Zwyczajny zły człowiek. Pierwszy seryjny morderca ZSRR zabijał, by się napić

Zwyczajny zły człowiek. Pierwszy seryjny morderca ZSRR zabijał, by się napić

Prasa pisała o nim „człowiek-zwierzę”. Zabił 33 osoby, okradał swoje ofiary, podczas gdy jego żona posłusznie sprzątała miejsce zbrodni. Pierwszy w historii Związku Radzieckiego odnotowany seryjny zabójca nie kierował się motywem seksualnym, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach. Jego celem było zdobycie pieniędzy na to, czego pożądał najbardziej – alkohol.

Wasilij Pietrow miał dziesięć lat, gdy po raz pierwszy upił się do nieprzytomności. Wcześniej podpatrywał, jak robią to rodzice i pięcioro rodzeństwa, a gdy w końcu spróbował gorzałki, zrozumiał, że pozwala ona inaczej spojrzeć na świat. Znikała rozwalająca się chatka, równie pijani bracia, niezaradna matka i ojciec z ciężką ręką. W wieku piętnastu lat był już weteranem kieliszka – praktycznie nie trzeźwiał, a jedyną okolicznością, w której nie pił, był brak pieniędzy. Wtedy zatrudniał się do tymczasowych, szybkich robót, zdobywał kilka rubli i pił dalej, nie dbając już o sprawienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Zresztą, jego brat po pijaku zabił swojego szefa za to, że tamten narzekał na jakość wykonanej pracy, a Wasilij Terentiewicz Pietrow nie lubił się wysilać.

Urodził się w ciekawych czasach – przyszedł na świat pod koniec lat 70. XIX wieku w guberni witebskiej. Chcąc nie chcąc stał się świadkiem historii, która i jego porwała w swój wir. W 1897 roku, jako 19-latek, trafił do wojska, w którym służył cztery lata.

Po wojsku nie miał pomysłu na siebie, ale akurat trwała wojna rosyjsko-japońska, więc Wasilij, który w międzyczasie się ożenił, wraz z żoną trafił na Daleki Wschód. Tam na handlu zarobił pierwsze duże pieniądze. Natychmiast je przepił. Zatrudnił się więc w składzie broni jako dozorca. Już po kilku tygodniach okradł miejsce pracy, za co na rok trafił za kratki. Jego żona, wykończona niestabilnością i ciągłym brakiem pieniędzy, zmarła na tyfus (niektóre źródła podają jednak, że popełniła samobójstwo).

Nowa Polityka Ekonomiczna pomogła w zabijaniu

Po wyjściu z więzienia Wasilij Pietrow, który nie miał już żadnych bliskich, wyjechał do Rygi, gdzie ożenił się z wdową imieniem Sofia, wychowującą dwójkę dzieci. Żonę wybrał potulną, małomówną, nieżądającą uwagi ani ciepła. Mimo to często ich bił: za to, że dzieci za głośne, jedzenie za zimne, wódki znowu za mało. Gdy już się napił, lubił szarpać za włosy, bić po głowie – wtedy żona i dzieci stawały się jeszcze cichsze, jakby ich wcale nie było.

W Rydze nie zabawił długo – wybuchła I wojna światowa i Wasilij postanowił przeprowadzić się do Rosji, na Powołże. Tam zastał go rok 1917 i Rewolucja Październikowa. Wasilij Pietrow, choć pijanica i leń, wiedział, jak się ustawić, by iść z wiatrem, nie pod wiatr. Dołączył do Armii Czerwonej. Dopiero tam, jako 40-latek, nauczył się czytać i pisać, a że rotacja dowódców była w tamtych czasach rekordowa, szybko został „komandirem” – plutonowym. Podczas jednej z potyczek dostał się do niewoli oddziałów białej armii generała Antona Denikina.

Podczas wojny domowej bolszewików z białymi jeńcami, którzy nie chcieli przejść na stronę przeciwnika, byli likwidowani, dlatego Wasilij, by uniknąć egzekucji, zadeklarował chęć dołączenia do Denikina. Po jakimś czasie udało mu się uciec, chciał jednak uniknąć sądu wojskowego za dezercję. Zmienił więc nazwisko i imię odojcowskie (otczestwo), co w wojennej zawierusze nie było trudne. Został Wasilijem Iwanowiczem Komarowem.

Postanowił zamieszkać w Moskwie. W 1920 roku do mieszkanka na ulicy Szabołowka ściągnął żonę i dzieci, a rok później zabił w nim swoją pierwszą ofiarę. Wykorzystał fakt, że Władimir Lenin ogłosił Nową Politykę Ekonomiczną (NEP) – doktrynę, która zezwalała mieszkańcom umęczonej powojennym kryzysem gospodarczym młodej republiki na prowadzenie handlu i działalności zarobkowej.

Ojcostwo nie przeszkodziło w zabijaniu

Wasilij zatrudnił się jako furman, zaczął też specjalizować się w drobnych kradzieżach. Pił jednak coraz więcej i potrzebował na to pieniędzy, dlatego to, co ukradł, sprzedawał na targach. W lutym 1921 roku poznał wyjątkowo rozmownego chłopa, który chciał kupić klacz. Wasilij zaproponował, że sprzeda mu swojego konia. Do transakcji miało dojść w mieszkaniu Komarowa. Gdy klient o umówionej porze zjawił się z pieniędzmi, dostał od gospodarza szklankę wódki na cześć udanej sprzedaży. Chwilę potem dostał kilka ciosów młotkiem.

Wasilij wiedział, gdzie uderzyć, by ofiara od razu traciła przytomność i szybko umierała – nie mógł sobie pozwolić, by sąsiedzi usłyszeli jakiekolwiek krzyki inne niż te wydawane przez jego dzieci i żonę. Ciało schował do worka. W nocy wyniósł je i zakopał pod podłogą w jednym z opuszczonych, zniszczonych podczas wojny domów. Wszystko zajęło mu zaledwie pół godziny. Pieniądze, które ukradł swoje ofierze, od razu przepił.

W 1921 roku zabijał jeszcze 16 razy. Działał według tego samego schematu: zapraszał poznanego na targu kupca do domu, poił go wódką, a gdy ten zaczynał tracić świadomość, uderzał młotkiem w głowę. Ciała w workach wyrzucał do rzeki Moskwy, zakopywał w opuszczonych domach, na pustkowiach. Pieniądze przepijał, a kosztowności sprzedawał za bezcen, by utrzymać rodzinę.

W 1922 roku urodził mu się syn, to jednak nie powstrzymało go przed mordowaniem. Na dodatek, ponieważ żona z maleńkim dzieckiem rzadko wychodziła z domu, zaczął zabijać na jej oczach. Kobieta sprzątała miejsce zbrodni, prała zakrwawione ubrania ofiar, które później również trafiały na sprzedaż. Nie wiadomo jednak, czy godziła się na takie czyny męża, czy też była przez niego zastraszona.

W sumie Wasilij Komarow zabił 33 osoby.

Na początku 1923 roku milicjanci moskiewscy zaczęli łączyć ze sobą sprawy zaginięć mężczyzn, którzy udawali się na targ, by kupić konia. Zgłoszeń od zaniepokojonych rodzin było już kilkadziesiąt, na dodatek w różnych częściach miasta mieszkańcy zaczęli odnajdywać worki, w których znajdowały się nagie zwłoki z charakterystycznie związanymi kończynami. Jak pisał Michaił Bułhakow, który w owym czasie dorabiał jako felietonista i reporter sądowy, „… ręce i nogi ofiar były zawiązane w sposób typowy dla kogoś, kto ma do czynienia z uprzężą. Czy to aby nie furman był zabójcą? W niektórych workach znaleziono ślady owsa. Jest duże prawdopodobieństwo, że to furman. […] Udało się ustalić, że wszystkie ofiary, których tożsamość udało się ustalić, były w mieście w „końskich” sprawach. Ani chybi furman. Ale brak jakichkolwiek innych śladów” – pisał Bułhakow w reportażach z Sali rozpraw.

W ustaleniu sprawcy pomogła… pieluszka. Głowa jednej z ofiar była nią obwiązana, by ukryć ślady krwi na worku. Teraz milicja szukała furmana, który niedawno został ojcem. Kilka miesięcy zajęło przesłuchanie moskiewskich furmanów, w końcu jednak w ich zeznaniach zaczęło się pojawiać jedno nazwisko: Komarow. Jak podkreślali świadkowie, mężczyzna rzadko brał pasażerów, ale wciąż miał pieniądze na alkohol. Uwagę śledczych zwrócił też fakt, że Komarow ma maleńkiego syna.

18 maja 1923 roku, grubo po północy, do drzwi mieszkania Komarowa zapukała milicja. Wasilij otworzył i spokojnie wysłuchał wyjaśnień, że milicjanci dostali zawiadomienie o nielegalnym pędzeniu bimbru. Wpuścił ich i nawet zaczął żartować, uśmiech jednak zniknął z jego twarzy, gdy jeden z milicjantów zbliżył się do spiżarni. Komarow wykorzystał chwilę nieuwagi funkcjonariuszy i wyskoczył przez okno. Uciekł do znajomej mleczarki, ale wpadł tej samej nocy.

Tymczasem w domu na Szabołowskiej milicjanci dokonywali oględzin znalezionych w spiżarni zwłok ostatniej ofiary Komarowa. Ciało nie zdążyło ostygnąć…

Moskwa huczała od plotek

Wasilij Komarow od razu przyznał się do zabójstw. Z chęcią, a nawet jakąś ponurą dumą wskazywał kolejne miejsca, w których z pomocą żony ukrywał zwłoki. Twierdził przy tym, że zabijał tylko „spekulantów”, tych, którzy chcieli kupić konia, by na wsi wymienić zwierzę na ziarno i sprzedać je z dużym zyskiem.

Moskwa huczała od plotek o liczbie ofiar (pod koniec procesu mówiło się już o setkach, choć ich rzeczywista liczba wynosiła 33), o tym, że zabójca ciałami zabitych karmił świnie (na pytanie, czy takie zdarzenie miało miejsce, Komarow odparł: „Nie, gdybym je nimi karmił, sprawiłbym sobie więcej prosiaków”). Tłum nie raz chciał zlinczować Komarowa, gdy ten był wożony na miejsca, w których ukrył ciała. Gazety pisały o nim: człowiek-zwierzę.

Rozprawy odbywały się w budynku Muzeum Politechniki. Sam proces trwał zaledwie trzy dni – od 6 do 8 czerwca 1923 roku.

- Dlaczego zabijaliście? – zapytał sędzia.

- Żona lubi dobrze zjeść, a ja ostro popić, koń mnie karmił, ale pić nie dawał – odparł Wasilij Komarow.

"To nie zwierzę, ale na pewno nie człowiek"

Obecny na procesie Michaił Bułhakow tak opisywał zabójcę: "to nie zwierzę, ale na pewno nie człowiek. Przed sądem stanął futerał na człowieka – nieposiadający żadnych przymiotów zwierzęcia. Może ma w sobie jakieś cechy, które będą widoczne dla psychiatry, ale na zwyczajne oko to zwyczajny starszy człowiek o nieprzyjemnej, ale nie zwierzęcej twarzy, nie ma w niej śladu zezwierzęcenia”. O samych zabójstwach Komarow mówił z takim spokojem i pewnością siebie, że pisarz odnotował: „Komarow zabijał dokładnie i po gospodarsku […] tak się zabija bydło. Bez żalu, ale i bez żadnej nienawiści. […] Tak, jakby prowadził w domu rzeźnię. Poza tym wszystkim był zwyczajnym złym człowiekiem, jakich są miliony. I żonę, i dzieci bił i pił, ale w czasie świąt zapraszał do domu duchownych, częstował ich winem".

Wasilij Komarow i jego żona zostali uznani za poczytalnych i zostali skazani na karę śmierci. „E, wszyscy umrzemy” – tak zareagował na wyrok. Egzekucję wykonano kilka dni później. Dzieci trafiły do domów dziecka, ich los jest nieznany.

Często za pierwszego seryjnego zabójcę w historii Związku Radzieckiego uznaje się Władimira Ionesiana, który na przełomie 1963 i 1964 roku zamordował pięć osób, w tym troje dzieci. O sprawie Komarowa w czasach ZSRR mówiono mało, zwłaszcza że propaganda dbała o wizerunek państwa, w którym nie ma seryjnych zabójców – w przeciwieństwie do „zgniłego Zachodu”.

Tym, co łączy tych dwóch morderców, jest motyw – zabijali, by zdobyć pieniądze: na alkohol, a w przypadku Ionesiana – na wystawne życie z kochanką. Komarow nie był klasycznym seryjnym zabójcą, który morduje, by zaspokoić się seksualnie. Był „zwyczajnym złym człowiekiem”.