Tatry zimą dla początkujących

Tatry zimą dla początkujących

Rusz zimą w góry! Poczuj się jak dziecko, bawiąc się śniegiem!

Tatry. Najwyższe polskie góry. Przepiękne. Magiczne. Wyjątkowe. O każdej porze roku.

Nadchodzi zima. W Tatrach już nadeszła. Białe czapy dekorują świerki i skały. Jest bajecznie. Poczuj się dzieckiem, naciesz się zimą, wyjdź w góry.

Osób, które często wychodzą na górskie szlaki, nie trzeba namawiać. Chciałabym namówić na taki spacer osoby, które raczej nie przepadają za górskimi spacerami, bo daleko, bo wysoko, bo zimno. To wszystko prawda, ale jeśli zadbasz o kilka szczegółów, to docenisz i może polubisz te górskie wędrówki? To tu zima jest najpiękniejsza!

Po pierwsze – kup raki! Może zamów je u Mikołaja jako świąteczny prezent? Mogą to być proste nieduże kolce (około 0,5 -1 cm) na gumkach. Jednak spacer w rakach po oblodzonej ścieżce jest znacznie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

Po drugie – ubierz się ciepło, najlepiej „na cebulkę”.

Po trzecie – nie bierz torebki, weź plecak. To ważne, by mieć wolne ręce podczas marszu.
Możesz wtedy np. używać kijków trekkingowych.

Po czwarte – wybierz trasę. Ja polecam kilka tras, które nie wymagają kondycji sportowca, jednak pozwolą poczuć i podziwiać góry.

Dolina Kościeliska – około 1,5 godziny w jedną stronę, ruszamy z Kir. Piękny spacer doliną, na końcu doliny znajduje się schronisko na Hali Ornak. Dla chętnych polecam podejście (około 30 minut w jedną stronę) nad Staw Smreczyński.

Dolina Chochołowska – około 2 godziny w jedną stronę, ruszamy z Witowa (za potokiem Czarny Dunajec). Na polanie przed schroniskiem stoją zabytkowe szałasy bacowskie.

Hala Kondratowa - około 1,5 godziny w jedną stronę, ruszamy z Kuźnic. Po drodze mijamy schronisko na Kalatówkach. Na Hali jest najmniejsze tatrzańskie schronisko. W obu schroniskach można odpocząć, zjeść coś ciepłego.

Dolina Małej Łąki – około 1 godzina w jedną stronę, ruszamy z wejścia na Małą Łąkę (wejście na granicy Zakopanego i Kościeliska). Polecam podejść do końca doliny, po lewej stronie widoczny będzie Giewont. Dla chętnych polecam dalszą trasę – w lewo do Doliny Strążyskiej (wymagające jest podejście i zejście do samej doliny Strążyskiej), skąd można dojść do Drogi pod Reglami, lub w prawo – przez Przysłop Miętusi do Doliny Kościeliskiej.

Morskie Oko – około 2,5 godziny marszu w jedną stronę, ruszamy z parkingu w Palenicy (około 30 minut drogi z Zakopanego). Po chwili odpoczynku w schronisku polecam obejść Morskie Oko, to spacer około 30-40 minutowy.

Po piąte – nastaw się pozytywnie!

Ruszaj w trasę. Dziecięca radość gwarantowana, bez względu na to, ile masz lat!

Aleksandra Karkowska

Aleksandra Karkowska– autorka międzypokoleniowych książek "Banany z cukru Pudru", "Na Giewont się patrzy", „Marsz, marsz BATORY". Od 2015 roku prowadzi Oficynę Wydawniczą Oryginały. Działa społecznie na warszawskiej Sadybie. Kocha podróże.

Fotografie: Aleksandra Karkowska, Olgierd Siewierski