Londyńskie taksówki – symbol majestatyczności i angielskiej flegmy

Londynskie taksowki – symbol majestatycznosci i angielskiej flegmy zdjęcie główne bdf496e80f335e686f92d5dd

Czarne taksówki są symbolem i wizytówką Londynu. Na stałe wpisały się w krajobraz tego majestatycznego miasta  i obok wspaniałych zabytków, piętrowych, czerwonych autobusów i budek telefonicznych stanowią symbol miasta, który  funkcjonuje do dziś.  Kojarzą się z  dystynkcją i brytyjską etykietą. Są wyrazem dumy narodowej, wyszukanego smaku i solidności. Charakterystyczną cechą jest savoir-vivre przewozów. Zachowanie wobec pasażera musi być odpowiednie, kulturalne, a znajomość miasta bardzo szczegółowa. Samochód musi być czysty, a kierowca uprzejmy, kontaktowy i dyskretny.

Pierwsze czarne taksówki pojawiły się w Londynie w XVII wieku. Nazywały się  Hackney Coach. Sama nazwa została zaczerpnięta od francuskiego hacquenée, które było określeniem na uniwersalnego konia. W 1625 roku było 20 dorożek do wynajęcia, które działały poza terenami zajazdów. Pierwszy postój taksówek pojawił się w Strand  w 1636 roku w  wyniku przeniesienia  czterech dorożek przez ich właściciela. Taryfa została założona w różnych częściach Londynu, a kierowcy nosili odpowiedni strój, więc łatwo było ich rozpoznać. W roku 1654 r. uchwała parlamentu pozwoliła Oliverowi Cromwellowi  na założenie związku, który nazywał się „Master of Hackney Carriages”. Odtąd prowadzenie taksówki stało się zawodem. Powstała branża licencjonowanych taksówek, która jest najstarszym uregulowanym systemem transportu publicznego na świecie. W 1834 roku Joseph Hanson jak twórca „Hansom Cab” opatentował dwukołowy wóz ciągnięty przez konia. Zastąpił on czterokołową dorożkę. Społeczeństwo brytyjskie zyskało na czasie, bowiem dwukołówka była szybka i bezpieczna. Co ciekawe, do dziś zachował się przepis, który jest już co prawda martwy, ale mimo to istnieje, mówiący o tym, że londyńskie taksówki muszą być zaopatrzone w belę siana oraz worek na owies. Oczywiście przepis dotyczył konnych taksówek.

Pierwsze zmotoryzowane taksówki pojawiły się w 1897, nazywano je  „Berseys” . Nazwa pochodziła od Waltera C. Berseya – dyrektora Londyńskiego Stowarzyszenia elektrycznych taksówek. Były one, jak sama nazwa mówi zasilane elektrycznie. Taksówki przez niego zaprojektowane nazywano też „Hummingbirds”  (Szumiące ptaki) od dźwięku, jaki wydawały. Pierwsza taksówka na benzynę francuskiej produkcji Prunel pojawiła się w 1903 roku. A w 1929 roku Firma Mann and Overton, największy dealer taksówek, wypromował markę Austin, która stworzyła nowy i bardziej wydajny model taksówki. W 1943 roku pojawił się Austin FX3, który odpowiada dziś za wygląd tradycyjnej londyńskiej taksówki.  Ten model charakteryzował się wysokim nadwoziem, czterema siedzeniami. Do wnętrza pasażerskiego prowadziły „drzwi samobójcy”, czyli otwierane do tyłu oraz szerokie progi. Z przodu znajdowało się miejsce dla kierowcy. Obok niego była otwarta przestrzeń na bagaże. Silniki miał 2.2 dmᴣ. W 1958 roku pojawił się  nowszy model Austina FX4. To najbardziej znana taksówka. Produkowana  przez 39 lat z różnymi modyfikacjami i różnymi silnikami. W 1972 roku następcą Austina FX4 został nieudany model Metrocab. Wkrótce  zastąpił go Fairway, który przemieszczał się po Londynie aż do 2012 roku. W latach 90-tych uznanie też zdobył Mercedes Vito z miejscem dla sześciu osób. Kolejnymi taksówkami, które przewoziły mieszkańców i turystów były TX1 z 1997 roku oraz jego następca TXII z 2002 roku i TX4.

Aby zostać kierowcą londyńskiej taksówki trzeba poddać się  trudnemu  testowi  z topografii miasta znany jako „Knowledge” (Wiedza). Aby go zdać, trzeba nauczyć się 320  podstawowych tras, wszystkich 25.000 ulic na tych trasach i 20.000 charakterystycznych miejsc w promieniu 6 mil od Charing Cross. Taka nauka zajmuje od 2-4 lat. Kierowcy nie mogą być wcześniej karani i muszą mieć czystą historię prawa jazdy. Auto służące za Black cab musi być odpowiednio duże, wygodne i mieć niski w stosunku do wielkości – poniżej 8 m – promień skrętu. Wymaga to dużej precyzji i umiejętności taksówkarza. Wymaga się również, aby Black cabs były przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, dlatego też ze względu na przewóz wózków inwalidzkich użytkuje się minivany.

Oprócz taksówek można wynająć również prywatne samochody (minicabs). Kierowcy zrzeszają się w małych przedsiębiorstwach i obsługują klientów tylko po rezerwacji telefonicznej. Jedynie samochody „Hackney carriage” są uprawnione w Wielkiej Brytanii do posługiwania się nazwą taxi i oczekują klientów na postojach dla taksówek. Można je również złapać  „w biegu”, co określa się pojęciem (flagging).

Pojazdy hackney carriage w Londynie tradycyjnie malowane są na kolor czarny, ale coraz częściej zdarza się, że pojawiają się  auta w innych kolorach, które wykorzystywane są w celach reklamowych. W 2002 roku wyprodukowano 50 taksówek w kolorze złotym, dla uczczenia jubileuszu królowej Elżbiety II. Jednak dla zachowania tradycji zachowuje się czarny kolor karoserii. Po ulicach brytyjskich miast jeżdżą aktualnie 44 tysiące czarnych taksówek.

Coraz częściej londyńskie taksówki są przerabiane na autogaz, z oleju napędowego jako skuteczna metoda na obniżenie emisji tlenków azotu i cząstek stałych. Zatłoczone miasto wymaga nowszych, ekologicznych rozwiązań, by mieszkańcom miasta zapewnić komfort i zdrowie. Coraz częściej zachęca się też do spacerów i jazdy rowerem.  Firma London Taxi Company, należąca do chińskiego koncernu Geely, przygotowała nowy model taksówki TX5, który ma benzynowo-elektryczny układ napędowy (silnik spalinowy służy tylko jako generator energii).

Ciekawe, czy Black cabs zmienią swój kolor w związku z tym, że nie będą już wytwarzały woalu czarnych spalin? Pewnie nie i dobrze, bo to ikona Londynu znana i charakterystyczna na całym świecie.

Warto zaznaczyć, że w Londynie obowiązują tzw. congestion charges, czyli opłaty za wjazd do centrum, przez co po mieście jeździ mniej prywatnych samochodów, a taksówki stanowią większy odsetek ruchu drogowego w tym mieście.

W Londynie istnieje jedna ulica, na której obowiązuje ruch prawostronny. Jest to ulica przy wejściu do Hotelu Savoy, jednego z najsłynniejszych hoteli. Wymaga od kierowców jazdy po złej stronie jezdni. Nie wiadomo dlaczego tak jest, ale prawdopodobnie ruch prawostronny został wprowadzony dla wygody taksówek, którzy przywożą turystów pod Savoy Theatre, który mieści się po prawej stronie.

Dzisiejsze angielskie taksówki różnią się od tych, które dawniej przemieszczały się po ulicach Londynu. Niektórzy koneserzy aut, a także taksówkarze organizują przejażdżki starymi modelami. Ma to swój urok i na pewno zachwyci niejednego turystę, który zauroczony pięknem miasta, jego historią i zabytkami może przejechać się starą londyńską taksówką. Można poczuć się wtedy naprawdę wyjątkowo i poznać klimat tego miasta, które ma swoje symbole, tradycje, etykietę i zasady. Jadąc taką taksówką po Londynie osobiście czułabym królewski akcent tej podróży.

Angelika Grobelna