Kielecka modystka i jej dzieła

Kielecka modystka i jej dzieła
Eliza w pracowni

Modniarstwo jest zawodem, do którego trzeba mieć zamiłowanie i specjalne zdolności, polegające na łatwości opanowania techniki i na dobrym guście. Czynniki te muszą się wzajemnie uzupełniać. Zajęcie to jest połączeniem pracy rzemieślnika, projektanta i stylisty.

Czas potrzebny do wykonania nakrycia głowy jest bardzo różny. Zależy on od projektu i surowca, z jakiego powstaje. Wykonanie np. kapelusza zgodnie z typem, gustem, kolorem oczu i cery oraz z wiekiem klientki, zharmonizowanie jego barwy i linii z barwą i linią reszty stroju – stanowią często zagadnienia trudne do rozwiązania, z którymi modystka musi sobie poradzić.

W 1993 roku ukończyłam w Kielcach szkołę modniarską, zdobywając dyplom czeladnika w tym zawodzie. W kolejnych latach kontynuowałam pracę w tym zawodzie zdobywając niezbędne doświadczenie i umiejętności. Od 2010 roku prowadzę własną pracownię ELLIZA MODNIARSTWO, która mieści się w Kielcach przy ul. Dużej 1. Pod tym adresem od pokoleń wyrabiano kapelusze, a stare fotografie dowodzą, że historia tego miejsca sięga początku XX wieku.

W pracowni zajmuję się ręcznym wyrobem kapeluszy filcowych. Wykorzystuję do tego celu stożki i kapliny filcowe wykonane z naturalnych surowców. Poza tym projektuję i tworzę toczki filcowe oraz sizalowe, fascynatory, stroiki ślubne, a także wianki i dodatki komunijne. Wielokrotnie zdarzają mi się specjalne zamówienia na kapelusze do teatrów, na pokazy mody dla projektantów oraz wystawy. Wówczas takie kapelusze wyróżniają się niecodzienną formą i kształtem, a wykonując je muszę puścić wodze fantazji i wykazać się kreatywnością oraz pomysłowością. Do wykonana takiego nakrycia potrzeba często wielu godzin pracy, jednak efekt końcowy daje mi ogromną satysfakcję i bodziec do tworzenia wciąż czegoś nowego.

Zawód modystki jest obecnie zawodem niszowym i z wiadomości jakie posiadam wynika, że w skali całego kraju jest nas naprawdę niewiele. Mam nadzieję, że w czasach kiedy rynek zalewany jest kusząco tanimi i sztucznymi produktami, ludzie nadal będą doceniać rzemiosło i rękodzieło oraz naturalne materiały.

Eliza Kwiatek