Konstrukcja i zastosowanie pergoli
Pergola należy do elementów tak zwanej małej architektury. Znana jest już od średniowiecza, kiedy występując w formie lekkiej drewnianej konstrukcji, stanowiła podporę dla pnących roślin, np. róż.
Konstrukcja pergoli charakteryzuje się wysoką trwałością, solidnością i odpornością na różne warunki atmosferyczne. Najczęściej jakość taką gwarantuje aluminium i stal nierdzewna, ale na rynku spotkać można także pergole o konstrukcji np. drewnianej.
Dlaczego warto mieć pergolę?
Wielu może jednak zapytać, po co mi pergola, skoro mogę mieć zadaszenie nad tarasem np. za sprawą wydłużonego dachu lub najtańszej opcji – parasola ogrodowego. Tymczasem obecnie na rynku mamy różne modele pergoli, które gwarantują szereg zastosowań. Po pierwsze jest to skuteczna ochrona przed palącymi promieniami słońca w upalne dni. Jednak za sprawą ruchomych przesłon bocznych, a przede wszystkim lameli dachowych (tak zwanych piór), może ona stanowić schronienie w czasie deszczu, a nawet silnego wiatru czy chłodu. Jest też konstrukcją trwałą i stabilną.

Ponad wszystko pergole, które stosuje się obecnie, mają oryginalny wygląd, dlatego stylistyką mogą pasować zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i do domów nowoczesnych.
Rodzaje pergoli – 5 propozycji
Pergole mogą być różne. Wiele zależy od budżetu inwestora, ale przede wszystkim od stylu otoczenia, w jakie ma się wpisać dana konstrukcja. Najczęściej pergole dzielimy na takie rodzaje jak:
- pergola wolnostojąca – oprócz funkcji zadaszenia, to elegancki akcent w ogrodowym zaciszu; gwarantuje przytulną przestrzeń do relaksu w słoneczne dni i ciepłe wieczory oraz w nieco chłodniejsze, wiosenne lub jesienne miesiące
- pergola tarasowa przyścienna – sprawdzi się, jeśli taras mamy usytuowany bezpośrednio przy domu; zadaszenie da wytchnienie osobom przebywającym na tarasie, ale jednocześnie zapewni odrobinę cienia i chłodu w słoneczne dni także domownikom wewnątrz budynku.

Poniżej prezentujemy 5 propozycji na stylową pergolę.
1. Pergola lamelowa
Najczęściej wybierana pergola z opcją obrotowych aluminiowych piór, które pozwalają na ochronę przed promieniami słońca, a jednocześnie na wentylację. Stabilna konstrukcja jest szczególnie polecana do nowoczesnego budownictwa. Jednocześnie istnieje opcja dodatkowych osłon bocznych, które mogą być w dowolnym momencie rozsuwane lub zsuwane.
2. Pergola rzymska
To pergola tkaninowa, której ułożenie przypomina dekoracyjne fale. Świetnie pasuje do tradycyjnej architektury, ale także do budynków nowoczesnych.
3. Pergola segmentowa
Innowacyjny i automatyczny system pozwala na rozsuwanie i zsuwanie poszczególnych segmentów, czyli elementów płaszczyzn zadaszenia i ochrony bocznej w zależności od warunków.

4. Pergola rolowana
To pergola tkaninowa, w której materiał można w dowolnym momencie schować w specjalnej kasecie. Chroni przed słońcem i opadami deszczu. Stylistyką nawiązuje do pergoli lamelowych. Ma również opcję regulacji pochylenia dachu.
5. Szklany dach
Jedną z opcji zadaszenia tarasu jest także szklany dach wyposażony w zintegrowaną markizę, która chroni dach przed nagrzaniem. Zapewni to maksymalną efektywność termiczną, a jednocześnie może służyć jako zadaszenie całoroczne. Oznacza bowiem także ochronę przed deszczem. Pergola taka może być pomalowana na dowolny kolor, a ozdobiona klimatycznym oświetleniem. Dach ma opcję rolowania i sterowania elektrycznego.
Materiał partnera.