach, które nawiązują stylem do mody XVII wieku. Dalej możemy pospacerować pośród zielonych pnączy i pobawić się w berka z chowającą się przed nami zwinną wydrą.

Labirynt z mitycznymi postaciami

W Ogrodzie Południowym, znajdującym się tuż przy Oranżerii, stworzono świetlny Labirynt, w którym znajdują się postacie i stworzenia znane z mitologii greckiej. Zobaczymy tu m.in. złoto-srebrzystą postać Posejdona – władcy mórz, a przy pomocy paneli z kołem sterowym wzburzymy świetlne, morskie fale. Napotkamy tu także na Hefajstosa – greckiego boga ognia i Nike – boginię zwycięstwa oraz kilka innych postaci. Przy każdej migoczącej figurze 3D znajdują się także interaktywne elementy, przez co spacer w Labiryncie staje się wyjątkowo ciekawy i atrakcyjny.

Obserwatorium i Muzyczny Ogród Marzeń

Przechodząc na taras górny, znajdziemy się w Obserwatorium, gdzie przez ogromną lunetę będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądają gwiazdozbiory poszczególnych znaków zodiaku. Tuż przed tarasem dolnym znajdują się także błyszczące, ozdobione setkami diod globusy, których pierścienie możemy wprawić w ruch. Ta część wystawy nawiązuje do zainteresowań astronomicznych króla Jana III.

Z tarasu górnego rozpościera się widok na taras dolny – Muzyczny Ogród Marzeń, pośrodku którego zobaczymy, jak co roku, okazałą bajeczną fontannę.  Możemy ją podziwiać przy dźwiękach słynnych utworów Piotra Czajkowskiego, Antonio Vivaldiego i Jana Sebastiana Bacha.

Zegar i Ogród Różany

Zakończenie spaceru jest nie mniej spektakularne niż cała wystawa.

Na Parterze Dywanowym znajduje się Zegar z Chronosem, złożony ze świetlnych elementów 3D i 2D. Pomysłem do stworzenia tej aranżacji była płaskorzeźba widniejąca na południowej elewacji.

Ostatnie kroki wiodą nas do niezwykłego Ogrodu Różanego. Ta część wystawy nawiązuje do kolorów różnych gatunków róż rosnących w ogrodach rezydencji w Wilanowie. Pośród róż odwzorowanych w wielkim formacie, zmieniających kolory, poczujemy się jak w bajce. Ta część wystawy jest niezwykła i zachwycająca.

Mappingi

W weekendy i niektóre świąteczne dni na fasadzie Pałacu w Wilanowie odbywają się mappingi. To pokazy nawiązujące do czasów króla Jana III, łączące światło, obraz i dźwięk. Ich trójwymiarowy, przestrzenny charakter wywołuje iluzję „ożywionego budynku”. Harmonogram mappingów dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.

Długie zimowe wieczory nie muszą być nudne. Ruch na świeżym powietrzu i kolorowe światełka, których podobno do przystrojenia tegorocznej odsłony Królewskiego Ogrodu Światła użyto aż pół miliona (energooszczędnych diod Eko-LED), wprowadzą nas w dobry nastrój. A wystawa wzbogacona o nowe instalacje i interaktywne elementy jest gwarancją znakomitej zabawy dla każdego!

Królewski Ogród Światła czynny jest w godzinach 16.00 – 21.00. Wystawa potrwa do 26 lutego 2023 r.

Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska
Fot. Magdalena Młodawska