Jakuszyce – stolica narciarstwa biegowego

Jakuszyce – stolica narciarstwa biegowego zdjęcie główne 60bac29caaf52dff266d0400

O ile Zakopane, ze względu na doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i skiturowego, można nazwać zimową stolicą Polski, tak Jakuszyce, będące dzielnicą Szklarskiej Poręby, zasługują na miano polskiej stolicy narciarstwa biegowego. Na Polanie Jakuszyckiej znajduje się najnowocześniejszy ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie, a na jego terenie – około 100 kilometrów tras biegowych o różnym stopniu trudności, od zupełnie płaskich, spacerowych, po trasy wyczynowe. Aktywnie spędzą tu czas zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i zawodowi narciarze.

Jakuszyce położone są na wysokości 886 m n.p.m., kilka kilometrów od centrum Szklarskiej Poręby i 800 metrów od granicy polsko-czeskiej. Biegnie przez nie linia kolejowa na trasie Jelenia Góra -Harrachov i znajduje się tu najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Do Jakuszyc można więc dostać się zarówno samochodem, jak i pociągiem, który kursuje ze Szklarskiej Poręby co godzinę. Wysiadając z auta czy z wagonu, od razu  znajdziemy się w narciarskim królestwie. Wytrwali i wysportowani mogą dostać się tu na biegówkach ze Świeradowa Zdroju 14-kilometrowym Szlakiem Cietrzewia z przepięknymi widokami na Szrenicę i Śnieżkę.

Jakuszyce leżą tuż przy Przełęczy Szklarskiej, na wschód rozciągają się Karkonosze, na zachód natomiast Góry Izerskie. Powoduje to, że turyści mają do wyboru dwa pasma górskie z ogromną ilością pieszych, rowerowych i biegowych szlaków turystycznych.

W Jakuszycach panują doskonałe warunki klimatyczne do uprawiania narciarstwa biegowego, porównywalne z klimatem alpejskim na wysokości około 1500 m n.p.m. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu średnio 156 dni w roku, co powoduje, że obszar ten z powodzeniem można nazwać krainą wiecznej zimy. Zima przychodzi tutaj jako pierwsza i odchodzi ostatnia. Często śnieg spada już w listopadzie i leży aż do początku maja.  Kiedy w położonej obok Szklarskiej Porębie nie ma śniegu, tu jest go pod dostatkiem.

Polana Jakuszycka to prawdziwe biegowe eldorado. Oferuje wiele tras wyczynowych i turystycznych rozciągających się na wysokości od 752 do 1003 m n.p.m. Dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy wyznaczonych jest 14 tras, a cztery trasy mają homologację FIS. Trasy narciarskie są dobrze przygotowane i zadbane, z założonym śladem do biegówek. Wszystkie tworzą przecinające się pętle, dając możliwość wyboru i łączenia tras dostosowanych do własnych możliwości kondycyjnych oraz czasowych. Przez mostek na Izerze ośrodek łączy się z kolejnymi 150 km tras po stronie czeskiej.

Bardzo popularną trasą jest szlak do Schroniska Orle. Spacer z Polany Jakuszyckiej w obie strony to około 10 km. Trasa nie jest wymagająca i doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Można pokonywać ją zarówno na deskach, jak i pieszo. Idąc pieszo należy pamiętać, by nie zadeptywać i nie niszczyć śladów biegowych. W schronisku można się posilić serwowanymi daniami i ogrzać przy kominku. Ze schroniska można wybrać się do położonej na Hali Izerskiej Chatki Górzystów.

Polana Jakuszycka jako ośrodek sportowy słynie z wielu zawodów o wysokiej randze. Organizowane są tu zawody międzynarodowe Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w marcu każdego roku odbywa się wielka międzynarodowa impreza narciarska Bieg Piastów, w której uczestniczy kilka tysięcy narciarzy. Ponadto odbywa się tu kilka mniejszych imprez biegowych, m.in. Puchar Polski oraz marcowe biegi o Puchar Karkonoszy na stałe wpisane do kalendarza FIS.

Jakuszyce są też miejscem zmagań psich zaprzęgów. Odbywają się tu unikalne imprezy sportowe takie jak Border Rush, będący jednym z najtrudniejszych europejskich średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów.

Polana Jakuszycka ma dość bogatą infrastrukturę, dostosowaną do potrzeb turystów. W okolicy zlokalizowanych jest kilka hoteli, stacja paliw, stacja PKP, przystanki autobusowe, sklepy, restauracje oraz bary serwujące ciepłe posiłki. Znajdują się tu także parkingi dla aut osobowych oraz autobusów. Na Polanie Jakuszyckiej działa kilka wypożyczalni i serwisów nart biegowych. Nie brakuje też szkółek narciarskich, w których doświadczeni instruktorzy udzielają lekcji amatorom biegówek.

Jakuszyce to doskonałe miejsce do rozpoczęcia narciarskiej przygody. To urozmaicony teren, czyste powietrze i przepiękne widoki. Izerskie lasy, za sprawą swojego klimatu i łagodnego ukształtowania terenu, są idealnym wyborem na narty oraz zimowy spacer.

Katarzyna Sikora