Daj sobie szansę...

Daj sobie szansę...
Pixabay

Kiedy wydaje ci się, że twój świat nie jest do końca twój? Kiedy patrzysz na wszystko z poziomu widza i nie masz nawet ochoty przełączyć kanału? Znasz to uczucie, kiedy patrzenie, mówienie, myślenie cię boli i sprowadzasz to do udawania, bo przecież będzie lepiej. Znasz to uczucie, kiedy radość znasz tylko z filmów, o których jakości można spokojnie spekulować.

Może masz ochotę być kimś innym i nawet chwilami ci się udaje, ale potem wracasz do punktu wyjścia i myślisz sobie, na co mi to wszystko. Nie chce ci się nic, a każdy wzmożony wysiłek kończy się na wstaniu, skorzystaniu z toalety, a potem położeniu się w tym samym miejscu. Czytasz to jak pewną regułkę, no cóż, dla mnie to smutna rzeczywistość. To pętla zaciskana na szyi, która zawsze pozostawia jakieś miejsce, żebyś mogła złapać ostatni wdech powietrza. Czasem ratuje cię to przed pójściem dalej w tej swojej ciemności. Jesteś inna, każdego dnia, a jednak wieczorem kładziesz się do łóżka taka sama, zwyczajnie zmęczona. Mogłabym opisywać ten stan jeszcze długo, jest wiele metafor, w które można go ubrać. Pewnie czujesz to samo, pewnie widzisz, że mam wiele racji. Sama wiem najlepiej, że ją mam, żyję w tym każdego dnia. Jednak nie zawsze tak było. I mam nadzieję, że nie zostanie tak na zawsze.

Byłam radosnym, pełnym miłości człowiekiem, idealizowałam siebie i innych. Było mi dobrze, nawet jak nie było można dopisać scenariusza, dlaczego nie wychodziło. Byłam typem wiecznie walczącej i co gorsza, wygrywającej. Nie pozwoliłam sobie nawet na chwilę zwątpić. Poznałam jego i nawet on nie był w stanie mnie zatrzymać, nawet wręcz przeciwnie, jeszcze mnie nakręcał do działania.

Ekonomia to był mój konik, cieszyłam się, że mam pracę, że ona nawet mnie cieszy. Przecież jest tyle osób, które pracują, bo muszą, a nie bo lubią to, co robią. Jak widzisz, mówiąc kolokwialnie, źle nie było. Gdzie pojawił się ten demon, który zaatakował mnie i zabrał mi siebie. Nie wiem, powoli zaczynałam się zanurzać w swoim życiu, powoli traciłam sens. Miałam wrażenie, że to co robię, nie jest ani trochę moje.

Spędzałam długie godziny w pracy, a po niej czas z mężem i przyjaciółmi. Zaczynałam odcinać powoli kawałek za kawałkiem z tego, co robiłam i zamykać siebie w otchłani, w której nie było światła. Nie spotykałam się z przyjaciółmi, potem nie rozmawiałam z mężem, a jego debilne pytania, co się dzieje, kończyły się wybuchem złości, a potem agresji. Miałam go gdzieś, miałam go zupełnie dość, im bardziej on był miły, tym bardziej ja byłam wściekła, że jest. Chciałam, naprawdę chciałam się opanować, ale czułam ciemność zjadającą mnie od środka.

Po jakimś czasie, przyszła kolej na pracę. Coraz częściej się spóźniałam lub wychodziłam wcześniej, bo mi się nie chciało tam siedzieć. Liczenie doprowadzało mnie do ciężkiej cholery, nie mówiąc o tym, że każdego dnia zdarzały mi się pomyłki, które im były mniejsze, tym bardziej frustrujące, bo miałam wrażenie, że nawet dziecko z pierwszej klasy szybciej poradziłoby sobie z tym, tylko nie ja. Wmawiałam sobie, że to nie dla mnie, wmawiałam sobie, że to za trudne, że jestem głupia, że nie dam rady. Skończyło się na tym, że najpierw brałam jeden dzień urlopu w tygodniu, potem dwa, potem, jak nie miałam urlopu, dobrnęłam do L4.

Drażniło mnie wszystko, jak był obiad... źle, jak go nie było… źle. Jak mąż zrobił zakupy… źle, jak ich nie zrobił… źle. Powoli zaczynał mieć mnie dość, nie rozumiał, co się dzieje. A ja w swej naiwności i głupocie myślałam sobie, że przecież on powinien się domyśleć, każdy by się domyślił, tylko nie on. Wylewałam na niego morze pomyj, zresztą nie tylko na niego. Na rodzinę, starszych rodziców, przyjaciół, listonosza. Cały świat był tak wkurzający, że nie potrafiłam zrozumieć, czemu oni mnie otaczają, bo nie powinni. Do etapu wkurzenia, rezygnacji, doszły bezsenne noce, nie jadłam, apetyt dopadał mnie na godzinę, jadłam wtedy wszystko, co było pod ręką, żeby potem nie jeść kilka dni. Po przejedzeniu bolał mnie brzuch i czułam się, jakbym zaraz miała pęknąć, więc brałam leki. To taki system przyczynowo-skutkowy. Było mi źle i ciągle słuchałam, jak ty wyglądasz, cień człowieka, uśmiechnij się masz taką szarą twarz, czy wszystko dobrze?

Mój stan w połączeniu z tym, czego musiałam słuchać, doprowadzał do ogromnego poczucia winy, to moja wina, że jestem taka, jaka jestem, jakie to było okrutne i głupie. Kolejny etap to zamknięcie siebie na wszystkich i na wszystko. Siedziałam godzinami wpatrując się w sufit, w ścianę i okno. Nie wiem, czego mój osłupiały wzrok szukał, zamykałam się w pokoju, leżałam godzinami pod kocem i patrzyłam. Po tylu nieprzespanych nocach, spałam nie tylko w nocy, spałam ciągle, nie miała siły na nic, nie jadłam, ledwo miałam siłę pić wodę. Mój mąż przeżywał katusze patrząc jak wykańczam siebie i jego. Nie potrafiłam przyznać, że jestem chora, nie potrafiłam przyznać, że jest coś nie tak. Nie chciałam nawet słuchać o pomocy specjalisty, w sumie w najgorszych momentach miałam problem z usłyszeniem własnego oddechu.

Wizyty karetki w moim domu to była norma, sąsiedzi przywykli, ja przywykłam do kroplówek, które czasem pomagały, a czasem musiałam przejechać się tą karetką do szpitala. Upadłam i coraz częściej nie miałam siły podnieść się z tego upadku. Ze mną upadał cały mój świat. Nie miałam już nic. Każda taka myśl dobijała mnie coraz bardziej. Niebo nad moim domem zmieniało się z tygodnia na tydzień, czasem nie wiedziałam, która to godzina, dzień tygodnia, miesiąc. Tak mój stan trwał długo. Miałam wrażenie, że już tylko inni o mnie walczą, bo ja się poddałam.

Przez maltretowanie mojego ciała, pewnego dnia moje serce miało chyba dość, kiedy ocknęłam się, byłam w szpitalu. Miliony rurek, światło raziło mnie w oczy. Bałam się, że to koniec, przerażenie było ogromne. Czułam się, jakbym na chwilę, po raz pierwszy świadomie zobaczyła moje życie z pozycji obserwatora. Widok, który ujrzałam nie był tym, który chciałam zobaczyć. Bałam się, ile jeszcze zniosę i ile jestem w stanie przyjąć ciosów od siebie. Otrzeźwiło mnie to na chwilę, nie powiem, że na zawsze, ale pod wpływem tej chwili, zdecydowałam się na pomoc specjalisty i walczę o siebie, i o lepsze jutro.

Poczucie niemocy, popularne „nie chce mi się”, apatia, przedłużający się stan zmęczenia, nerwowość, bezsenność, brak apetytu, mogłabym wymieniać dalej… Jednak jeśli poczujesz, że to ten moment, w którym zmierzasz ku czarnej dziurze, nie idź w tę stronę, reaguj, daj sobie szansę. Nie mów sobie, że to minie, mnie nie minęło. Byłam tam… i tam jest trudno, jak już tam będziesz, wracaj jak najszybciej, powrót nie jest prosty. Pozwalaj sobie pomóc. Nie jesteś gorsza, zasługujesz na wszystko, tylko sama sobie tego nie odbieraj. Nie o to chodzi, żeby w życiu nosić na twarzy udawany uśmiech, tylko żeby dać sobie szansę na ten szczery.