Most w Bastei – wizytówka niemieckiej Saksonii

Most w Bastei – wizytówka niemieckiej Saksonii
Most w Bastei, wikipedia

Znajdujący się w Saksonii Szwajcarskiej most w Bastei to bez wątpienia najsłynniejszy pocztówkowy most w Europie. Bastei, czyli „baszta”, to formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych całej niemieckiej Saksonii, a jej punktem kulminacyjnym jest ponad 76-metrowy most, łączący skały i wznoszący się ponad 100 metrów ponad doliną rzeki Łaby.

Bastei – skalne miasto w Saksonii

Szwajcaria Saksońska, zwana też Saską Szwajcarią, obejmuje część Gór Połabskich we wschodnich Niemczech i oferuje jeden z najpiękniejszych krajobrazów tego kraju. Leży nieopodal swojej czeskiej siostry, Saksonii Czeskiej, niespełna 50 km na południowy wschód od Drezna i 110 km od granicy z Polską w Zgorzelcu. Część obszaru chroniona jest w formie parku narodowego (Park Narodowy Saksonii Szwajcarskiej), który został utworzony w 1990 roku. Zajmuje on powierzchnię 94 km kwadratowych i posiada w swoich granicach sieć szlaków o łącznej długości 400 km, 50 km ścieżek rowerowych oraz niezliczone ilości ścianek wspinaczkowych po strzelistych skałach. Bastei jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym rejonie i jednocześnie najbardziej znanym punktem widokowym. Jest to też najczęściej fotografowany widok, który znajduje się praktycznie w każdym przewodniku czy materiałach reklamujących tę część Niemiec. Turystów przyciągają tu widoki na klimatyczny kurort Rathen, przepięknie wijącą się Łabę i widniejące w oddali formacje skalne. Wśród charakterystycznych punktów, które możemy zobaczyć z mostu, znajdują się: Twierdza Königstein, zespoły skalne Lilienstein oraz Pfaffenstein.

Na moście

Historia mostu w Bastei

Bastei przez stulecia zachwycał niemieckich artystów i popularność zdobył już w latach 20-tych XVII wieku. W 1824 r. pobudowano tu nad wąwozem Mardertelle drewniany most łączący kilka olbrzymów skalnych znajdujący się ok. 110 m n.p.m. Bastei szybko rozwijał się jako atrakcja turystyczna. Na początku XIX w. dotarła tu pierwsza wycieczka zorganizowana, a w pobliżu zbudowano pierwszą kwaterę noclegową dla turystów. W połowie XIX w., ze względu na dużą ilość turystów, konstrukcja mostu została przebudowana na piaskowcową. Od tego czasu cały kompleks skał i punktów widokowych rozwija się pod względem turystycznym niemalże nieustannie. Działa tu czterogwiazdkowy hotel, kilka restauracji i kawiarni, liczne sklepy z pamiątkami i niewielkie bary. Najbliższe budynki o charakterze schronisk są oddalone od mostu o około pół godziny drogi pieszo.

Mostki w części płatnej, przy ruinach twierdzy Neurathen

Spacer po Bastei

Co się rzadko zdarza w obiektach turystycznych o tak dużej popularności, wejście na most jest bezpłatne. Dodatkowo zapłacimy jedynie zwiedzając pozostałości średniowiecznej twierdzy Neurathen, której ruiny znajdują się w pobliżu dzisiejszego mostu. Pierwotny drewniany most łączył zewnętrzną półkę skał właśnie z zamkiem Neurathen. Zwiedzając to miejsce, spacerujemy po wierzchołkach strzelistych piaskowcowych skał połączonych ze sobą mostkami. Możemy także podziwiać z różnych miejsc okoliczne skały, które są uczęszczane przez liczne zespoły wspinaczy. Z twierdzy prawie nic się nie zachowało, lecz tablice informacyjne dokładnie opisują dawny rozkład architektoniczny warowni. Co ciekawe, tablice są też w języku polskim. Spokojne obejście tego obszaru zajmuje około 15 minut. Ciekawostką jest, że po godzinie 17 na teren dawnej twierdzy wejdziemy bezpłatnie.

Dookoła mostu w Bastei są stworzone liczne punkty widokowe, na które koniecznie trzeba wejść, aby móc doświadczyć przepięknych krajobrazów Szwajcarii Saksońskiej. Niestety, w ciągu dnia musimy liczyć się na zwiedzanie w tłumie turystów, którzy przybyli do Bastei w tym samym celu: zobaczyć Bastei i zrobić masę zdjęć. Jeśli chcemy uniknąć tłumów powinniśmy wybrać się na most wcześnie rano lub pod wieczór.

Kurort Rathen

Dotarcie do Bastei

Na most można dostać się dwiema drogami. Jeżeli podróżujemy samochodem, to auto możemy pozostawić na jednym z dwóch parkingów nieopodal mostu. Jeden z nich ulokowany jest prawie 3 km dalej od naszego celu w miejscowości Rathenwalde. Na szczęście w sezonie kursuje tutaj specjalnie dedykowany autobus, wożący turystów w okolice mostu. Droga z parkingu jest bardzo prosta, należy iść cały czas przed siebie. Po kilku minutach marszu, po lewej stronie znajduje się Berghotel, a chwilę za nim – cel wyprawy. Na most można również dotrzeć pieszo wygodną spacerową drogą z kurortu Rathen, po schodach powstałych w tym samym czasie co pierwotny, drewniany most. 40-minutowa wspinaczka po schodach wymaga nieco wysiłku, lecz  idąc w górę, stopniowo będziemy odkrywać uroki tutejszego skalistego krajobrazu. Bastei to miejsce urokliwe i jak widać, łatwe do zdobycia.