Malownicze Mariazell w austriackich Alpach

Malownicze Mariazell w austriackich Alpach

W większości przewodnikow o Mariazell przeczytamy w zasadzie tyle, że za sprawą znajdującego się tam sanktuarium maryjnego jest to najpopularniejsze miejsce pielgrzymkowe w Austrii. Jednak po przybyciu do miasteczka, okazuje się, że ma ono sporo więcej do zaoferowania, a alpejski krajobraz wokół zachwyci niejedną parę oczu.

Mariazell położone jest w Styrii przy granicy z Dolną Austrią, na wysokości 860 m n.p.m., około 160 km od Wiednia. W centrum miasta wznosi się sanktuarium maryjne założone w XII wieku przez benedyktynów jako filię opactwa Lambrecht z okolic Murau. Jak głosi legenda, na polecenie opata misję budowy klasztoru i krzewienia wiary wziął na siebie mnich o imieniu Magnus. Wyruszając w drogę zabrał on ze sobą niewielką figurkę Madonny z Dzieciątkiem wyrzeźbioną z drewna lipowego. W pewnym momencie mnicha napadli zbójcy. Próbował uciekać, lecz drogę zagrodził mu wielki głaz. Przerażony Magnus żarliwie modlił się do Matki Bożej i już żegnał się z życiem, gdy nagle za jego plecami głaz pękł. Zaskoczeni zbójcy nawet nie zauważyli, kiedy mnich zniknął, przedostając się przez szczelinę. Magnus ocalenie uznał za znak od Matki Bożej i w tym miejscu zbudował kapliczkę, w której umieścił figurkę Matki Bożej. Kapliczka przypominała klasztorna celę, więc mówiono o niej Maria der Zelle (Maria z celi). W przyszłości określenie to dało nazwę miasteczku.

W 1200 roku w miejscu kapliczki rozpoczęto budowę kościoła, który stał się licznie odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym. Po zwycięstwie nad Turkami w 1365 roku modlił się w nim sam król Ludwik Węgierski. Jako votum ofiarował on do kapliczki obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem w kosztownej ramie ozdobionej herbami ziem pozostających pod jego panowaniem. Znajduje się wśród nich również biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Z biegiem czasu kaplica w Mariazell stała się popularnym miejscem pielgrzymkowym na całym świecie i nie mogła już pomieścić tak wielu odwiedzających. Zdecydowano się na rozbudowę świątyni w stylu barokowym, który nadał jej charakterystyczny wygląd. Budowla zachwyca piękną architekturą i bogato zdobionym wnętrzem. Mieszczą się w niej dwa ołtarze oraz 12 kaplic, a w jednej z nich, Kaplicy Łaski, znajduje się lipowa figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Ciekawostką jest, że zgodnie ze starym zwyczajem, do dnia dzisiejszego figurka ubierana jest w bogate sukienki pochodzące z darów. Maryję nieubraną można obejrzeć tylko w Wielki Piątek, 8 września, w dzień urodzin Maryi oraz 21 grudnia, kiedy obchodzony jest dzień założenia Mariazell.

Mariazell podniesiono do rangi miasta w 1948 roku. Miejscowość zawdzięczała ten fakt nie liczbie mieszkańców, lecz znaczeniu jako centrum religijne i kulturalne znane nie tylko w Austrii.

Kilka narodów przypisuje sobie opiekę nad Matką Boska z Mariazell, gdyż nazywana jest ona Matką Boską Narodów Słowiańskich, Możną Panią Węgier czy Wielką Matką Austrii. Ściągają do niej pielgrzymi z Bawarii, Czech, Chorwacji, Polski, Węgier, Włoch i całej Austrii. Przy liczbie około 4000 mieszkańców, miasto rocznie odwiedza ponad milion pielgrzymów i zwiedzających.

Wraz z popularnością bazyliki rozwijała się infrastruktura turystyczna, która na dzień dzisiejszy jest dość bogata. W miasteczku znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów, a tuż przy kościele liczne stragany z pamiątkami i dewocjonaliami. Spacerując uliczkami Mariazell, mijamy kolorowe budynki z ogródkami kawiarnianymi i sklepikami. Zwiedzając miasto na pewno trafimy do ,,Pirker Mariazell”, firmowego sklepu z piernikami, których wypiekanie ma w mieście i okolicach długoletnią tradycję. Dostępnych jest tu około 50 odmian tego specjału.

Oprócz słodkości, na każdym niemal kroku możemy spróbować innych specjalności tego regionu: piwa z browaru Girrer oraz wódki Jagasaft.

W związku z położeniem w samym centrum Alp, Mariazell to doskonały ośrodek sportów zimowych. Najbardziej znanym terenem narciarskim jest Mariazeller Burgeralpe, w którym możemy szusować po 10 trasach o różnym stopniu trudności. Ośrodek dysponuje panoramicznym wyciągiem kabinowym oraz dwoma czteroosobowymi wyciągami. Urozmaiceniem zimowego szaleństwa jest 2,5 kilometrowy tor saneczkowy.

Ośrodek jest czynny również latem. Na górnej stacji, na wysokości 1267 m n.p.m., znajduje się świat przygód „Holzknechtland Adventure World”, unikalny park rozrywki, w którym poznać możemy dawne metody i warunki życia drwali. Organizowane są tu m.in. dni doświadczeń dla szkół. Atrakcją terenu są liczne place zabaw, w tym wodny plac zabaw ,,Biberwasser” z gigantyczną zjeżdżalnią, wyścigami tratw, płukaniem złota. Jest tu również kompleks wspinaczkowy ,,Orle Gniazdo” oraz najwyżej w Europie położony wyciąg nart wodnych ,,Wake Alps” nad jeziorem Kristallsee. Zmęczeni mogą odpocząć przy lodach i cieście w kawiarni nad brzegiem jeziora. Piękne otoczenie sprawia, że są tu organizowane śluby cywilne z widokiem na góry i jezioro.

Opisując Mariazell trzeba wspomnieć o kolei muzealnej Muzeumstramway Mariazell-Erlaufsee. To czynny tramwaj kursujący ze stacji Mariazell do pobliskiego jeziora Erlauf. W Muzeumstramway zobaczyć można wiernie odrestaurowane wagony i lokomotywy, w tym najstarszą na świecie lokomotywę tramwaju parowego z 1884 roku.

Ze względu na swoje położenie, okolice miasta to przede wszystkim doskonałe tereny do wspinaczki, wędrówek wysokogórskich i wycieczek rowerowych. Prowadzą stąd ścieżki rowerowe oraz trasy na okoliczne szczyty.

Jak widać, w Mariazell znajdą coś dla siebie i młodsi, i starsi, zarówno miłośnicy spokojnego zwiedzania, jak i amatorzy aktywnego wypoczynku. To miasto przygód dla całej rodziny, miejsce religii, historii i tradycji, które warto odwiedzić.