Jak sie ubrac na Gale Derby zdjęcie główne b1dc232658cdb92c4c2d591f

Jak się ubrać na Galę Derby

Wyścigi konne od zawsze budzą wiele emocji i ściągają amatorów tego sportu. Jedni przychodzą, by obstawiać zakłady, inni – by tylko popatrzeć i spędzić miło czas, zaś jeszcze inni, by zaprezentować specjalnie na ten dzień stworzone stylizacje. Niektórzy łączą to wszystko. Tak czy siak, jest to pretekst do pokazania się w tzw. towarzystwie w najnowszej kreacji, której koniecznym elementem jest kapelusz, fascynator lub inne nakrycie głowy. Niezwykle ważne jednak jest, by wiedzieć, jakimi zasadami się kierować w wyborze naszej kreacji.

Oczywiście na przestrzeni lat moda i tu, na wyścigach konnych ulegała zmianom. Współcześnie jednak nadal obowiązuje dress code, jednak nie we wszystkich strefach na Torze Służewieckim. Zachęca się oczywiście gości, by hołdowali tradycji i przestrzegali zasad ubioru, jednak w tzw. Strefie B i C formalny dress code nie obowiązuje. Obowiązuje on dopiero w Strefie A, czyli w Trybunie Honorowej, która składa się z dwóch poziomów. Na najwyższym zasady są bardziej restrykcyjne niż na tym niższym. Poniżej w pewnym zarysie obowiązują zasady panujące w Trybunie Honorowej. Dla chcących zgłębić dokładniej tajniki dress codu zamieszczam pod tekstem linki.

Panie - co mogą:

- spódnice lub sukienki do kolan lub poniżej kolan,

- eleganckie spodnie z bluzkami,

- pantofle, sandały, szpilki etc.,

- kombinezony (długość minimalna jak przy spódnicach),

- mile widziane kapelusze, fascynatory, toczki etc.

Czego nie mogą:

- obuwia sportowego,

- mini spódnic czy sukienek,

- głębokich dekoltów,

- widocznych ramiączek,

- dresy, legginsy, dżinsy,

Panowie - co mogą:

- garnitur,

- krawat, fular, mucha,

- ciemne obuwie,

- mile widziane kapelusze,

Czego nie mogą:

- podkoszulki,

- sandały i klapki, obuwie sportowe,

- koszule flanelowe,

- koszulki bez kołnierzyków.

W takim ubraniu osoby te będą zmuszone zostać w Strefie B i C.

Zajrzałam również do Ascot – co tam obowiązuje i zasady te są podobne, z tą różnicą, że tam większość osób przestrzega dress codu. Tradycja wyścigów konnych oraz modowego szaleństwa jest bardzo długa w Wielkiej Brytanii, jednak nie zniechęcajmy się. Mamy w Polsce wspaniałych modystów z wieloletnimi tradycjami i takich wschodzących dopiero i budujących swe marki. Co więcej, mamy co raz więcej miłośniczek i miłośników tych wspaniałych dodatków. Nawet jeżeli nie będziemy na co dzień nosić takich nakryć głowy jak kapelusze czy fascynatory, może chociaż od święta, jak przyjęcia, wesela, turnieje polo, wyścigi konne? Może odważmy się na odrobinę jakże kolorowego szaleństwa, na zwariowane ozdoby na głowach? Wyścigi konne to idealne miejsce, by puścić wodze fantazji i wystylizować jak nigdzie indziej!

Dlatego odwiedźcie Tor Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie w dniu 4 lipca. Tam podczas Gali Derby odbędzie się Konkurs na najpiękniejszy kapelusz. Szczegóły poniżej!

https://www.facebook.com/events/945331782702094/

http://torsluzewiec.pl/dress-code/

https://www.ascot.co.uk/what-to-wearssss/what-to-wear/royal-ascot-style-guide

https://www.ascot.co.uk/uploads/79461319-02-05-2019-17-54-33.The%20Royal%20Ascot%20Style%20Guide,%20in%20Association%20with%20Cunard.pdf

Tekst: Katarzyna Krauss na podstawie materiałów Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz informacji Ascot.

Partnerzy