Pourlopowy stres – jak go uniknąć?

Pourlopowy stres – jak go uniknąć?

Letni sezon urlopowy co prawda dobiega już końca, jednak niektórzy upragnione wakacje mają dopiero przed sobą. Całe szczęście przed nami wszystkimi jeszcze wolne weekendy, święta, potem ferie zimowe, co w ciągu roku daje sporo okazji do wypoczynku od pracy. Nieważne, czy wybieramy się na krótszy czy dłuższy urlop, każdy jest dobrą okazją do nabrania sił i regeneracji. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, by odzyskana energia nie zmieniła się w pourlopową depresję.

Przede wszystkim o powrót po urlopie dobrze zadbać jeszcze przed nim. Najprostszym, choć wymagającym nieco wysiłku krokiem jest zostawienie porządku zarówno w pracy, jak i w domu. Nic tak bardzo nie stresuje jak powrót do zabałaganionego mieszkania czy biurka. Zdecydowanie przyjemniej jest, gdy wróciwszy do domu zajmiemy się jedynie rozpakowywaniem bagażu i wyjazdowych pamiątek. Aby ułatwić sobie pracę, w mojej rodzinie stosujemy zasadę, że jeszcze na wyjeździe wszystkie brudne ubrania zbieramy do jednej torby. W domu wystarczy tylko położyć ją w łazience i po kolorystycznej segregacji pralka za pralką robić pranie. Kolejna rzecz: każdy swój bagaż rozpakowuje sam i to od razu po przyjeździe. W ten sposób w naturalny sposób z trybu ,,podróż” przestawiamy się na tryb ,,dom”. Oczywiście wykształcenie takiego nawyku zajęło nam trochę czasu, a właściwie kilka sezonów, ale było warto.  Nieco większym wyzwaniem jest  powrót z zimowego wyjazdu na narty, gdyż przyniesienie całego sprzętu z auta do domu czy garażu, oprócz czasu wymaga też sporo wysiłku. To z reguły zadanie dla płci męskiej, wdrażane od najmłodszych lat. Po położeniu rzeczy na swoje miejsca i schowaniu toreb podróżnych pozostaje tylko wziąć prysznic, usiąść z herbatą i pooglądać zdjęcia z podróży.

Zdjęcia to najpopularniejsze i najoczywistsze pamiątki z wakacji. Aby zachować wyjazdowe wspomnienia, sięgajmy po nie jak najczęściej. Możemy jakąś szczególnie nam bliską fotografię wydrukować, oprawić i powiesić na ścianie, aby codziennie przypominała nam przyjemne chwile. Chcąc zachować wakacyjny nastrój, można zaplanować jakąś wycieczkę w najbliższy weekend, taki swego rodzaju ,,przedłużacz wakacji”. Perspektywa ciekawie spędzonego wolnego czasu na pewno poprawi nam humor, a być może krótki aktywny wypoczynek wejdzie nam w krew i stanie się naszym sposobem na regenerację sił i odskocznią od codzienności w ciągu roku.

Chcąc dobrze wypocząć powinniśmy bezwzględnie przestrzegać zasady niezabierania laptopa czy służbowego telefonu na wakacje, niezaglądania do skrzynki pocztowej, nieodbierania telefonów, czyli całkowicie odciąć się od pracy. Tylko tak postępując mamy szansę na oderwanie od obowiązków i wykorzystanie w pełni wolnego. Dobrym sposobem jest ustawienie w poczcie automatycznej odpowiedzi z informacją, że w danych dniach przebywamy na urlopie i nie jesteśmy dostępni. To zminimalizuje ilość spraw, które mogą nas dotyczyć podczas naszej nieobecności. Możemy jednej osobie zostawić prywatny numer telefonu i uzgodnić, żeby dzwoniła tylko w wyjątkowych okolicznościach. Wypoczęci po powrocie do pracy będziemy mogli ze świeżym umysłem zabrać się do zadań przy naszym uporządkowanym przed urlopem biurku.

Wielkim błędem jest planowanie dłuższego urlopu na styk, wykorzystując wszystkie dni, kiedy mamy wolne. Oczywiście nie dotyczy to krótkich wypadów, np. przedłużonego weekendu, podczas którego wykorzystujemy każdą wolną chwilę. Między powrotem do domu a powrotem do pracy warto zaplanować dzień, a najlepiej dwa wolnego. Pozwoli to na spokojną aklimatyzację do codzienności, powolne wchodzenie w obowiązki i mentalne przygotowanie do pójścia do pracy. Przyjazd w niedzielę i rzucenie się w wir służbowych obowiązków w poniedziałek to bardzo brutalne wchodzenie w rzeczywistość, które błyskawicznie może pozbawić nas radości i energii, którą zyskaliśmy na urlopie.

Do samego pójścia do pracy warto przygotować się już popołudniu dzień przed. Można spokojnie przygotować ubrania, które zamierzamy założyć, wybrać i spakować torebkę, zastanowić się, co zjemy na pierwsze i drugie śniadanie. Wieczorem np. obejrzyjmy pogodny film i połóżmy się wcześniej do łóżka. Dobrym pomysłem jest nastawienie budzika 10 minut wcześniej, by na drugi dzień móc cieszyć się niespiesznym porankiem pijąc spokojnie kawę, tak jak robiliśmy to na urlopie. Pamiętajmy, pośpiech to zabójca dobrego humoru.

W pracy nie rzucajmy się od razu w wir działań. Zorientujmy się, co się działo podczas naszej nieobecności, czy zaszły jakieś zmiany, czy wydarzyło się coś ważnego.  Jak już się dowiemy co i jak, poświęćmy chwilę na zaplanowanie dnia i zabierzmy się do najpilniejszych spraw. Pamiętajmy o przerwach, jedzeniu, ruszeniu się od czasu do czasu od biurka i przespacerowaniu po korytarzu. Ideałem byłby 10-15 minutowy spacer na zewnątrz. Jeśli mamy taką możliwość, grzechem byłoby z niej nie skorzystać.

Dobrym pomysłem jest umówienie się na wyjście ze znajomymi z pracy. Będzie to znakomity czas na dzielenie się pourlopowymi wrażeniami, a z drugiej strony przyjemne wdrożenie w firmowe życie.

Powrót do pracy po dniach wolnych nie musi być stresujący. Po prostu trzeba się do niego przygotować zarówno przed, jak  i po urlopie, wypracować pewne nawyki. Jak każdej umiejętności, również tej stopniowo można się nauczyć i stworzyć najlepszy dla siebie sposób postępowania, tak by wakacyjnej energii starczyło nam na długo.