W lipcu tatrzańskie polany barwią się na piękny różowy kolor. To sprawka wierzbówki kiprzycy, która pięknie kwitnie latem. Całe łany ozdabiają polany wśród granitowych szczytów.
Wierzbówka kiprzyca, wierzbówka wąskolistna lub wierzbownica kiprzyca. Jej polska nazwa pochodzi od kształtu jej liści, które są podobne do liści wierzby.
„W Polsce jest roślina pospolitą zarówno na niżu, jak i w górach.” – czytamy w Wikipedii. Ja, szczerze mówiąc, znam ją tylko z Podhala. Zauroczyła mnie.
Najbardziej popularne miejsce, gdzie kwitnie, to Dolina Gąsienicowa. Tam widok jest przepiękny o każdej porze roku, jednak właśnie latem, kiedy rozkwita na różowo wierzbówka, jest wyjątkowy. To bardzo popularny szlak, więc sporo na nim znajdziemy turystów, którzy chcą zobaczyć ten widok na własne oczy. Dlatego polecam wybrać się na szlak o wschodzie słońca. Brak tłumów i piękne światło wynagrodzą nam wczesną pobudkę.
Wierzbówka kwitnie praktycznie wszędzie, więc zachęcam do spacerów w inne miejsca, na urokliwe polany oddalone od głównych tatrzańskich szlaków. Tam również różowa królowa będzie cieszyła nasze oczy.
Wierzbówka kiprzyca zwana jest również Iwan Czaj, czy „rosyjską herbatą”. Dawniej, nie mając dostępu do prawdziwej herbaty, bardzo często piło się napar z liści wierzbówki. Ma podobne do herbaty walory smakowe, a do tego bardzo bogaty skład chemiczny, zawiera wiele cennych składników aktywnych, jak np. garbniki, fenylokwasy, kwasy tłuszczowe, witamina C.
Wierzbówka ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, wykorzystuje się jej ziele i korzeń. Części zielone zbiera się tuż przed lub w okresie kwitnienia i suszy. Poleca się picie naparu z wierzbówki dla zdrowia prostaty i dróg moczowych. Dziś możemy nabyć gotowe herbaty w sklepach zielarskich.
Polecam spacer latem wśród różowych łąk. Popatrzmy na świat przez różowe okulary!
Aleksandra Karkowska – autorka międzypokoleniowych książek „Banany z cukru Pudru”, „Na Giewont się patrzy”, „Marsz, marsz BATORY”, „Mewa na patyku”, „FOTO z misiem”. Od 2015 roku prowadzi Oficynę Wydawniczą Oryginały. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Działa społecznie na warszawskiej Sadybie. Kocha fotografie i podróże.
Więcej o podróżach znajdziecie tutaj.